להפוך את חברי המועצה הציבורית למועמדים לכנסת

בעקבות איחוד המפלגות הדתיות לאומיות קורא אסף גולן להחליף את חברי הכנסת בחברי המועצה הציבורית, להחזיר את ברוך מרזל, משה פייגלין ואריה אלדד למפלגה המאוחדת ולשמר את המפד''ל כתנועה חוץ פרלמנטרית.

אסף גולן ו14/11/2008

(צילום: כתב דתילי)

למרות שלא ראינו מעגלי שמחה ברחובות בעקבות איחוד מפלגות הימין הדתיות, זה בכל זאת אחד הצעדים היותר טובים של נציגינו הפוליטיים. אנחנו הרי ציבור שראה את נציגיו רק בשני מצבי צבירה, קיפאון או מאבקי אגו, אז אם אחרי תקופה ארוכה הצליחו חברי הכנסת הדתיים לאומיים לגבש קבוצת אנשי מעשה ואנשי רוח רציניים בעלי הישגים מוכחים, בראשות האלוף במיל' יעקב עמידרור, לוועדה שתבחר את הרשימה לכנסת הבאה, מותר לשמוח. אבל מצפים מאיתנו גם להגיד דיינו. אז זהו שלא.

עכשיו אנחנו מצפים לצעד הנכון השני: שהח"כים יודיעו על פרישה מהפוליטיקה, כן כולם, מאורלב ועד הרב אלון, מהנדל ועד הרב לוי, וידרשו מאנשי הוועדה הבוחרת להפוך את עצמם לנציגים שירוצו מטעמנו לכנסת. מה יש, אני לא צודק? האם האלוף עמידרור, איש העסקים מוטי זיסר, ורבנים כמו דוב ליאור לא יצליחו להשיג יותר מנדטים מאלו שיש למפלגות הימין ביחד, כיום? חלום באספמיא? לצערי אתם צודקים. חלום מהסוג הזה יישאר מן הסתם רק בתוך מוחי הקודח. ועדיין הרשימה המרשימה של חברי הוועדה המייעצת מעוררת קצת תקווה לשינוי סדר היום הפוליטי בארץ או לפחות במגזר, ולהקמת מפלגה ימנית אטרקטיבית יותר מהליכוד של ביבי נתניהו.

הרשו לי להיסחף לחלומות עוד רגע: האם לא הגיעה השעה למפלגת ימין שתחליף את הליכוד (הנה קדימה עשתה את זה לעבודה), ותהווה מפלגת שלטון חדשה? למה הסקפטיות, האם ארצות הברית לא הוכיחה שדבר כזה הוא אפשרי המציאות? הוועדה המייעצת צריכה לכן לא רק לייעץ אלא גם לשכנע דמויות חדשות להיכנס אל סבך הביצה הפוליטית. חסר לנו אובאמה עם כיפה סרוגה, כפי שכתבו פובליציסטים בשבוע האחרון. כי נכון להיום, דיוקן ההנהגה מוכר מדי, אפרורי מדי. ככה לא בונים חומה ובטח לא מפלגה חדשה.

אגב, קשה להתעלם מפרישתו של ח"כ אריה אלדד, והצטרפותו למפלגתו של אל"מ יהואר גל (מפלגת התקווה). מדובר בשני אנשים יקרים וטובים הראויים ליחס רציני ויש לנסות בכל דרך להחזיר אותם מחדש אל המפלגה המאוחדת. סכנה גדולה תרחף על הימין הישראלי אם שוב הוא ירוץ בשלושה ראשים לכנסת הבאה: מפלגת מרזל, מפלגת התקווה - והאיחוד החדש. גם ברוך מרזל הוא איש יקר לכל הדעות, והגיע הזמן להסיר את הכפפות ביחס אליו ולהסביר לו בצורה תקיפה שהוא פוגע בימין פגיעה אמיתית כאשר הוא רץ לבדו בכל מערכת בחירות מחדש. הוא בעצם יורה לאינטרסים שלו עצמו ברגל. כל פעם הימין מאבד בגללו שלושים אלף קולות שחסרים להשלמת מנדט נוסף בכנסת.

גם הליכה לקלפי בשתי מפלגות, מפלגה ימנית חילונית ומפלגה ימנית דתית, תפגע בנו מאוד. הרי בסיפור הזה כבר היינו. ואולי עלינו לשמוח שמחת עניים שמדובר בשתי מפלגות ולא שלוש. כך שהאיחוד שנעשה, ואין לזלזל בו, הוא מעט מדי ונקווה שלא מאוחר מדי. למען הערך המשותף של שמירת ארץ ישראל חייבים להתאמץ בישורת האחרונה לפני הבחירות עצמן, לכנס את כל הפורשים והנוטשים, להבטיח להם שההבדלים לא יטושטשו ושיינתן מקום בכנסת גם לעמדותיהם, ולהשיג בעזרתם את המנדטים הדרושים לשם כך.

אני מתכוון גם למשה פייגלין ותומכיו בליכוד. פנו אליהם עכשיו, היום, מחר, והציעו להם לחזור הביתה אל הימין הישראלי המאוחד החדש. נוכחותם בליכוד לא מנעה אף פעם מראש התנועה לנדות אותם ולצרף חברים בעלי השקפה הפוכה לזו שלהם, כמו דן מרידור ואסף חפץ. אולי הם ישתכנעו מן הטיעון האמיתי שרק מפלגת ימין חזקה תמנע מביבי נתניהו לשבור שמאלה לממשלת אחדות לאומית עם קדימה והעבודה. שתי המפלגות האלה הרי יבטיחו לו הרים וגבעות, אחרי זכייתו בבחירות, בתמורה להתכחשות לאמונותיו הפוליטיות הנוכחיות. כך שאובדן קולות מצביעי פייגלין, יחליש את הימין במאבקיו הפוליטיים הבאים. חובה למצוא דרך להוריד את פייגלין ותומכיו מהשגעון הפרטי שלהם, ולהביאם למפלגה המאוחדת.

ולבסוף - קצת נוסטלגיה וקצת עצב. למרות שגם אני שאפתי וגם אני כתבתי הרבה על הצורך באיחוד - קשה שלא להצטער על התמזגותה (היבלעותה), המלאה של תנועת המפד"ל בתוך האיחוד החדש. המפלגה הדתית לאומית לא הייתה רק בית פוליטי אלא עולם ערכים שלם בעל היסטוריה שהולכת לאחור עד הרבנים ריינס, בר-אילן, הראי"ה קוק זצ"ל וגדולי עולם אחרים. אסור לדעתי לפרק את המסגרת הזאת ששם המזרחי עליה, אלא לשמרה כתנועה רוחנית חוץ פרלמטרית שתמשיך לפעול ולהתוות את הדרך לפוליטיקאים שלנו בתחומים המדיניים המשיקים לעולם הרוח.

 *פורסם בעיתון הצופה

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. להפוך את חברי המועצה הציבורית למועמדים לכ
    (14/11/2008)
    חברי הכנסת הפוליטקאים ובראשם אורלב סנדלו בכוונה את חברי הועדה בקביעה שאינם יכולים להיות ח"כ
  2. לא הבנתי : אתה מציע לצרף את מרזל או שלא ?
    (16/11/2008)
יום א', כ"ט טבת התש"פ 26.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS