חסד ומשפט וצניעות

בעקבות מערכות הבחירות שהסתיימו וזאת שעומדת לפנינו (לכנסת) כותבת ליאורה מינקה על סוג המנהיגות אותה צריכה הציונות הדתית להציג.

ליאורה מינקה ו16/11/2008

(צילום: באדיבות תנועת אמונה)

לפני כשבוע נבחר נשיא חדש בארה"ב, בשבוע שעבר נערכו ברחבי הארץ בחירות להנהגת הערים והרשויות המקומיות, ובעוד שלושה חודשים בדיוק תיבחר גם כנסת חדשה, ובעקבותיה תקום ממשלה חדשה בישראל. אלה אירועים מעצבי מציאות, שלפחות לכאורה אין קשר ישיר וממשי ביניהם. אם יישאו בכנפיהם בשורות טובות או רעות - ימים יגידו, ובכל זאת יש חוט מחבר ביניהם - ומנהיגות שמה.

רבים סבורים ומאמינים שבעניין זה אין ולא יהיה כל חדש תחת השמש. מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שייעשה, ורק הייאוש, הם מצטטים את השיר, נעשה יותר נוח. זאת תפיסת עולם מסוכנת ובלתי אחראית בעליל. בעידן זה, נשחטות לנגד עינינו כמעט כל הפרות הקדושות. ערכם של אישים ושל מוסדות, שהציבור בדרך כלל רחש להם אמון ובטח באמינותם וביעילותם, ירד פלאים והמאכלת הציבורית עוד נטויה: חברי כנסת ושרים, משרדים ממשלתיים ונבחרי ציבור, רשויות מקומיות, משטרה ועיתונות, בתי המשפט והפרקליטות - כל אלה ועוד סובלים מירידת קרנם. לא נפקד גם מקומם של הצבא ושל מערכת הביטחון.

בבורסה היו קוראים לזה ירידות חדות, פה ושם אפילו מפולות. כולנו, יחד איתם, מצפים באמת לתיקון ולמנהיגות מסוג אחר. אלה מתמצים, לענ"ד, בפסוק אחד בספר מיכה (ו', ח): "הגיד לך אדם מה טוב ומה ה' דורש ממך, כי אם עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם אלוקיך". זה הקריטריון הבסיסי, הפשוט והענייני להנהגה טובה, שונה, מעוררת השראה ותקוות.

הסקאלה, שעליה נעה חברה, נתונה בין שני קטבים: מצד אחד, השגיות ומרפקנות ותאוות בצע והרצון לקבל ולקחת עוד ועוד. ומן הצד האחר: הכרת הטוב, החסד והנדיבות, הרצון להעניק ולתת, פשטות ההליכות, מאור הפנים וצניעות. כך צריכה להיראות, ועל הסקאלה הזאת צריכה לנוע, הנהגה אמיתית וראויה. הנהגה כזאת יאה לה גם לציונות הדתית, והלוואי שתשכיל ותדע להצמיח מתוכה היום, ברגע האמת.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS