בית המשפט קבע:מנהלת סל''ע קיפחה את חקלאי גוש קטיף.

בית המשפט המחוזי בירושלים, דחה את ערעור המדינה על פסק דינו של בית משפט השלום שקבע כי המדינה קיצצה משמעותית את סכום הפיצוי לחקלאי שפונה מגוש קטיף.

 

עידן הראל ו14/12/2008

בית המשפט המחוזי בירושלים, דחה את ערעור המדינה על פסק דינו של בית משפט השלום שקבע כי המדינה קיצצה משמעותית את סכום הפיצוי לחקלאי שפונה מגוש קטיף. בפסק הדין שניתן בסוף השבוע האחרון קבע בי"מ המחוזי כי אין להתערב בפסק דינו של בית משפט השלום שכן תכלית החוק שהיא "מתן פיצויים הוגנים וראויים", תומכת בחישוב שווי העסק תוך הצמדת הרווח התפעולי מסוף כל שנה , כפי שנעשה על ידי בי"מ השלום.

סגן נשיא ביה"מ המחוזי בירושלים, השופט יהונתן עדיאל, לא קיבל את עמדת המדינה אשר ערערה על פס"ד של בי"מ השלום וקבע כי אכן היה על מינהלת ההתנתקות, בבואה לחשב את הפיצוי לעסקים על פי המסלול הפיננסי, להצמיד את הרווח התפעולי השנתי החל מסופה של כל שנה. בנוסף קבע בית המשפט המחוזי כי גידול ריאלי בהשקעות בעסק עשוי להתבטא גם ברכישת מבנים וכלי רכב המשמשים את העסק ועשויים להגדיל את כושר היצור שלו ולפיכך יש להכליל השקעות אלו, במידה ואכן תרמו לצמיחה, בנוסחת החישוב לשווי העסק.

ערעורה של המדינה שכאמור נדחה הוגש כנגד פס"ד עקרוני של בית משפט השלום בירושלים קיבל ב- 30.3.08 את ערעורו של יחיאל בן מייזלר, בעל משק חממות, שפונה מגוש קטיף, שטען באמצעות עו"ד אסא זהר כי סכום הפיצוי שפסקה לו המדינה קוצץ משמעותית בגלל מדיניות הצמדה שגויה בה נקטה המדינה. בית המשפט הורה למינהלת סל"ע (מינהלת ההתנתקות) לחשב את סכומי הפיצוי מחדש עפ"י הצמדה ראויה.

חוק ההתנתקות מאפשר לעסק שפונה, לבחור את המיטבי בין שני מסלולי חישוב: המסלול הנכסי והמסלול הפיננסי. התחשיב עפ"י המסלול הפיננסי מושתת על הדו"חות השנתיים שדיווח העסק לרשויות המס, החוק מאפשר לבחור את 4 השנים (ברצף) המיטביות מתוך 6 השנים שבין 1998 ל - 2003.

מתוך דו"חות אלו מחושב הרווח התפעולי הממוצע שממנו נגזר שווי העסק שהוא סכום הפיצוי. מנהלת סל"ע קבעה את הפיצוי למערער, בהתאם למסלול הפיננסי שכן עפ"י תחשיבה, מסלול זה מוליד למערער פיצוי גבוה יותר מאשר במסלול הנכסי. ואולם המינהלת, עפ"י מדיניותה המוצהרת חישבה את הרווח התפעולי הממוצע עפ"י סכומי הדיווח הנומינליים כשהיא מתעלמת מעליית מדד המחירים לצרכן .

נתקבלה טענתו של עו"ד אסא זהר, כי בחישוב "ממוצע הרווח התפעולי" יש להצמיד את הרווח השנתי הנומינלי של 4 השנים הנבחרות לשיעור עליית המדד מסוף כל שנת מס ועד ליום ביצוע התחשיב, כזכור מינהלת סל"ע קבעה כי כי יש לחשב את ממוצע הרווח התפעולי לשנים הנבחרות, בערכים נומינליים ולהצמיד את התוצאה המתקבלת רק מ 31.12.03.

לטענתו של עו"ד זהר, עמדת מינהלת סלע הינה בסתירה ישירה להוראות חוק ההתנתקות, משוללת כל הגיון כלכלי, מקפחת את המפונים, ומנטרלת למעשה את הפריבילגיה שהעניק המחוקק למפונים לבחור את 4 השנים הכדאיות ביותר עבורם (מתוך 6 שנים), כשנים המייצגות עבור החישוב. שכן הבוחר בשנים המוקדמות יותר מפסיד את עליית המדד, מהשנים שנבחרו ועד לסוף 2003.

בית המשפט המחוזי אישר את פסק דינה של כב' השופטת ענת זינגר אשר קיבלה את טענתו של עו"ד זהר שגובתה בתחשיבים והדגמות, תוך שהיא מזכירה כי מטרת החוק ליתן פיצויים הוגנים וראויים ואף חזר על כך בפסק דינו בערעור. בעניין הנוסף שעלה בערעור דחה ביהמ"ש המחוזי גם כן את ערעור המדינה וקבע כי בחישוב מקדם הצמיחה של העסק, המהווה את אחד הפרמטרים בתחשיב הפיצוי, יש להביא בחשבון גם השקעות במבנים וכלי רכב, וזאת כאמור בניגוד לעמדת המדינה.

להערכתו של עו"ד ושמאי מקרקעין אסא זהר משמעות פסק הדין היא תוספת של עשרות מיליוני שקלים לסכומי הפיצויים שישולמו לכל העסקים שפונו בהליך ההתנתקות (לא רק גוש קטיף כי אם גם צפון יו"ש) ובעל השלכה ישירה על תחשיבי הפיצוי שלהם, לרבות עסקים אשר כבר נפלה החלטה סופית בעניין שיעור הפיצוי שישולם להם. להערכתו של עו"ד אסא זהר, לאור פסה"ד על כל המפונים בעלי העסקים, לבדוק את תחשיב הפיצוי ולדרוש את ההפרש. מבחינת המערער, בן מייזלר מדובר בתוספת של כ 15% לסכום הפיצוי שקיבל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS