סיכוי פוליטי לבשורה חברתית

ליאורה מינקה צפתה בנצחונותיהם הפוליטיים של אילן גילאון (מר''צ), גדעון סער(ליכוד), יצחק הרצוג(העבודה)וחבריהם לנושא החברתי והבינה שדווקא בבחירות האלו יש סיכוי למהפך חברתי אמיתי.

ליאורה מינקה ו16/12/2008

מינקה.ריח של בשורה (צילום: באדיבות תנועת אמונה)

לא ממש הופתעתי מנצחונו של אילן גילאון בבחירות המקדימות במר"צ. לא הפתיעה גם בחירתם ברום הרשימה של שר הרווחה יצחק הרצוג ושל ח"כ שלי יחימוביץ וגם לא הצלחתו של דניאל בן-סימון (העבודה), ובלי שום קשר לזיקה הפוליטית, יש בהחלט מקום לשמוח על הישגם ומעמדם הבכיר של גדעון סער וגלעד ארדן בליכוד.

 יש חוט שמחבר ומקשר בין כל אלה, וראוי מאד לתת עליו את הדעת: נציגי הציבור הללו, וגם אחרים, נושאים בין היתר, ואולי לפני הכל, גם כמה דגלים חברתיים מובהקים. עם כל הכבוד לעניין הרב (מדי!) שמגלה התקשורת - ובכך גם קובעת את סדר היום הציבורי - בנושאים מדיניים ופוליטיים, קיימים עדיין לא מעט קבוצות ואישים, שלא זנחו את מחויבותם האישית והאנושית לתחומי חברה ורווחה, חינוך ובריאות, איכות הסביבה ומעמד האישה ותאונות דרכים.

נטיית הפוליטיקאים היא לעסוק, לפחות לכאורה, בעניינים הנדמים כאילו הם ברומו של עולם: אם לא לחיצת יד מצולמת עם ברק אובמה או הילרי קלינטון, אז לפחות הצהרה מלומדת על שיטות הפעילות הביטחונית הנדרשת בדרום, או תגובה לאירועי חברון, לפינוי עמונה, לצעדה באום אל פאחם.

בהזדמנות זאת רצוי ואפשרי גם להתמקם ביציע המרכזי של בלומפילד, או לפחות להציע את החלפת המאמן של מכבי. הפוליטיקאים המנוסים יודעים ששם נמצא האקשן, ושם גם מחכות המצלמות, או לפחות איזה מיקרופון פתוח של הרדיו האזורי. הציבור הרחב, לעומת זאת, נמצא במקום אחר, והוא בהחלט הרבה יותר חכם ומבין עניין. ריח של בשורה עולה מן הבחירות המקדימות בכמה מן המפלגות, ולטעמי אין זה מקרי.

בעיית העוני, המצוקה והדלות ופער המעמדות בישראל מהווים איום אסטרטגי חברתי. איכות ההוראה וממוצע הציונים והידע הכללי של ילדי ישראל הם חומר נפץ. קצבאות הזקנה, סל הבריאות והיחס לקשישים, מצבם של הנכים והמוגבלים, של ילדים במצבי סיכון ושל ניצולי השואה - כאבן ריחיים על צוואר. הזקנה ממשיכה לגנוח בפרוזדור של בית החולים, והיד אינה משגת כסף לתרופות. את כל אלה מכנים הפוליטיקאים בשם אג'נדה חברתית. פה ושם הם אף אוחזים בכנף בגדה, אבל דקה אחר-כך חוזרים לשקוע בסיפורי רכילות עסיסיים על אישים שבכותרות ועל בוגרי דרמת האח הגדול.

ובכל זאת, יש כמה חברי כנסת בעבר ובהווה, שהוכיחו כי אפשר, ואפילו רצוי וכדאי, לעסוק ברצינות ואף להתמסר לנושאים חברתיים. אילן גילאון, בהיותו ח"כ, הוביל לא מעט מאבקים חברתיים. דניאל בן סימון ושלי יחימוביץ, עוד בהיותם עיתונאים, הציבו סימני דרך בתחומים אלה. גלעד ארדן התמקד בתחום הכאוב של מאבק בנגע תאונות הדרכים, וגדעון סער - כן, זה שנמצא גם ברשימות של פייגלין - הוכיח את עצמו כיו"ר מצטיין של הועדה למעמד... האישה.

בוחריהם בתוך המפלגות הבינו זאת, לדעתי, וגמלו להם טובה בלי קשר לדעות המדיניות ולמניפולציות הפוליטיות. אלה הצליחו לדלג ולהקדים ברשימה חברי כנסת מנוסים וותיקים, וזכו לאשראי גדול יותר מגנרלים מוצנחים או אנשי קוקטייל מעונבים. בזכותם, ובזכות נבחרים במפלגות האחרות, יש סיכוי של ממש להפיח רוח חיים, ואף להשיג הישגים משמעותיים בתחומי הרווחה והסעד, בתחומים של חסד אנושי וצדק חברתי, כיאה לחברה בעלת אידיאלים ואחריות חברתית.

ליאורה מינקה היא יו"ר תנועת האישה הדתית-לאומית "אמונה", זוכת פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. שכחת את אורלב יהלום ופינקלשטיין
  (16/12/2008)
  שחוקקו המון חוקים חברתיים
 2. זו המנהיגות שצריכה להיות בכנסת הבאה
  (16/12/2008)
  ליאורה שהביאה אותנו לזכייה בפרס ישראל חייבת להיות שם
 3. לא בגלל זה המפלגה שלכם מרוסקת
  (16/12/2008)
  אלא בגלל העסקנות
 4. מכירים את ליאורה מינקה
  (16/12/2008)
  סער וארדן היו נגד ההתנתקות באופן מובהק. את מוכנה להכריז בקול שהיית נגד ההתנתקות? איך את רוצה להיבחר ברשימה הזו כשאת, האידאולוגיה שלך והמראה שלך מייצגים מיעוט קטן בקהילה הציונית דתית הרחבה. אפילו בוגרות מדרשת עין הנציב ברובן מכסות באיזשהוא אופן את ראשן. אפילו חלק לא מבוטל מהן היה נגד ההתנתקות. אפילו אותן את לא מייצגת. את מנהלץ יפה את אמונה, ותמשיכי לעסוק בניהול, לא במנהיגות ולא בקביעת מדיניות של הקהילךה הציונית דתית.
 5. אני מכירה את תרומתה האדירה של ליאורה!
  (16/12/2008)
  היא יכולה להוביל את המהלך החברתי שהמדינה שלנו זקוקה אינני יודעתאם היא היתה בעד או נגד ההתנתקותת אך אני מכירה מקרוב את תרומתה בשטח למען כל המגורשים שלא הסתכם בדבורים ודבורים אלא במעש ו זה מה שלא רואים אצל מנהיגנו היא ראויה ועוד איך ראויה להיותבכנסת! ,
 6. גילה לכנסת, ליאורה לאמונה.
  (16/12/2008)
 7. מנהיגות רצינית לכנסת
  (17/12/2008)
  דברים כדורבנות. אין ספק כי אנו זקוקים למנהיגות כמו של ליאורה . רצינית עיקבית, מסורה ועם הישגים מוכחים עצומים.
 8. חבל שהשאירו אותה מחוץ לרשימה לבית היהודי
  (22/12/2008)
  ליאורה מינקה היא אישה חכמה שיכולה לתרום הרבה וחבל שהבית היהודי שכח אותה ברשימה ושיבץ אותה רק במקום ה11.
 9. חבל שלא הגיעה למקום ראלי בבית היהודי
  (22/12/2008)
  הבית היהודי היה צריך להבין שליאורה מינקה צריכה להשתבץ במקום ראלי. היו צריכים להתחשב בהצבעות האינטרנט. זה לא דמוקרטי לא לפרסם את ההצבעות.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS