מפלגת "קדימה" מציעה:גושי התיישבות ביש"ע וחיזוק הנגב והגליל

הפרק על "הזהות היהודית" בעיקרי מצע "קדימה" מציע:גושי התיישבות ביש"ע וחיזוק הנגב והגליל
לשמירת אופייה היהודי של המדינה. כמו כן תגובש אמנה שתאסור הפעלת מסחר בשבת אך תתיר פעילות תרבות ופנאי.

עמי שרון ו03/02/2009

לאחר חודשים של דיונים והתלבטויות, מפרסמת "קדימה" את המצע שלה בתחום "המהות והזהות של מדינת ישראל בהיבט היהודי ".

הפרק על "הזהות היהודית" במצע של "קדימה" נפתח בהצהרה ש"מדינת ישראל היא מדינה יהודית והבית הלאומי של העם היהודי" . כדי לשמור על אופייה היהודי של המדינה מצהירה קדימה כי בסיס התוכנית המדינית שלה היא " ההיפרדות הדמוגרפית לשם שמירה על אופייה היהודי של מדינת ישראל". לצורך כך תפעל קדימה ל"חיזוק ההתיישבות היהודית בגליל, בנגב ובגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון תוך תמיכה פעילה בקיומן והקמתן של צורות התיישבות שונות לשם שמירה על אופייה היהודי של המדינה".

סוגיית אדמות קק"ל מקבלת ביטוי במצע בהצהרה כי "אדמות קק"ל הן אדמות לאום השייכות לעם היהודי וינוהלו על פי רוח האמנה שנחתמה בין מדינת ישראל לקק"ל" יחד עם זאת מצהירה קדימה כי היא רואה "חשיבות לאפשר לכל קהילה לשמור על תרבותה, שפתה ומורשתה, ברוח עקרון זה המדינה רשאית לאפשר לקהילה מובחנת, לרבות בני דת כלשהי, לקיים יישובים קהילתיים נפרדים".

בנושא דת ומדינה מציעה קדימה כי "כל תוספת או שינוי בחקיקה הדתית וביחסי דת ומדינה יעוצבו וייקבעו מתוך הסכמה לאומית רחבה ככל הניתן". לגבי נושא שמירת השבת נקבע כי הדבר ייעשה "באמצעות גיבוש אמנה לאומית שתבטיח את צביון השבת ע"י איסור הפעלת המסחר בשבת, למעט הפעלה בתחום התרבות והפנאי ומתן אפשרות לנגישות תחבורתית אליהם".

בתחום החינוך " קדימה תפעל לתוספת תכנים ושעות חינוך במקצועות היהדות, לכלל בתי הספר היהודיים במדינת ישראל, תוך דגש על פלורליזם, מפגשים בין הגישות החינוכיות השונות". הצהרה משמעותית יותר היא בנושא התקצוב וכך נקבע במצע קדימה "מקצועות היהדות יכללו בבסיס תקציב משרד החינוך. גבור לימודי יהדות ברשתות החינוך הממלכתיות והמוכרות לא יהווה נושא למו"מ הבין-מפלגתי הקשור לאישור תקציב המדינה".

בנושא רישום נישואין "קדימה" מציעה שינוי מהותי במטרה להפוך את רישום הנישואין ועריכת החופות ל"זמין וידידותי יותר" ולכן יחוקק חוק "פתיחת אזורי רישום לנישואין" וכן יורחבו הקריטריונים להסמכת רבנים שיורשו לערוך חופה וקידושין כדי לאפשר "לזוגות להינשא על ידי רב מוסמך המתאים להם". כל זאת לצד קידום חקיקת "ברית הזוגיות", שתאפשר הכרה כזוג גם לאלה שאינם בני אותה דת.

 "קדימה" גם מצהירה שתפעל "לאפשר גיור רחב ומשמעותי וזאת מתוך מאור פנים ואהבת הגר ובכפוף להנחיות ההלכתיות של הרבנות הראשית לישראל", כאשר לראש מערך הגיור ימונה "רב בעל השקפה ציונית- ממלכתית".

המצע גם קורא לחיזוק הרבנות הראשית ו"להבטיח את אופייה הממלכתי והציוני של הרבנות הראשית ברוח מורשתו של מייסדה- הרב קוק".

 בתחום התרבות מציעה "קדימה" כי ראוי שהאומנות היהודית, האמן והיצירה הישראלית "יהיו חלק מהותי מהוויה היצירתית של החברה בישראל ויהוו אבן שואבת לתרבות יהודית גם בקהילות מעבר לים".

בין מנסחי פרק המצע "הציוני-דתי" היו בנוסף לח"כ עתניאל שנלר, ח"כים לשעבר מהציונות הדתית, פורום רבני "צהר", נציגי תנועת נאמני "תורה ועבודה", נציגי ה"מכון לאסטרטגיה ציונית" ועוד.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. נאמני תורה ועבודה שיווקו את רעיונותיהם לכל המפלגות
    (03/02/2009)
    נציגי התנועה שיווקו את עניין הסדרת שירותי הדת ואת נושא חיזוק החינוך הממלכתי דתי לכל המפלגות בשווה. התנועה לא צידדה באף מפלגה אלא ניסתה ליצור לובי רחב ככל שניתן לרעיונותיה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS