חגיגת בר מצווה היסטורית ברוסיה

בעיר "בירובידזאן" שברוסיה הסמוכה למנצ'וריה שבסין, נערכה בר מצוה מרגשת לבנו של  רב העיר והמחוז הרב מרדכי שיינר שיצר מהפיכה יהודית  במחוז.אחד החוגגים:''זהו מענה ישיר לסטאלין''

חיים נחתומי ו04/02/2009

ראש הקהילה מעניק מתנה לחתן הבר מצווה (צילום: יחסי ציבור)

בעיר "בירובידזאן" שברוסיה הסמוכה למנצ'וריה שבסין, נערכה בר מצוה מרגשת במיוחד, שהותירה רושם אדיר על כל משתתפיה הרבים. בכירי השלטון המקומי לצד חברי הקהילה היהודית ויהודים מכל רחבי המחוז, התכנסו ובאו לבר המצווה של בן רב העיר והמחוז הרב מרדכי שיינר ומשפחתו, שעשו מהפיכה יהודית של ממש במחוז ובעיר בירובידזאן המפורסמת.

הנואמים הדגישו כי מדובר ברגע היסטורי עבורם באופן אישי ועבור המחוז כולו. משפחת שיינר ניצלו את האירוע כדי לחגוג את בר המצוה לשני ילדים נוספים, בנים למשפחת מקורבים, שמלאו גם להם שלוש עשרה שנה בסמוך ליום זה. היה מרגש לראות איך החתן הצעיר לוקח אחריות על שני החתנים שלצידו, מדריך אותם ומקרב אותם במהלך כל החגיגה. יהודים הנושאים בתפקידים הבכירים ביותר במחוז, ישבו והאזינו לניגון של הדרשה והביטו בהתרגשות על החתן הצעיר כשהוא חוזר בשטף כבקיא וכרגיל 'איתא במדרש' עם הביאור באידיש כמובן. הריקודים החסידיים של המשתתפים עם ילדיהם, סחפו את כל הקהל במשך שעה ארוכה וסחטו דמעות של התרגשות מהנוכחים. צריך להכיר מעט את ההיסטוריה של המקום, כדי להבין את המשמעות של עריכת בר מצוה יהודית, בבירת המחוז שהקים סטאלין ימ"ש.

היטיב להגדיר אחד האורחים שהשתתף בשמחה: "את המוח של סטאלין לא שייך להבין, אבל דבר אחד ברור, הוא לא יסד את המקום כדי שיבוא צעיר יהודי חסידי בן 13 ויכריז קבל עם ועדה ובקול גדול 'איתא במדרש' באוטונומיה היהודית - עיר האידיש, על גבול סין".

החגיגה המרגשת נמשכה שעות רבות, כאשר המוני יהודים נשארו ללימוד עם האורחים מהערים הקרובות לבירובידזאן, הרב ישראל סילברשטיין רב העיר וולדיווסטוק, הרב יעקב סנטקוב רב העיר חברובסק ודוד החתן, הרב שלום גוטליב רבה של העיר ניקולייב באוקראינה, כאשר לסיום חולקו לכל המשתתפים מהדורה מיוחדת של "סדר קידוש וסעודת שבת" מתורגם לרוסית, שנתרם ע"י ידידו הקרוב של הרב שיינר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ט"ו כסלו התש"פ 13.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS