83% מהציבור הדתי-חרדי סבורים שאסור ליהודי להיכנס לכנסיה .

סקר חדש שערך מכון ירושלים לחקר ישראל בימים אלה, ערב ביקורו של האפיפיור בישראל ובירושלים, מגלה פערים גדולים בין הציבור החילוני היהודי לציבור הדתי והחרדי היהודי ביחסם לנוצרים ולנצרות בארץ. 83% מהציבור הדתי-חרדי עדיין סבורים שאסור ליהודי להיכנס לכנסיה .

 

עידן הראל ו22/02/2009

כנסיית הקבר בירושלים.

קיימים פערים גדולים בין הציבור החילוני היהודי לציבור הדתי והחרדי היהודי ביחסם לנוצרים ולנצרות בארץ - כך עולה מסקר ומחקר חדש שערך מכון ירושלים לחקר ישראל. מהסקר עולה כי רוב גדול של היהודים בישראל , 74% , אינו רואה בנוצרים ( בכולם או ברובם) מיסיונרים כלפי יהודים. שיעור דומה מהיהודים בארץ (76%) אומרים שלא יחושו אי נוחות לפגוש ברחוב נוצרי שעונד צלב והדבר לא יפריע להם. את המחקר ערך ד"ר אמנון רמון ממכון ירושלים לחקר ישראל. המחקר נעשה בשיתוף עם מרכז ירושלים ליחסי יהודים - נוצרים. הסקר בוצע בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בישראל.

למרות התוצאות הללו, המלמדות על סובלנות יחסית של כלל הישראלים לנצרות ולנוצרים בישראל, קיימים פערים גדולים בין הציבור החילוני היהודי לציבור הדתי והחרדי היהודי ביחסם לנוצרים ולנצרות בארץ. כך למשל 80% מהחילונים סבורים שמותר ליהודים להיכנס לכנסייה ו - 92% מהחילונים אף ביקרו בכנסיות במסגרת טיול בארץ או בחו"ל. לעומת זאת בקרב הציבור החרדי והדתי סבורים 83% שאסור ליהודים להיכנס לכנסייה. 66% מהחילונים לא מסכימים לטענה שהנצרות, כפי שמקובל בהלכה, היא דת של 'עבודה זרה', בעוד ש-78% מהדתיים והחרדים חושבים שהנצרות היא עבודה זרה.

42% סבורים שהנצרות קרובה יותר ליהדות , לעומת 32% שחושבים שהאסלאם קרוב יותר. 13% סברו שאף אחת משתי הדתות לא קרובה ליהדות ו-7% טענו ששתיהן קרובות ליהדות במידה דומה פחות או יותר.

עוד עולה מהמחקר כי 71% מהחילונים חושבים שצריך לאפשר לעולים מחבר העמים, המגדירים עצמם כנוצרים, לקיים פולחן נוצרי בישראל, לעומת 68% מהדתיים והחרדים שסבורים שאין לאפשר להם זאת. 68% מהחילונים מחייבים לימוד על הנצרות בבתי הספר בארץ בעוד שרוב הדתיים והחרדים מתנגדים לכך.

המחקר שנערך בימים אלה על ידי ד"ר אמנון רמון ממכון ירושלים לחקר ישראל מלמד שכאשר מדובר בירושלים נגמרת 'הסובלנות היחסית' גם בקרב החילונים ובסך הכל רק 50% מהיהודים מסכימים לטענה שירושלים מרכזית גם לעולם הנוצרי. 75% מהנשאלים סבורים שמדינת ישראל לא צריכה לאפשר לגופים נוצרים לרכוש קרקעות בירושלים לבניית כנסיות חדשות.

31% מהיהודים סבורים שהממשלה צריכה לעודד את תופעת הגירת ערבים נוצרים מישראל לחו"ל. 56% סבורים שאין להתערב בכך. לשאלה: 'האם מקובל עליך שארגונים יהודיים יקבלו סיוע כספי מגופים נוצריים דתיים ׁ( דוגמת הארגונים האוונגליסטים והקרן לידידות של הרב יחיאל אקשטיין ) - שאלה שבה מתחבטת הקהילה הדתית והחרדית בשנים האחרונות - ענו 55% שהדבר מקובל עליהם ו - 41% טענו שתרומות כאלה לא מקובלות עליהם. גם כאן ניכרים פערים גדולים בעמדות הציבור החילוני והציבור הדתי.

רק 56% מהחילונים סבורים שיש לאפשר לחיילים המגדירים את עצמם כנוצרים ( בעיקר יוצאי חבר העמים) להישבע על הברית החדשה, במקום להישבע על התנ"ך בעוד ש - 62% מהדתיים והחרדים מתנגדים לכך.

המחקר, שנערך באחרונה בקרב 500 איש ואישה המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בארץ, פילח את התייחסות הציבור בארץ לנוצרים ולנצרות ומגלה כי "יהודי ירושלים והסביבה הם סובלניים פחות כלפי הנוצרים. 62% מהם למשל חושבים שהערבים הנוצרים אינם נאמנים למדינה ( לעומת 51% במדגם הכללי) ו-63% מהם סבורים שאין לאפשר לחיילים שמגדירים עצמם כנוצרים להישבע על הברית החדשה ( לעומת 45% במדגם הכללי). לעומת זאת 54% מתושבי ירושלים והסביבה הסכימו עם הקביעה שירושלים היא עיר מרכזית לעולם הנוצרי ( לעומת 50%) במדגם הכללי".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט"ז כסלו התש"פ 14.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS