ציפי לבני ומפעל עוף העמק.דעה.

ציפי לבני צריכה היום לעזוב את האינטרסים האישיים ולהתגייס להצלת הכלכלה הישראלית.גם כצ'לה והאיחוד הלאומי מוזמנים לחפש את המאחד בין חלקי העם.

אסף גולן ו25/03/2009

לבני.לךהתגייס לסיוע לערים המתרסקות בפריפריה (צילום: איציק בירן)

התעקשותה של יו"ר קדימה ציפי לבני ללכת לאופוזיציה ולא להצטרף אל בנימין נתניהו נראית ככל שהזמן עובר כטעות חמורה בשיקול הדעת. מצבה של כלכלת ישראל וגל הפיטורין הגדול שעובר על המשק הישראלי מצריכים כרגע ממשלה גדולה ויציבה שתתרכז בהצלת כלכלת ישראל. ממשלה קטנה וחלשה לא תצליח להעביר בכנסת ובציבור את התוכניות הכלכליות החריפות שנדרשות בעת הזו.

מספיק להאזין לזעקות האזהרה של יו"ר ההסתדרות עופר עייני ולתחינתו כי מפלגת העבודה תכנס לקואליצייה כדי להבין את גדול המשבר לפניו אנו עומדים. לכן ההתעקשות התמוהה על קווי יסוד לא ריאליים המכירים בשתי מדינות לשני עמים ניראית על פניה כמוכנות להמר על עתידם הפיזי של עשרות אלפי מפרנסים במדינה בשם האגו.

נכון הגב' לבני גרה בצפון תל אביב וספק מתי היא ראתה מפוטרים בעיניה אבל העובדות שמתפרסמות על ידי לשכת התעסוקה, הלמ"ס והביטוח הלאומי מלמדות על התרסקות של ערים שלמות בפריפריה עקב סגירתם של מפעלים. כך הדבר בקריית שמונה בחצור הגלילית בנתיבות שדרות אופקים קרית מלאכי בית שאן ומקומות רבים במדינה.

תושבי האזורים הללו אמנם לא הצביעו בהמוניהם לקדימה אולם הצלת מקורות פרנסתם היא יעד עליון בחשיבותו. קריסת אזורי הפריפריה בישראל תפגע בחוסן הלאומי ובלכידות החברתית של החברה הישראלית שכבר כיום סובלת משסעים רבים. שום מדינה ובמיוחד לא כזו הנמצאת באיום מתמיד, יכולה לאפשר התפוררות חברתית חמורה כזו. עובדות פשוטות אלו כמובן ידועות גם למנהיגת קדימה אלא שזו מעדיפה לצעוק מבחוץ על כשלי נתניהו במקום לשלב ידיים עם מנהיגותו בתקופה חמורה זו.

כמובן ההסבר למהלך התמוהה הזה נעוץ בעובדה הפשוטה שלבני חוששת שהצטרפותה לממשלה תגרום להתמעטות דמותה על ידי יריביה שיחפשו כל דרך לרסק את מפלגת קדימה. אלא שציפי לבני יכולה בקלות למנוע את התרחיש הזה על ידי תביעה שתיקי החוץ הבטחון והאוצר יחד עם רבים נוספים יפקדו בידי קדימה. בנוסף לכך יש לצפות שהתקשורת הישראלית שגם כך לא נימנית עם חסידי נתניהו המובהקים תעשה הכול כדי לרומם את התקווה הנשית והלבנה של מדינת ישראל ותדגיש כל הישג שלה. א

גב במציאות כזו קדימה תהפוך תוך זמן קצר לכוח החזק בממשלה עקב העובדה שליברמן ברבות מעמדותיו הפוליטיות כולל בנושאי ארץ ישראל קרוב לעמדות קדימה. בנוסף לכך ההסטוריה הפוליטית של רבים ממנהיגי הליכוד כיום מלמדת שהם לא מסוגלים להציג עמדה אחידה אפילו לא ליד הגה השלטון והם קורעים את עצמם מבפנים בוויכוחים על זוטות. אלא שכלל הטענות הללו מתגמדות אצל לבני אל מול תחושות הדחייה שלה (ושל יועציה אייל ארד וראובן אדלר) מלקבל מעליה את ביבי כבוס.

בנוגע לכך מתברר שבעיה כזו קיימת לא רק בקדימה אלא גם במפלגת האיחוד הלאומי. מאז כניסתו של כצל'ה לכנסת כמנהיג מפלגה זו הוא הצליח יחד עם חבריו לדרך להסביר מעל כל במה אפשרית למה לא כדאי לליכוד לראות במפלגת האיחוד הלאומי שותפה לקואליציה.

במקום להשתמש בשתיקת החכמים העדיפו כצל'ה ומיכאל בן ארי לעצבן בהצהרותיהם את רוב עם ישראל. הגישה הכוחנית הזו גם אם עומדת מאוחריה משנה אידיאולוגית משמעותית ואמיתית דוחה אנשים רבים. כלומר כמו בקדימה במקום לחפש את המאחד עם הליכוד וחלקי הימין מרכז המתונים שהם היום הרוב המובהק בכנסת ובמדינה העדיפו כצל'ה וחבריו לתקוע אצבע בעין מעל כל במה אפשרית.

אלא שהתרסה והבעת עמדות לא מקובלות היא לא הדרך בה ניתן להוביל שינוי אידאולוגי אמיתי בחברה בישראל. אנשי רוח וחזון צריכים תמיד להכיר בעובדה שרוב הציבור נמצא הרחק מעבר לחזון וכדי לממשו יש צורך בסבלנות רבה וביכולת לשתוק במקומות בהם האמת עדיין קשה מידי לעיכול אצל האדם הפשוט. מ

משום מה באיחוד הלאומי מעדיפים לא רק לצעוק שהמלך הוא עירום אלא גם באותה עת להפשיט את שאר הציבור. אלא שהציבור מה לעשות מוסגל לקבל מפעם לפעם שהמלך הוא עירום אבל הוא לא מסוגל לקבל שלא רק המלך הוא עירום אלא שכל הרחוב עירום. את זה לאנשים תמיד היה קשה לקבל וכל עוד כצל'ה לא יפנים זאת הוא יישאר בשולי ההשפעה הפוליטית בארץ במקום נמוך הרבה יותר מזה של יהונתן גפן (בשלב הביזארי והאידיוטי הנוכחי של אישיותו התקשרתית)

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', כ"ב טבת התש"פ 19.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS