בית בלי תרבות.דעה

הויתור של מפלגת הבית היהודי על תיק התרבות, מדגיש היטב את הידרדרות ההשפעה של הציבור הדתי לאומי על מדינת ישראל. מתי שיק מבכה את ההחמצה של ההזדמנות ההיסטורית להחזיר עטרה ליושנה

מתי שיק ו29/03/2009

הרשקוביץ וחברי הבית היהודי.איבדו את היכולת להשפיע באמצעות התרבות (צילום: הילה סובול)

הויתור של מפלגת "הבית היהודי" על תיק התרבות במשרד שהיה עד לאחרונה המשרד למדע תרבות וספורט מדגיש היטב את הידרדרות הייצוג הציבורי ועמדות ההשפעה של הציבור הדתי לאומי לאורך שנותיה של מדינת ישראל, ממעמד משפיע והחזקת תיק החינוך והתרבות בימי המפד"ל הישנה של ד"ר אברהם בורג ז"ל וממשיכו זבולון המר ז"ל, למפד"ל החדשה של ימינו.

פרופ' הרשקוביץ ודאי ירגיש בנוח במשרד המדע והטכנולוגיה החדש בטיפול בתוכניות של תשתיות מדעיות ומחקרים בין-אוניברסיטאיים אך ספק אם לשם כך נבחר , שכן השפעת נושאים אלו על חיי התושבים בישראל היא מזערית.

לעומת זאת מינהל התרבות עליו ויתרו בבית היהודי ללא קרב משפיע במישרין על אופי התרבות הנצרכת ע"י כלל האזרחים ובכלל זה קביעת מדיניות וסיוע למוסדות וליוצרים בתחום התרבות ,קיום פעילות שוטפת, יוזמות, פעולות, אירועים, פסטיבלים לאמנות, הכשרה אמנותית ברמה מקצועית, העמדת כלים לביטויי האמנות לסוגיה, קביעת קריטריונים לתמיכות, הקצאת משאבים וסיוע בפתרון בעיות ומשברים במוסדות השונים, הענקת פרסים לקידום ועידוד האמן היוצר והמבצע.

מינהל התרבות מטפל ותומך על פי קריטריונים שנקבעים ע"י המשרד בכ-850 מוסדות תרבות ואמנות ובלמעלה מ-2,900 בקשות המוגשות מדי שנה לתמיכה במוסדות ופרויקטים בתחומי מוסיקה, תיאטרון, מחול ואמנות בינתחומית, ספרות, אמנות פלסטית, קולנוע, פעילות בתי-ספר לאמנות, מוזיאונים, ספריות וכו'.

קיצורו של דבר השפעה אמיתית על חיי התרבות של כלל תושבי המדינה. כוחה האלקטורלי של "הבית היהודי" אולי אינו מאפשר את החזקת תיק החינוך אך ההזדמנות להשפיע על כלל חיי התושבים באמצעות התרבות היתה בהישג יד וחבל שהוחמצה וזאת מבלי להזכיר את הרווח העצום שהיתה יכולה להפיק היצירה היהודית הדתית מעמדת השפעה שכזאת.

אם ביקשה מפלגת "הבית היהודי"- המפד"ל החדשה במהלך מערכת הבחירות האחרונה להוכיח לבוחריה הפוטנציאליים כי תהום פעורה בינה לבין מפלגת האיחוד הלאומי החד מימדית בתחומי הענין והרצון להשפעה בתחומים רבים ושונים הקשורים לחיי כלל האזרחים במדינה, נראה כי אתמול היא הוכיחה לבוחריה מוקדם מהצפוי כי כל הבטחותיה היו לשווא.

למרות זאת ל"בית היהודי" הישג בולט במשא ומתן הקואליציוני: העברת החוק הנורבגי שיאפשר שלום בית בין הרשקוביץ לסלומיאנסקי. ובא לציון גואל ואין חדש תחת שמי המפד"ל.

הכותב הינו עצמאי, מוסמך במינהל עסקים,אב לארבעה תושב שוהם, חבר ופעיל במפלגת הבית היהודי ובתנועת נאמני תורה ועבודה

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. אי אפשר לקבל יותר מזה
  (29/03/2009)
  והאחריות על השרות הלאומי ומפוני הגוש לא פחות חשוב מהבוהמה
 2. מסכימה עם הכותב
  (29/03/2009)
  איבדנו את הסיכוי להשפיע ובמיוחד בשהאיחוד הלאומי נשאר בחוץ
 3. אם אין אני לי מי לי
  (29/03/2009)
  העיקר שדאגו לניסן חחחחחחחחחחחחח
 4. מגלל אורבך ואורלב שהיו עסוקים בלריב עם הרשקוביץ שהוא המנהיג
  (29/03/2009)
  היחידי שלחנו אז לא חתמנו על ההסכם לפני שביבי פיצל את התיק הנ"ל האחריות לדבר הזה היא אך ורק על אורלב ואורבך!
 5. העקרון שאתה מעלה נכון אך לא בטוח שיכלו לו
  (29/03/2009)
  ומי אמר לך שהם לא ניסו לקבל את התרבות? הם נאבקו על הממד"ים ויש לברכם על כך. חבל לראות את השלילי.
 6. הציבור שלנו טוב בלהתבכיין
  (31/03/2009)
  איפה הייתם בבחירות? למה יש רק 3 מנדטים? אם היו 7-10 מנדטים ואלו היו ההישגים - בהחלט היה על מה להתלונן מה לעשות - זה מה שניתן להשיג עם כמות המנדטים העלובה שאתם, כן אתם ציבור הבוחרים נתתם למפלגה. כן - כולם חכמים גדולים בלהתלונן אחרי הבחירות. אבל בפעם הבאה אל תצביעו ליכוד, קדימה (כי שיבוץ מועמדים דתיים לא מוסיף שום אג'נדה דתית) או אפילו מפלגת האיחוד הלאומי (שברור לכם שכמעט בכל תרחיש היא מפלגת אופוזיציה)
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS