מאבקים בכינוס הועד הפועל הציוני בירושלים

אנשי השומר ונציגי הכיפות הסרוגות חברו יחדיו למאבק כנגד הצעתו של נתניהו להפריט את קרקעות המדינה.בכינוס המזרחי העביר ח''כ אורלב החלטה כנגד הצעתו של נתניהו שעברה בסופו של דבר ברוב קטן.

א. בן חיים ו25/06/2009

שפר נואם בכינוס (צילום: א. בן חיים)

מעטים מאוד מאזרחי ישראל יודעים על קיומו עדיין של הועד הפועל הציוני - כעין כנסת הנבחרים של ההסתדרות הציונית העולמית - שנוסדה על ידי בנימין זאב הרצל בשנת 1897.

המוסד הזה שנבחר בקונגרס הציוני העולמי הראשון בשנת 1897 מתכנס, מאז, אחת לשנה בין קונגרס לקונגרס ומהווה כעין מוסד-על עם סמכות חקיקה, שאף בוחר את בעלי התפקידים הנבחרים בין קונגרס לקונגרס.

בפני הועד הפועל הציוני, שהתכנס בשבוע שעבר בירושלים, עמדו מספר שאלות משמעותיות להכרעה, כאשר הבולטת ביניהן היתה בחירת יושב-ראש במקומו של זאב בילסקי שנבחר לכנסת. מצפים שמר נתן שרנסקי, שהוא המועמד של ראש ממשלת ישראל, ייבחר לתפקיד הכפול של יו"ר התנועה הציונית ויו"ר הנהלת הסוכנות היהודית. וכנראה שבעתיד יופרדו שני התפקידים הלו לפי דרישת המגביות מחו"ל.

לעומת זאת, נתקלה התנגדות הצעתו של ראש הממשלה המשותפת עם קרן קיימת לישראל להפריט את הקרקעות של המדינה, ובאופן מפתיע חברו להתנגדות זו אנשי השומר הצעיר עם הכיפות הסרוגות, ותחת הכותרת "והארץ לא תמכר לצמיתות" הוקם מטה למאבק בהפרטת קרקעות ישראל ואף פורסמה קריאה משותפת של חברי הכנסת שלי יחימוביץ (עבודה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי), ניצן הורביץ (מרצ), אורי אורבך (הבית היהודי) ונחמן שי (קדימה) כנגד תוכנית ההפרטה.

ח"כ זבולון אורלב, שעמד בראש המתנגדים להפרטת הקרקעות בכינוס המרכז העולמי של המזרחי, העביר החלטה כנגד ההפרטה, ואף הפיץ מכתב פנייה לכל נציגי המזרחי העולמי להצביע נגד ההסכם שעליו חתמה קק"ל עם הממשלה.

כאשר חשש ראש הממשלה בנימין נתניהו שאין רוב להצעתו בקרב חברי הועד הפועל הציוני, שהם המוסד העליון של קק"ל, בא בעצמו כדי להיפגש עמם במלון שבו התקיימה ההצבעה החשאית והסכם ההפרטה זכה לרוב קטן.

ההישג הגדול ביותר הוא של הארגונים העולמיים המסונפים להסתדרות הציונית העולמית, כמו: בני ברית, מכבי עולמי, ויצ"ו, הדסה, הפדרציה הספרדית העולמית, אמונה ונעמ"ת העולמית, וכן הארגונים של הזרמים השונים שהיה להם עד עכשיו מעמד מופחת לעומת הבריתות המפלגתיות ולאחר שהתארגנו יחדיו הצליחו ליצור רוב מכריע בעד השוואת מעמדם לבריתות המפלגתיות.

בתמונה: אליעזר שפר, יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות נואם במושב הועד הפועל הציוני ומציג שורה של הצעות החלטה שהוגשו מטעם הארגון שהוא עומד בראשו. ומברך על ההחלטה להעניק מעמד שווה לארגונים העולמיים, כולל: הארגון העולמי של תנועת "אמונה" העולמית והארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות האורתודוקסיות. לשני הארגונים הללו 30 צירים לקונגרס הציוני העולמי ונציגים במוסדות הלאומיים הנבחרים.

 הועד של הפועל הערבי במסדרונות של מלון הייאט רג'נסי, שבו התכנס הועד הפועל הציוני, התהלכה שמועה בדבר עיתונאי ערבי בכיר, שנשאל על ידי אשתו מדוע הערבים לא מקימים ועד של הפועל הערבי, כפי שהיהודים הקימו ועד הפועל הציוני. כאשר שמעו זאת ראשי התנועה הציונית גמלה אצלם ההחלטה שיש לשנות את השם המיושן ולא יקרא עוד ועד הפועל הציוני אלא המועצה הציונית העולמית. את הצעתם יביאו לקונגרס הציוני העולמי השלושים וששה האמור להתכנס בעוד כשנה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS