הערבים מזהמים את ציוני הקבר במערת המכפלה

השר לשירותי דת יעקב מרגי "לא ייתכן שמערת המכפלה מקום קבורתם של מייסדי עם ישראל האבות הקדושים תוזנח. הדרישה: הקמת רשות מוסמכת למערת המכפלה.

עמיעד טאוב ו24/06/2009

ציון הקבר מלא בצואת יונים (צילום: אלון נוריאל)

הזנחה פושעת (צילום: אלון נוריאל)

לאחר שבציוני הקברים במערת המכפלה התגלו כמוזנחים באופן חריג והמקום עצמו מזוהם ומלא בצואת יונים פנה השר לשירותי דת, השר מרגי לשר הביטחון אהוד ברק וביקש את התערבותו המיידית ע"מ לדאוג שהסדר והניקיון ישלטו במערת המכפלה כיאה למקום קדוש.

השר מרגי ציין כי הדגש על מערת המכפלה הרבה יותר דומיננטי ממקומות אחרים. וכי מערת המכפלה הינה אחד המקומות הבולטים, מקום קבורתם של אבותינו הקדושים שמהווים דמויות מופת ומפתח ביהדות. מערת המכפלה הנחשבת כאתר ייחודי ובעלת משמעות עמוקה וחשיבות עליונה מבחינות רבות: דתית, היסטורית, רוחנית, לאומית וארכיאולוגית. מקום זה ידוע גם בעולם כולו כמקום קבורתם של האבות והאמהות מייסדי עם ישראל.

יצוין כי למרות החשיבות הרבה למערת המכפלה החליטה ממשלת ישראל בנובמבר 1994, בעקבות רצח גולדשטיין, לחלק את המבנה שמעל מערת המכפלה בין יהודים למוסלמים, למוסלמים נמסר החלק הארי של המבנה שמעל המערה בעוד ליהודים נמסר פחות מ-20%. בשל החלוקה של מערת המכפלה מסביר השר מרגי במכתבו, המוסלמים הם אלו אשר שולטים במפתחות לחדרי הקבורה. באחזקה והניקיון של המבנה. יחסם של הערבים הינו אי ניקיון מוחלט, זלזול בקברים של אבותינו, חוסר אכפתיות למראה הלא אסטטי ולא מטופח. כיאה למקום חשוב וקדוש דורש השר מרגי את התערבותו המידית של שר הבטחון ע"מ לדאוג שקברי הצדיקים יכובדו, שהסדר והניקיון יחזור על כנו בפרט שאין חוק המקומות הקדושים חל על יהודה ושומרון .

במקביל פנה השר מרגי לשר המשפטים יעקב נאמן ודרש להקים רשות מוסמכת על פי חוק למערת המכפלה כדי לטפל באחזקה השוטפת של המקום. במכתבו ציין השר מרגי כי אין זה סוד שכל מי שמבקר במערת המכפלה נחמץ ליבו מהמראה הלא אסטטי של החלק היהודי של מערת המכפלה (הצד בו מורשים היהודים להתפלל פרט ל-12 יום בשנה), לעומת הצד המוסלמי המטופח על הצד הטוב ביותר. ה

רשות תעסוק בין השאר בשמירה על זכויות העם היהודית בקברי האבות במערת המכפלה. בשמירה על אופי המקום וקדושתו, תוך הימנעות מוחלטת מכל פגיעה בקדושתו, באופיו וצביונו, מבחינה דתית ארכיאולוגית ואדריכלית. עיצוב המקום כמבטא את ייחודו וקדושתו לעם היהודי, אך ללא פגיעה באפשרותם של מבקרים מעמים אחרים להיכנס אליו לביקור ותפילה. הרשות תיזום ותפתח מערכות ופעולות חנוך והסברה, ביחד לקשר של עם ישראל ל"מערכת המכפלה" ותפעל להבאת קבוצות מהארץ ומחו"ל לביקור במערה. אחד הנושאים החשובים שיעמדו על סדר היום הוא טיפול בניקיון והאסטטיקה במערה וברחבה סביבה באמצעות עובדים מתאימים, העסקת אדריכלים מומחים לשיקום האתר ותיקון הנזקים והפגיעות שנעשו בו, תכנון תכנית כוללת של האתר וסביבתו, ע"י אדריכלים מומחים לאתרי תיירות ואתרים קדושים כולל כניסה נוחה לנכים וחניון מסודר ומאובטח. הטיפול במערכות סובבות אלו כולל: שימור וטיפוח גן המערה, תכנון מערכות הסברה והכוונה למבקרים תיירות ומתפללים. התאום יעשה עם גורמי הביטחון ע"מ לאפשר הצבת אמצעי ביטחון מתאימים אך ללא פגיעה באופי המקום וקדושתו.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS