לעולם הקינות הדתי אין שום קשר לעולם המציאות.דעה

ערב תשעה באב מנסה משה פייגלין להבין איך נותר הרצון לבניית בית המקדש בגדר קינה של פעם בשנה? איך הפכנו לעיוורים בנוגע לעצמאותנו הלאומית?ואיך הפכה הדת למחסום הגדול ביותר בפני הקמת המקדש?

משה פייגלין ו29/07/2009

קינות.אין קשר למציאות (צילום: Idobi ויקיפדיה העברית)

פייגלין.הדת מהווה מחסום להקמת בית המקדש (צילום: באדיבות זליגר שומרון תקשורת)

את הקינות השארתי במוצאי תשעה באב בבית הכנסת. כך בכל שנה, עד שלא נותרו ספרי קינות בבית. בכל שנה אני מגיע לבית הכנסת ומחפש אחר חוברת קינות, כזאת שבית הכנסת עצמו מחלק למתפללים. פעמים שאני מוצא את עצמי מציץ מאחורי כתפו של מתפלל אחר, משום שהגעתי באיחור ואזלו הקינות.

כיצד אפשר לקחת הביתה את חוברת הקינות? הרי הודאה יש בכך כי כל תפילותינו ואמונתנו על בית המקדש שייבנה במהרה אינן אלא כצפצוף הזרזיר. עד לתשעה באב הבא יש לנו שנה תמימה לבנות את בית המקדש, אך אנו מעדיפים להשאיר את הנושא בחיקה החמים של הדת. "שייבנה בית המקדש" - לא "שנבנה את בית המקדש".

 זה סידור מאוד נוח, העניין הזה. אפשר לחיות בו בזמן בשני עולמות שונים ואף סותרים. בעולמה הווירטואלי של הדת מתפללים וצמים ובוכים בשביל בית מקדש מדומיין, משהו כמו 'טירת הוגוורת' של הארי פוטר, שאם יבוא זה יהיה על גבי עננים וברקים, הישר מן השמים, כמו באגדות. אחר כך יוצאים מבית הכנסת, מן הדת, אל המציאות, ופה הכללים שונים לחלוטין: מאכסנים במקום בטוח את ספרי הקינות לשנה הבאה, כדי לחסוך כמה גרושים.

הרי ברור שלעולם הקינות הדתי אין שום קשר לעולם המציאות. מקוננים כי כך מחייבת הדת, וחוסכים את ספר הקינות לשנה הבאה כי כך מחייבת המציאות, אשר אליה בית המקדש לעולם לא יגיע. המקוננים יודעים זאת, ואינם מתכוונים לשנות זאת. כשנחרב הבית נחרב החיבור הבלתי אמצעי בין הקב"ה לבין עולמו. זו הייתה מציאות שונה לחלוטין מזו המוכרת לנו היום. אי אפשר להבינה באמת.

מה זאת אומרת שיש מקום שבו נמצאת השכינה, מקום שיש לו נקודת ציון וגובה על גבי מפות אחת לחמישים אלף? ומה בדיוק ההבדל בין המצב הזה למצב היום? הרי גם היום יש אלוקים בעולם, לא? עיוור מלידה אינו יכול להבין כמה יפים הם הצבעים, ובכל זאת תאב הוא מאוד למאור עיניים. הוא למד להבין שמצבו הנוכחי מוגבל ועלוב, שעולם החוויות שלו לוקה בחסר איום ונורא, שהיה יכול להיות הרבה יותר טוב. זה מה שנתנו לנו הקינות במשך 2000 שנה: את ההבנה שאנחנו עיוורים. את מראה האור שכחנו מזמן, ובינינו, גם העיוורון הפך מצב קבע נוח למדי.

משחרב בית המקדש התלבטו חכמי ישראל כיצד להמשיך מנקודה זו; כיצד עם שניטל ממנו מאור עיניו יגשש דרכו באפלה. הרי תורת ישראל אינה דת; היא אינה קובץ טקסים מחוץ למציאות. היא המציאות עצמה, וכל כולה סובב סביב אלוקים חיים, השוכן בתוכנו, בבית המקדש. מה יהיה עכשיו, כשמקדש זה נלקח מאתנו? כיוון שלא רק מאור עיניו ניטל מעם ישראל אלא גם עצמאותו הלאומית הייתה המלאכה 'קלה', במרכאות כפולות ומכופלות. לקחו את עולם התורה המלא, מה שקרוי בימינו 'היהדות', וצמצמו אותו למין מקל נחייה ונדודים. הפכו את היהדות לדת.

את המקל הזה אפשר לקפל לתוך צרור הנדודים. אפשר להתנהל באמצעותו בחיקה של המשפחה והקהילה, אבל אי אפשר לצאת אתו מבית הכנסת. אי אפשר לצאת אתו מגבולות הדת. אי אפשר לנהל אתו מדינה. אי אפשר לבנות אתו את בית המקדש.

באופן פרדוקסלי, המחסום הגדול ביותר בפני הקמת בית המקדש הוא - הדת. לראשונה הבנתי זאת כשניסינו להריץ מועמד אמוני לנשיאות המדינה. מצאנו אז יהודי מכובד, שכל הדרת פניו קורנת יהדות ואמונה - פרופ' ירמיהו ברנובר. חשבנו שמלאכתנו תהיה קלה: הרי אנו זקוקים לחתימת ידם של עשרה חברי כנסת כדי לאפשר לפרופ' ברנובר לרוץ, וכשלושה מניינים של ח"כים דתיים חובשים את ספסלי הפרלמנט העברי. וכי לא יקפצו על המציאה ויתמכו מיד ביוזמה כזאת?

וראה זה פלא: שמונה ח"כים חתמו: קליינר חתם, רפול חתם, אך אף לא אחד מחובשי הכיפות, גם לא הסרוגות, צירף חתימתו לחילונים ההם, והיוזמה נפלה. הדתיים פוחדים לפתוח את כיווצה של הדת ולהתחיל להוציא את התורה אל מרחב המציאות. טוב להם בתורת הגלות; הם חוששים מתורת ארץ ישראל - מקבלת האחריות עליהם. יהי רצון שנימצא ראויים, ושנזכה השנה לבנות את בית המקדש.

משה פייגלין הוא יו''ר תנועת ''מנהיגות יהודית''

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. לא צריך כל דבר לקשר לפוליטיקה
  (29/07/2009)
  במאמר שמקונן על הקשר בין הקינות למציאות לא צריך לחבר בין הפן הרעיוני לפוליטיקה של מנהיגות יהודית. חבל! המאמר עצמו ייחודי
 2. זה מה שקורה כשעושים הנחות עם הדת
  (29/07/2009)
  ברגע שרוב הציבור הדתי הפך לציבור לייט ברור שתשעה באב נשאר בבית הכנסת בלבד
 3. נציגי הכיפות הסרוגות מביישים את הציבור
  (29/07/2009)
  והכוונה לכל הנציגים בכל המפלגות החל מהאיחוד דרך הליכוד וכלה בבית היהודי
 4. פייגלין אדם מוכשר ולא מציאותי
  (29/07/2009)
 5. שינוי בתפישה
  (29/07/2009)
  ידידי הטוב, אם לסכם את דבריך בשתי מילים אזי מדבר בשינוי התפישה. להתחיל לקבל את המציאות האמתית כמות שהיא. לא לפחד ממנה. גם אם התובנה המציאות הזו מציגה בפנינו תמונה כזו המחייבת אותנו להבין שאנו לא נאהבים על ידי שום אומה אחרת, כמו ששום אומה לא "אוהבת" בני אומה אחרת. וזה בסדר. או אם המציאות מציגה בפנינו תמונה האומרת שאם נעמוד על זכותנו להתקיים בלעדית על חבל ארץ הקרוי "ארץ ישראל" הרי שנהיה מנודים ונצטרך להתקיים כאומה, על לחם ומים כי לא יהיה שום דבר אחר, לפחות ב 100 שנים הקרובות. או אם המציאות מציירת תמונה כזו הטוענת שנצטרך להלחם בכל הכלים בכדי לנצח את אויבנו אף אם נתפש כעם ששנה את עורו מ"רכרוכי - גלותי" לכזה ש"משוגע ומוסר את נפשו למען קיומו". כאלה עוד מיצגים רבים מציגה המציאות האמתית. ההחלטה שעלי לקבל היא האם אני מפחד מן המציאות הזו או לא, אם כן..... אז אני בעצם אומר - "שילך לעזזאל בית המקדש וכל מה שהוא מייצג, אני נשאר באמריקה"...... שלך, פיני.
 6. פייגלין מבטא באופן ברור ביותר את תורת הרב קוק
  (29/07/2009)
 7. צודק ב100%!
  (29/07/2009)
  יהדות הפכה להיות פולקליור,דת של טקסים,מתפללים ולא מתכוונים בכלל למשמעות המילים.משיח הפך להיות בעיניי רבים להארי פוטר משופר!
 8. פייגלים דפק את הציונות הדתית עם המנהיגות יהודית שלו
  (29/07/2009)
  גם לא קיבל כלום וגם העביר קולות לליכוד
 9. פייגלין איפה הלב?
  (31/07/2009)
  איך זה שגם אני וגם אשתי חוינו דרך הקינות פתיחת לב וחיבור ביום המיוחד הזה ולעם ישראל? איך זה שסביבי ראיתי זקנים שיושבים על הרצפה למרות הקושי ומקוננים על החורבן ועל 10 הרוגי מלכות ובענווה ובפשיטות נערצת מאמינים באמת שעד לסוף היום הכל יגמר ויבוא משיח! איך אפשר להעיז ולהגיד שזה מה שחוסם את הגאולה, את בנין בית המקדש? פייגלין כמו כל יהודי טוב שמחובר לרעיון המדיני לא משנה עד כמה הוא צודק בכמה נקודות מתלכלך ברעיונות שטות של כוחי ועוצם ידי {גאווה מלשון אחרת} ומנסה להראות לנו גאולה ממקום אחר. ואנחנו נשאר להיות תמימים באמונת חכמים שהשאירו לנו קינות לימים קשים כדי לחזק את רוחנו בכל העובר עלינו ולהאמין שבית המקדש ירד מהשמים {רבי אליעזר} וגואל צדק יבוא ויגאל אותנו משלטון הדמים ומנהיגיו בזכות התפילות והקינות של עם ישראל. פייגלין הפעם פיקששת!
 10. איפה אתה חי ?
  (31/07/2009)
  ברנובר לא היה מתאים להיות נשיא ! אתה לא יכול להפנים שלא כל מי שיש לו כיפה על הראש מתאים אוטומטית לכל תפקיד ? ובכלל לתמוך במישהו בגלל שיש לו כיפה על הראש - זה הכי גימוד התורה שיש.
 11. תקנה את הקינות של מוסד הרב קוק (גולדשמידט)
  (31/07/2009)
  גם כשיבה בית המקדש לא אזרוק מהדורה נאה זו לפח. פיוטים הם סוג של שירה וזו לא נס ליחה גם אם היא לא אקטואלית. האם אתה בעד להשליך לפי את מגילת איכה ?
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS