ח"כים בעבודה לברק: הטל וטו על המהלך לפיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה

''מורדי'' העבודה תובעים מיו"ר המפלגה : "להתייצב לימין שלטון החוק ולהטיל וטו מוחלט, על המהלך שיביא לפיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה ולפגיעה בשלטון החוק".

טולי פיקרש ו14/10/2009

ברק.צריך לעמוד לימין החוק (צילום: דובר צהל)

חברי כנסת ממפלגת העבודה, רובם נמנים על קבוצת ה'מורדים'- תובעת מיו"ר המפלגה שר הביטחון אהוד ברק, "להתייצב לימין שלטון החוק ולהטיל וטו מוחלט, על המהלך שיביא לפיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה ולפגיעה בשלטון החוק".

מדובר בחברי הכנסת - אופיר פינס, שלי יחימוביץ, איתן כבל, ויולי תמיר. "בימים האחרונים נחשפנו סוף סוף לעמדת שר המשפטים בנוגע לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. נראה כי הכוחות הדוחפים לפגיעה במעמד היועץ המשפטי בממשלת נתניהו-ליברמן אינם פחותים מאשר בתקופת אולמרט ופרידמן. אין ספק שהיועץ מזוז עשה מלאכתו נאמנה. האם הלקח מכהונתו הוא שצריך יועץ משפטי מוחלש וחסר שיניים? האם צריך לקפד את ראשו של היועמ"ש הבא רק משום שמזוז הצליח מעבר למה שהממשלה והפוליטיקאים רצו?", כתבו חברי הכנסת לברק.

עוד נאמר במכתב הח"כים: "הרי אף אחד מהשורה הראשונה של עולם המשפט לא יסכים לשמש בתפקיד בובה של הממשלה ושל שר המשפטים. פיצול תפקיד היועץ המשפטי יוביל לריסוק מעמדו של היועץ, יביא לפוליטיזציה מסוכנת בהתנהלות הממשלה ויפגע אנושות בשלטון החוק.זהו קו פרשת המים של מערכת המשפט בישראל, ורגע האמת של שלטון החוק. חובתנו בשעה הרת גורל זו להתייצב לימינו".

"בעוד שבתקופת ממשלת אולמרט עמדה מפלגת העבודה על רגליה האחוריות על מנת להגן על שלטון החוק, בממשלת נתניהו ויתרה המפלגה על כל מאבק והניפה דגל לבן. להזכירך, בהסכם הקואליציוני נקבע כי הצדדים 'יפעלו לביצור שלטון החוק וחיזוק עליונות המשפט" (ס' 11) , ו'ישמרו על מעמדה ועצמאותה של מערכת בתי המשפט בכלל וביהמ"ש העליון בפרט" (ס' 13). ברור כי פגיעה במוסד היועץ המשפטי לממשלה פוגעת בשלטון החוק, מפוררת את האיזונים והבלמים וכפועל יוצא ומחזקת עוד יותר את הדרג הפוליטי, החזק ממילא. בקיצור- מדובר בהפרה גסה ומהותית של ההסכם הקואליציוני".

חברי הכנסת מזכירים לברק כי בעת המו"מ הקואליציוני "הצהרת שמפלגת העבודה תעמוד לימין שלטון החוק. יחד עם זאת, המשרדים הקשורים לשלטון החוק (משרדי המשפטים וביטחון הפנים) וכן ועדת חוק החוקה הופקדו תחת השפעתו של ליברמן. גם אם השיטות הפכו מתוחכמות יותר, בממשלה הנוכחית המאמצים לפגיעה במערכת המשפטית ממשיכים וביתר שאת.ועדה ציבורית-מקצועית בראשות נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס מאיר שמגר קבעה בעבר כי אין צורך בפיצול תפקידים. הועדה, שקראת להקמתה, איננה התנגדות אמיתית למהלך ואיננה נקיטת עמדה אמיתית. יתרה מכך, היא מייצרת דה-לגיטימציה לועדת שמגר. חברי הוועדה, שמן הסתם ימונו על-ידי הממשלה,עלולים לפעול ברוח שר המשפטים. ועדה כזו או אחרת איננה פיתרון ראוי. 'במקרה הטוב' היא עשויה למשוך זמן ולייצר חוסר ודאות מזיק למשך תקופה לא-קצרה ותו לא, ובמקרה הרע היא נועדה להכשיר את השרץ".

חברי הכנסת פינס, יחימוביץ', כבל ותמיר חותמים את מכתבם החריף בציינם כי "לאחר שהמפלגה ויתרה על רבים מעקרונותיה על מנת לחבור לממשלת ימין, אנו קוראים לך ולשרי המפלגה האחרים להביע עמדה ערכית ברורה ולהטיל וטו מוחלט על רפורמה אשר תגרום נזק בלתי הפיך למוסד היועץ המשפטי".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS