אונסק"ו: סכנת חורבן לאתרי המורשת בישראל

מנהל רשות העתיקות: המבחן של הארגונים האחראיים במדינת ישראל להצלת האתרים מהמשמעותיים ביותר לאנושות, יהיה בהיערכות מקדימה- ולא בתחקיר של יום אחרי"

טולי פיקרש ו18/11/2009

שימור חומת עכו (צילום: רשות העתיקות)

ירושלים, מצדה וקיסריה, האם הן כאן כדי להישאר? רשות העתיקות והוועד הישראלי לאונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות באו"ם) פרסמו התרעה לפיה אתרי המורשת בישראל עומדים בפני סכנת חורבן במקרה של אסונות טבע והשחתת אתרי מורשת בידי אדם.

מתוך רצון להיערך לתרחישי חירום אפשריים ולהגן על אתרי המורשת בארץ, שהם מהחשובים בעולם, כינסו השבוע רשות העתיקות והוועד הישראלי לאונסק"ו סדנת מומחים בינלאומית בת שלושה ימים, להתייעצות ולסיעור מוחות עם מומחים מהעולם שמתמודדים עם סכנות ואסונות טבע. לעכו הגיעו מומחים ממדינות שונות, כמו איטליה, ירדן, יפן, סין, פרו, וטנזניה.

רענן כסליו, מנהל מינהל השימור ברשות העתיקות, אמר כי "ישראל נמצאת באזור סיכון גבוה של רעידות אדמה. זאת, בשל קרבתה לבקע הגדול- אזור של שברים פעילים אשר כבר התרחשו בו רעידות אדמה חזקות, שהותירו אחריהן חורבן ערים בישראל ובאזורים סמוכים". לדבריו, "רעידת האדמה הגדולה האחרונה ארעה בישראל ב- 1927. רעידת אדמה בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לנזקים כבדים בנפש וברכוש - ובכלל זה, לפגיעה בלתי הפיכה במורשת התרבותית, במיוחד באתרים הנמצאים במרחק קילומטרים בודדים מהבקע". בין האתרים האלה גם חלקים מירושלים העתיקה, מצדה, ובית שאן." כסליו הוסיף עוד, כי "בשל התמוטטות המצוק הימי על רקע שינוי בגובה הים, קיימת סכנת כרסום והתמוטטות מוחשית לאתרי מורשת רבים לאור החוף (אפולוניה, קיסריה, אשקלון ועתלית). בהתייחס למקרה הוונדליזם בעבדת אמר כי "זה ממחיש את הצורך בהגנה על אתרי המורשת מפגיעה מכוונת, על ידי הקמת מערכות שמירה ואבטחה מתאימות."

ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות מפני רעידות האדמה, אמר כי "רעידת אדמה חזקה התרחשה באזור בית שאן בפעם האחרונה בשנת 746 לספירה. המשמעות היא שבאזור זה נצברת אנרגיה רבה לאורך מאות שנים, שממתינה להתפרץ. אני צופה שהתפרצות זו תקרה בעתיד הקרוב, במונחים גיאולוגים. לרעידת אדמה כזו באזור בית שאן, צפויות השלכות ברדיוס של 70 ק"מ - משמע, גם באזור ירושלים ותל אביב". מנהל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, הודיע כי "המבחן של הארגונים האחראיים במדינת ישראל על הצלת האתרים מהמשמעותיים ביותר לאנושות, יהיה בהיערכות ובתיאום הבין -משרדי המקדים- ולא בתחקיר של יום אחרי. רשות העתיקות הישראלית נרתמת להוביל מהלך של היערכות לסיכונים לאתרי המורשת בישראל ובעולם כולו. ההיערכות לסיכונים העומדים בפני אתרי מורשת התרבות, היא אתגר משותף לכל מדינות העולם. רשות העתיקות, יחד עם אונסק"ו, קיימה סדנה שמיצבה את ישראל כמובילת תהליך, שבסופו בניית מנגנון תגובה מהיר למזעור נזקים במקרה חירום, ושיפור יכולת התגובה והשיקום עקב אסונות טבע". כן הודיע לבאי הכנס ש"רשות העתיקות מוכנה לשתף פעולה עם כל גורם מקצועי בעולם על מנת לחקור ולהתכונן היטב לקראת אסון טבע אפשרי".

יו"ר ועדת המורשת העולמית של ישראל, נציג אונ"סקו, האדריכל פרופסור מייק טרנר, אמר ש"ישראל היא מרכז וצומת חשוב ביותר בהיסטוריה של העולם. ככזו, היא עשירה באתרים בעלי חשיבות עולמית, שמיצגים את כל התקופות ההיסטוריות ואת 3 הדתות. סדנה חשובה זו היא השנייה בסדרת סדנאות שמקיימת אונסק"ו, שמטרתן להקדים תרופה למכה. הסדנה הראשונה נערכה לפני שנה באולימפיה שביוון. כל המומחים שהשתתפו בסדנה, שותפים לדאגה ולרצון להגן על אתרי המורשת מפני סכנות. מוטלת עלינו החובה לשמור על אתרים אלה, גם למען הדורות הבאים אחרינו".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS