ביקורת בכנסת גם על ההיבט הכלכלי של ההקפאה ביו"ש

"אזרחים רבים נפגעו כלכלית באופן חמור מאד מההקפאה, המדינה אינה יכולה להתעלם", אומר יו"ר ועדת הכספים ואיש יהדות התורה ח"כ משה גפני

טולי פיקרש ו07/12/2009

יו"ר ועדת הכספים משה גפני

ביקורת בכנסת לא רק על ההיבט האידיאולוגי של ההחלטה להקפיא את הבנייה ביו"ש לעשרה חודשים, אלא גם על ההיבט הכלכלי.

בדיון מיוחד שקיימה היום ועדת הכספים בסוגייה, נמתחה ביקורת על ההשלכות הכלכליות הנגרמות במישרין לתושבי יו"ש בעקבות הקפאת הבניה. לעשרה חודשים.

יו"ר הועדה ח"כ גפני פתח את הדיון ואמר כי "אזרחים רבים נפגעים כלכלית באופן חמור כתוצאה ישירה מן ההקפאה והמדינה אינה יכולה להתעלם ולהפקיר את אזרחיה אשר נפגעו ישירות מהחלטת ממשלה". גפני אמר כי הדיון לא יעסוק בהיבט המדיני והאידיאולוגי של ההקפאה, אלא על ההיבט הכלכלי בלבד.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) יו"ר ועדת הכנסת לפניות הציבור, אמר כי הקפאת הבניה בשלב היסודות מהווה מכה כלכלית קשה מאד לרבים, "עד אשר מגיעים ליציקת היסודות, האזרחים והקבלנים מוציאים הון עתק על היתר הבניה, הכשרת השטח, רוב רובם של העלויות הן עד שלב היסודות ודווקא בשלב הזה מקפיאים את הבניה. יש לכך השלכות קשות מאד ברמה הכלכלית, והמדינה חייבת להתייחס גם לכך".

ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) אמר כי הממשלה אחראית על החלטתה להקפאת הבניה ובשל כך גם לכל השלכותיה, בין היתר הכלכליות, "לא יתכן שיקבלו החלטה המשליכה כלכלית בצורה ישירה על אזרחים רבים ואין לכך כל מענה מבחינת הממשלה". גם ח"כ זאב אלקין אמר כי אין כל מנגנון פיצוי לאדם שבונה עצמאית, חתם חוזה עם קבלן וכעת צריך להפר את החוזה, לבטל את הקבלן ולשלם לו פיצויים, "מי ישלם לו על כל ההוצאות?"

ראשי רשויות רבים אשר הגיעו לדיון מחו גם הם על התנערות המדינה מההיבט הכלכלי שבהקפאת הבניה, שאול גולדשטיין ראש מועצת גוש עציון אמר כי כל תשתיות החשמל, ותשתיות הביוב שהחלו, נתקעו, "רק הובלת הכלים החוצה מהשטח עולה עשרות אלפי שקלים, כל הנטל הכלכלי כתוצאה ישירה מהחלטת הממשלה, נופל עלינו ועל האזרחים עצמם, האחריות של הממשלה היא על ההחלטה על כל מרכיביה, גם הכלכליות, כיצד היא מתנערת מהם כעת?".

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי היא התנגדה להקפאה, אך הנושא הכלכלי מהווה פגיעה בזכויות אדם. "מפקירים את האנשים לגורלם הכלכלי, ללא כל התייחסות להיבט הזה מהממשלה".

לסיכום הדיון אמר ח"כ גפני כי הנושא טרם הסתיים וכי יגבש צוות מהוועדה שיישב עם נציגי משרדי הממשלה השונים על מנת לקבל תשובות לנושא הכלכלי ולפיצוי הנפגעים מההקפאה. "אנשים חסכו את כל כספם וכל חייהם לבניית דירה ולפתע נאלצים לעצור הכול ולאבד את מה שחסכו, לטמיון, למדינה אסור להתעלם מכך ולהתנער מהתושבים, אלא לתת מענה דחוף לנושא".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS