"מפגינות נגד ההתנתקות הוכרחו להתפשט בעת מעצרן"

נשים צעירות ונערות מהימין שהפגינו נגד ההתנתקות, הוכרחו להתפשט, לעיתים אף מכל בגדיהן ולעבור חיפוש בידי שוטרות- בעת מעצרן- עדויות אלו נשמעו אתמול בישיבה מיוחדת שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) לציון יום זכויות האדם הבינלאומי בכנסת

טולי פיקרש ו09/12/2009

הפגנת מגורשי גוש קטיף (צילום: ישי פרידמן)

נשים צעירות ונערות מהימין שהפגינו נגד ההתנתקות, הוכרחו להתפשט, לעיתים אף מכל בגדיהן ולעבור חיפוש בידי שוטרות- בעת מעצרן- עדויות אלו נשמעו אתמול בישיבה מיוחדת שקיימה הוועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) לציון יום זכויות האדם הבינלאומי בכנסת. הישיבה עסקה ב'שמירה על זכויות עצורות במהלך חיפוש'. בישיבה השתתפו חברי הכנסת מיכאל בן ארי, שלמה מולה וחנין זועבי.

א.ב, אשר נעצרה בהפגנה על ההתנתקות בירושלים בגיל 17.5, תיארה בפני חברי הוועדה:"שוטרת לקחה אותי לשירותים ציבוריים, סגרה את הדלת ולא נעלה, והורתה לי להוריד בגדים עליונים. לאחר ויכוחים כשהבנתי שאין לי ברירה התפשטתי ונשארתי עם בגדים תחתונים. לאחר מכן הועברתי לתחנת המשטרה במגרש הרוסים למעצר, שם הוכנסתי לחדר קטן בו נאמר לי להתפשט לגמרי. לאחר שסירבתי השוטרת אמרה לי שבמקרה כזה היא תצטרך לקרוא לשוטר גבר כדי לעזור לה. על מנת למנוע מצב זה הסכמתי להתפשט לגמרי".

כל הבנות אשר דיברו בישיבה ציינו כי לא הובהרו להן זכויותיהם המשפטיות. עדויות הצעירות גררו ביקורת חריפה מצד חברי הכנסת.

יו"ר הוועדה ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי "הדברים שנשמעו פה מעידים על מציאות בלתי נסבלת ונשמע שהחיפוש נעשה למטרות ענישה ולא היה מחויב המציאות". לדבריה, "מדובר כאן באמצעי הפחדה אשר לא מקדם את שלטון החוק. מהסיפורים של הבנות עולה כי אין מספיק מידע שמגיע לעצורות בדבר זכויותיהן. תחנות המשטרה והעובדים בהן חייבים לעבור רביזיה מוחלטת בכל הנוגע לעניין זה וצריכים לפעול ברגישות יתר כאשר הדבר נוגע לחיפוש על גופה של אשה".

ח"כ מיכאל בן ארי (איחוד לאומי): "מדובר באירועים מאוד קשים. גברים לעולם לא יוכלו להבין את חומרת הדברים ואני דורש שהרגישות והחומרה שנתייחס בהם לעניין יהיו מהזווית הנכונה - של הנפגעות. הדברים גרמו לפגיעה נפשית מאוד חמורה ועלינו לפעול לכך שלא יקרו שוב בעתיד".

דבי גרוס מנהלת מרכז סיוע לנפגעות תקיפה מינית במגזר הדתי והחרדי: "כאשת מקצוע וכמי שדיברה עם הבנות אין לי ספק שההשפעה המנטלית בעקבות מה שעברו דומה לפוסט טראומה של נאנסת".הוועדה לקידום מעמד האישה הודיעה כי תקיים ישיבה נוספת בהשתתפות השר לביטחון פנים והנציגות הבכירה ממשרדו, מהמשטרה ומנציבות שירות בתי הסוהר בנושא.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', כ"ה טבת התש"פ 22.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS