ביקורת ספר:קלמן קימרלינג חוקר פרטי, בעזרת השם

הסופר הישראלי, אשר קרביץ שהפליא לכתוב את ''הכלב היהודי'' ו''סמל ראשון מוסטפה רבינוביץ'' מפתיע שוב עם ספר מלא הומור העוסק בחוקר פרטי חרדי הפועל בשכונת מאה שערים בירושלים.שווה קריאה.

עמיעד טאוב ו24/12/2009

(צילום: הוצאת ידיעות אחרונות)

שילובים בלתי אפשריים מצליחים תדיר לשבות את ליבי הספרותי ואין מי שספריו יכולים לענות על קריטריון זה יותר מאשר אשר קרביץ, סופר, פיסיקאי, טייס, צלם וחוקר במשםטרת ישראל לשעבר שהפליא לכתוב שלושה ספרי מופת ש'בלעתי'' בתוך מספר שעות.

את עולמי קנה קרביץ כבר עם הוצאתו לאור של ''הכלב היהודי'' העוסק בסיפורו של הכלב כורש ומתאר דרך עיני כלב יהודי את תקופת השואה האיומה, ההתאהבות נמשכה עם סיפורו המרתק של המסתערב האשכנזי דתי יאיר\מוסטפא רבינוביץ' שנדר נדר לסיים שירות צבאי בדובדבן בלי להרוג אף אחד והגיעה לשיאה הזמני (בהמתנה לספר הבא) עם סיפורו של החוקר הפרטי החרדי הראשון, קלמן קימרלינג.

כבר בבחירת השמות לספריו עושה קרביץ את עבודתו השיווקית לעילא וכאשר הדבר חובר לכתיבה שנונה ולעלילה הבנויה כיאות הרי שהדבר הופך את ספריו להנאה צרופה לקורא.

ספרו האחרון:"קלמן קימרלינג - חוקר פרטי, בעזרת השם" עוסק בתלמיד חכם שגדל בברוקלין בצילה של אם חרדית דומיננטית ואב רוחני באופיו המנהל חנות ספרים ורואה בה את מרכז עולמו. קימרלינג עולה לישראל בגיל 40 כשהוא גרוש ובוחר למקום מגוריו דווקא את השכונה הכי חרדית ומסוגרת, שכונת מאה שערים שם הוא קונה את עולמו כחוקר פרטי חרדי באמצעות פתרון תעלומות שכונתיות.

לשיא הקריירה מגיע קימרלינג כאשר הוא מעורב בקונספירציה גדולה שמתחילה בפריצה מסתורית לדירה בשכונה ונמשכת בעלילה מפותלת שכוללת מגוון דמויות חרדיות אופייניות החל מרבנים וכלה במתווכים שמעורבים בפרשייה האפלה של גניבה מבתים של חרדים שנוסעים להשתטח על קברי צדקים.
על מנת לפענח את הםרשייה עושה משטרת ישראל והחוקר האימתני, תורג'מן שימוש בקלמן שמוכיח יכולות שכליות חריפות וחוש צדק מפותח על מנת לפענח את הפשע המתרחש בנבכי העולם החרדי המסוגר.

באמצעות בניית דמותו של קימרלינג כחוקר חריף מחשבה וטוב לב שמצליח למצוא חן גם בעיני בלשי משטרה חילוניים וגם בעיני בלניות חרדיות מזדקנות הצליח קרביץ להנגיש את העולם החרדי בעיני הקורא ולנפץ בהצלחה את מגוון הסטיגמות איתם אנו חיים בחברה הישראלית, גם הקורא האפיקורסי ביותר יתקשה לסיים את הספר ללא אמפטיה לכוכב הספר.

השפה הייחודית הגאונית והמצחיקה בה כותב קרביץ מצליחה לרתק גם ומוכיחה כי אין צורך בכתיבה פרובוקטיבית או בתיאורים מיניים מפורטים כדי לכתוב ספר טוב.

לכל אורכו מתובל הספר בביטויים משעשעים ובמשחקי מילים הומוריסטיים(''פרשיית הטרדה מינית שזוכה לשם:''התלמיד עלה על רבו'' או החקירה בנושא ''הנחתום שמעיד על גיסתו'').

הרבה זמן לא נתקלתי בכותב ישראלי שמסוגל לכתוב ספרים שמצליחים מחד לעורר מחשבה ומאידך לשלב קלילות עלילתית ולהעלות חיוך על פני הקוראים.

הוצאת ידיעות ספרים- מחיר לצרכן: 88.00 ש"ח  

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. ספר מדהים
  (24/12/2009)
  גם אני קראתי, וחושבת כמוך.ספר מדהים
 2. גם את הביקורת וגם את הספר
  (24/12/2009)
  אני מסכימה לכל מילה
 3. זו ההוכחה שגם ספרים וסרטים נקיים יכולים להצליח
  (24/12/2009)
 4. גם אני אהבתי מאוד
  (28/12/2009)
  אחלה סופר
 5. ספר משעמם עד מוות, מלא במידע סתמי..
  (30/06/2010)
  אפשר לעשות לספר דיאטה!!! נשר, חנות פאות ואחותו של הבלש.. הנה כבר 5-6 עמודים למחיקה!!!
 6. הערות לספר
  (08/08/2010)
  יש הרבה מקוריות בספר, ברעיון, אבל העלילה כל כך מופרכת, לא הגיונית. והספר כל כך מרוח, עם כל מיני ציטוטים ארוכים שלא מקדמים שום דבר בעלילה. והכי חשוב - אחרי שכותבים ספר על קהילה שונה, צריך לבקש ממומחה לראות אם אין טעויות בוטות. וברור שזה לא נעשה בספר הזה. דוגמא אחת - גיבור הספר מאוהב באשה נשואה מסורבת גט, ובסוף גם מצליח להתחתן איתה. הכתובה מופיעה בדף האחרון של הספר עם הכיתוב "החתן X עם הבתולה Y". לנשים גרושות יש כתובות אחירות. בתולות הן בודאי לא
יום ו', ג' התש"פ 28.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS