ולרשטיין התפטר מתפקיד מנכ"ל מועצת יש"ע

אחרי יותר מ- 30 שנות פעילות ציבורית ביו"ש ועל רקע המחלוקת בהנהגת מועצת יש"ע סביב גילויי הסרבנות בצה"ל בחודשים האחרונים, הודיע מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, על התפטרות מתפקידו.

טולי פיקרש ו11/01/2010

ולרשטיין עם זמביש ורואה.עשייה שקטה (צילום: אבניאל-עטרת באדיבות יהושע מור יוסף)

אחרי 35 שנות פעילות ציבורית ביו"ש ועל רקע המחלוקת בהנהגת מועצת יש"ע סביב גילויי הסרבנות בצה"ל בחודשים האחרונים, הודיע מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, על התפטרות מתפקידו. ו

לרשטיין, תושבת עפרה ואחד האנשים היותר מזוהים עם ההתיישבות ביש"ע, מסביר במכתב ששיגר לחברי מזכירות מועצת יש"ע על הסיבות שהביאו להחלטה לסיים את התפקיד, ולא מסתיר את חילוקי הדעות שהיו לו עם היו"ר דני דיין.

"לאחר התלבטות וקשיים לא מבוטלים החלטתי לסיים את תפקידי במועצת יש"ע, הן כחבר המזכירות והן בתפקידי כמנכ"ל. אני עושה זאת בראש ובראשונה על מנת לאפשר לדני דיין להטביע את חותמו בסגנונו על פעילות מועצת יש"ע. את התאריך המדויק אקבע בתאום עם דני, וזה יהיה במהלך הימים הקרובים. למותר לציין כי ההבדלים ביני לדני הם יותר במינון ובעיתוי ולא בסוגיות של תוכן מהותי...הסיבה להחלטתי לסיים את תפקידי נובעת בעיקר מאי יכולתי להגדיר את תחומי עבודתי ללא פגיעה בעבודתו ותחומי אחריותו של היו"ר", כתב ולרשטיין. כזכור, מנכ"ל המועצה המתפטר יצא בגלוי נגד גילויי הסרבנות בגדוד שמשון.

ולרשטיין, גינה אז את המקרה, אך בעקבות ביקורת ולחץ שהופעל עליו מבית- חזר בו מהדברים. "גם בדיון האם לגנות את התנהגות החיילים במסדר צבאי לא שמעתי עד היום מחברי המזכירות כאלה המצדיקים התנהגות זו של החיילים. יש מתוכנו שחשבו שאין להגיב, ויש שחשבו שזה מעשה ילדותי מטופש, ואני חשבתי שבנסיבות הקיימות יש להגיב, ובתקיפות. אני בדעה זו גם כיום. מחובתנו לפעול שצה"ל לא יהיה מעורב בפעילות פוליטית של פינויים והרס, אך אסור לנו לאפשר לחיילים במדים לעשות פעולות העלולות לפגוע בקדושתו של צה"ל. נכון שאני חושב שאין לעבור לסדר היום על פגיעה בצה"ל ובחייליו בכל דרך שהיא. כמו כן, שתיקתנו בכלל - הן על פגיעה במנהיגינו, והן על שיטת 'תג מחיר' - תהיה לנו לרועץ. זו אינה שאלה של טקטיקה, זו עמדה מהותית הרואה במדינת ישראל 'ראשית צמיחת גאולתנו', ולכן כל צעד שמשמעותו פגיעה במהלך חיזוק המדינה, ובוודאי פגיעה בצה"ל, מכל כיוון - אינו נסלח".

פנחס ולרשטיין מדגיש עוד במכתב הפרישה כי "אי הבעת עמדה חד משמעית לגבי תפישתנו הערכית פוגעת ביכולתנו לחנך את הנוער לערכינו ואנו משאירים עמימות טקטית כדי להרוויח 'איחוד המחנה'".

את מכתבו מסיים פנחס ולרשטיין בנימה אישית, בציינו כי הבעת אמונה כי "זו תהיה הפעם הראשונה בחיי הבוגרים שלא אהיה חלק ממנהיגות הציבור שהייתה לי הזכות להיות חלק ממנה. אני מודה לאלו שאפשרו לי לייצגם ולשאת בנטל הכבד מנשוא. חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי אלוקינו ה' יעשה הטוב עיניו".

באגף הניצי בימין הביעו תקווה כי פרישתו של ולרשטיין, תביא להנהגה תקיפה יותר במועצת יש"ע, בעוד באגן המתון הביעו צער על הפרישה. ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) אמר כי "תרומתו של ולרשטיין למפעל ההתיישבות תיזכר לדורות. במקום צעקנות וולגרית ופרובוקטיבית, הוא העדיף תמיד את העשייה השקטה והמעמיקה. אני מקווה שמועצת יש"ע תשכיל למצוא מחליף ראוי", אמר אורבך.

לעומתו, ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי) אמר כי "פרישתו של פנחס ולרשטיין מהנהגת יש"ע לאחר תקופת שירות ארוכה ועתירת זכויות, היא עוד שלב בחילופי ההנהגה בישע שהחלה לאחר כישלונה הקשה בהתנתקות. בתקופה הקרובה, אנו צפויים למאבקים קשים ביותר, כשממשלת ישראל מתכוונת להיכנס למו"מ לצור הקמת מדינה פלסטינית בלב הארץ או התנתקות שנייה, הקפאה מוחלטת של הבניה, חורבן ישובים וגירוש רבבות מתיישבים". ח"כ אלדד הוסיף כי "בתקופה כזו, אנו זקוקים להנהגה חדשה ואחרת, להפוך את מלוא הלקחים מכישלונות העבר ולצאת למאבק החדש".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. ולרשטיין הוא נציג אמיתי של ארץ ישראל וחבל שהתפטר
  (11/01/2010)
 2. הקיצוניים סילקו עוד נציג שפוי מהמגרש
  (11/01/2010)
 3. חבל מאוד
  (11/01/2010)
  צריך אנשים מנוסים ואמיתיים כמו ולרשטיין במאבק נגד ממשלות ישראל המנסות לגרש יהודים מביתם
 4. אריה אלדד לא יודע להעריך כלום
  (11/01/2010)
  רק קיצוניות וכוח
 5. צריך כוחות חדשים בישע
  (11/01/2010)
  ההנהגה שנכשלה בהתנתקות צריכה להיכשל
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS