מי יהיה הרבצ''ר הבא?

ההתמודדות על תפקיד הרב הראשי הבא לצה''ל מתחממת.המועמדים העיקריים הם:אל''מ הרב שלמה פרץ מהרבנות, סא''ל (במיל) הרב רפי פרץ והרב אביחי קצין.ברבנות רוצים רב משלהם בתפקיד.

חגי הוברמן, מצב הרוח ו14/01/2010

הרב רונצקי.מי הייה המחליף? (צילום: אפרת הראל)

ההתמודדות על תפקיד הרב הצבאי הראשי צוברת תאוצה, וברבנות הצבאית הראשית הרוחות מטבע הדברים אינן רגועות.

הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ראיין עד כה שלושה מועמדים להחליף את הרב אבי רונצקי: ראש מחלקת רבנות ברבנות הצבאית הראשית אל"מ הרב שלמה פרץ, סא"ל (מיל.) הרב רפי פרץ, והרב אביחי קצין. אילו נערך מישאל בקרב הרבנים הצבאיים הבכירים, היה אל"מ הרב שלמה פרץ למועמד המוביל.

הסיבה העיקרית: ברבנות רוצים רב צבאי שיבוא מתוך המערכת, ולא אחד שהוצנח מבחוץ כשם שנעשה עם הרב רונצקי. למרות שהניסיון של הרב רונצקי מלמד שהצנחה מבחוץ דווקא יכולה להועיל למערכת. אל"מ הרב שלמה פרץ משמש כראש מחלקת הרבנות, ובתפקידו זה הוא אחראי על הכשרות, הגיור וזיהוי לקבורה.

הוא נולד בשנת 1952 במרוקו. כשעלה ארצה גר בבית שאן. את לימודי התיכוניים סיים בישיבת בני עקיבא בכפר הרוא"ה ולצבא התגייס במסגרת ישיבת ההסדר ב'כרם דיבנה'. לאחר שעסק בהוראה בקיבוץ יבנה סיים המקביל לתואר ד"ר בחינוך.M.A תואר בתום שירות צבאי כלוחם בשריון ועם סיום לימודיו בישיבת ההסדר הוא השלים לימודיו התורניים והוסמך לרבנות כבעל כושר לרב עיר ע"י הרבנות הראשית. במלחמת יום הכיפורים הוא נקלע לסערת הקרבות בקו הבלימה בגזרה הדרומית, ולאחר חציית התעלה לחם בגזרה המערבית ובעיר סואץ.

במהלך המלחמה ניצל פעמיים ממוות. לפני 30 שנה, בשנת 80 , התגייס הרב פרץ לצבא הקבע אחרי שעבר הכשרה של רב צבאי ושובץ כרב יחידה בשבטה. הרב פרץ שימש כסגן רב מז"י, סגן רב פיקוד דרום, רב באלי"ש, רב פיקוד דרום בתקופת ההתנתקות ומשמש כיום כסגן הרב הראשי לצה"ל וכראש מחלקת הכשרות, ההלכה וההסברה של הרבנות הצבאית, בדרגת אל"מ. הרב פרץ היה בגוף הבוחר של הרבנות הראשית לישראל. כיום הוא תושב נתיבות. הוא נהנה מתמיכתו של הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב שלמה עמאר.

הרמטכ"ל ראיין גם את הרב סא"ל (מיל.) רפי פרץ, ראש המכינה הקדם צבאית בעצמונה, וטייס יסעור במקצועו הצבאי. בצעירותו למד הרב רפי פרץ בישיבת נתיב מאיר. בשנת 1993 הקים את המכינה הקדם צבאית 'עוצם' ביישוב עצמונה שבגוש קטיף. אחרי ההתנתקות עברה המכינה ליישוב יתד שבנגב המערבי. בתקופה שקדמה לביצוע ההתנתקות, הדגיש פרץ שהוא שולל כל גילוי של התנגדות אלימה לביצועה.

 תמונתו ביום העקירה כשהוא רוקד עם אלוף פיקוד הדרום דן הראל הקנתה לו הערכה רבה מחד, ומאידך גם מתנגדים רבים לדרכו זו. הרב רפי פרץ נחשב לרב כריזמטי ונערץ על תלמידיו, אבל עם זאת, אין לו ניסיון פיקודי ברמה של חיל. כידוע נחשב הרב הצבאי הראשי לקצין חיל ראשי, כמו קרפ"ר (קצין רפואה ראשי) או קשנ"ר (קצין שריון ראשי), קצח"ר (קצין צנחנים ראשי) או קהנ"ר (קצין הנדסה ראשי).

הרב רונצקי תומך ברב אייל קרים, ראש תחום הלכה ברבנות הצבאית. לרבנות הצבאית הגיע הרב קרים עם הרב רונצקי לפני כ 4- שנים. לכאורה גם הוא נחשב "מתוך המערכת" אולם סיכוייו של הרב קרים נמוכים, מה גם שהרמטכ"ל אפילו לא ראיין אותו. גורמים ברבנות מעריכים שגם תמיכת הרב הראשי לישראל יונה מצגר לא ממש תסייע לו בעניין.

מועמד נוסף שראיין הרמטכ"ל, הוא הרב אביחי קצין, בן 48 , ראש בית המדרש 'ראשית' ברעננה. הרב קצין הוא בוגר מדרשיית נועם וישיבת ההסדר כרם ביבנה. שירת בחיל השריון ולחם במלחמת לבנון, כנהג טנק מג"ח ונפצע במהלך המלחמה פציעה שגרמה לו לאבד את רגלו, כאשר פגז (שלא התפוצץ) פגע ברגלו פגיעה ישירה. לאחר תקופת השיקום שב למסלול לימודיו בישיבה, ובהמשך הוסמך לרבנות וקיבל תעודת כושר לרבנות. הרב קצין עבד כמורה בישיבת נתיב מאיר וכיהן כראש ישיבת בני עקיבא רעננה במשך שש שנים. בשנים האחרונות שימש כרב קהילת 'לכו נרננה' ברעננה, קהילה פעילה בת כ 150- משפחות. לפני כשנתיים הקים את בית המדרש הקהילתי 'ראשית' המארגן פעילות תורנית ענפה המיועדת לכל סוגי האוכלוסייה ברעננה. הרב קצין גם מגיש תוכנית רדיו יומית ברדיו קול חי, סביב נושאים בפרשת השבוע.

מועמד נוסף ששמו הוזכר הוא אל"מ (מיל.) הרב אליעזר שנוולד, ראש ישיבת ההסדר במודיעין ומח"ט שריון. אולם לא ברור עד כמה הוא מעוניין בתפקיד. לפי שעה הוא מסרב לעזוב את ישיבתו.

ברבנות הצבאית הראשית שוררת התמרמרות רבה מכך שהרמטכ"ל מעכב את החלטתו ולא ממהר לקבוע מי יהיה הרבצ"ר הבא. כתוצאה מכך, אומרים ברבנות הצבאית, כל המערכת קפואה בעמדת המתנה, והפעילות נפגעת.

*פורסם לראשונה בעיתון ''מצב הרוח''

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. בושה שצרך לחפש בשדות זרים רבצ"ר כאשר האנשים הראויים נמצאים ב
  (14/01/2010)
  אני לא מבין איך מבקר המדינה עדיין לא ביקר את ההתנהלות של בחירת הרבצ"ר הרי כל מינוי במערכת הצבאית נעשה מתוך המערכת אז למה כשמגיע המנוי הנ"ל פיתאום נפתחת לשכת תעסוקה פוליטיתאחזו מוטיבציה תהיה לאנשי הרבנות שכל הקרירה שלהם הם לא יוכלו להתקדם כי כל הזמן מצניחים להם רבצ"ר מבחוץ והוא כבר מביא את האנשים ודואג להצניח אותם הישר לראש הפרמידה ואח"כ מופתעים מהתוצאות. שורה אחרונה זה הזמן לתקן את המעוות ולמנות את אחד האנשים המיוחדים והראויים ביותר הרב אל"מ שלמה פרץ
 2. מסכים עם אריאל
  (16/01/2010)
  הבעיה שברבנות אין אנשים עם שיעור קומה שיכולים להביע דעתם על כך שהמינויים אינם ראויים כל אחד דואג לקידומו האישי והחשש שאם יביע דעתו יבולע לו אין יותר ראוי מהרב פרץ למשרה חשובה זו עם כל הכבוד לטייסים למינהם וללוחמים
 3. פוליטיקה,קשרים ושקרים
  (17/01/2010)
  כואב מאוד לראות רבנים שיש להם עדת מעריצים,מתלכלכים בכל הנושא הזה,רודפים אחרי התהילה והכבוד,בוודאי הם גם מבטיחים תעסוקה וקידום לאנשים שלהם,כבוד הרמטכ"ל תעבור על כל המועמדים ותבחר את הבנאדם הראוי,הכנה האמיתי,הצנוע,העניו,אדם שלא עושה לעצמו לובי ורק אחר כך תתייחס לעובדה שהוא רב.כי הרי דרך ארץ קדמה לתורה! ובנאדם קודם לרב!
 4. הרב שלמה פרץ שליט"א
  (18/01/2010)
  מסכים לכל הנ"ל,הרב למה פרץ 30 שנה ברבנות,איש מידות צנוע וענוו,מקצועי ביותר,הוא יוביל את החייל הזה קדימה.מקווה שראשי הצבא יחליטו בתבונה.
יום שבת', ט"ז כסלו התש"פ 14.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS