בלעדי: הרב מצגר נגד "רבני האינטרנט"

הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר יוצא בהתקפה חריפה נגד תופעת ''רבני האינטרנט'', במסגרתה מנהלים רבנים שו"תים עם ציבור הגולשים.

טולי פיקרש ו29/05/2007

הרב מצגר נגד 'רבני האינטרנט'.
הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר יוצא בהתקפה חריפה נגד תופעת 'רבני האינטרנט', במסגרתה מנהלים רבנים שו"תים עם ציבור הגולשים באתרי אינטרנט שונים.
בדרך כלל תשובות הרבנים לשאלות המופנית אליהם במגוון של נושאים ותחומים, קצרות, לעתים מסתכמות בשורה אחת.

הרב מצגר, המכהן גם כנשיא מועצת הרבנות הראשית, רואה בחומרה את התופעה ובטקס הענקת תעודות כושר לדיינות ורבנות לכמאה ותשעים אברכים שנערך בבית הכנסת 'ישורון' בירושלים, יצא בחריפות נגד 'רבני האינטרנט'.

ל'דתילי' נודע כי במסגרת "טיפים" שהעניק הרב הראשי לרבניים הטריים מעולם הרבנות אותו הוא מכיר יותר משלושים שנה, הזהיר אותם "מפני מוקשים שהחמור שבהם הוא תופעת רבני האינטרנט".

"אינני בקיא בחכמת המחשב, אך לעיתים מוצגים בפניי שאלות ותשובות מאתרי אינטרנט שונים ואני מזדעזע בכל פעם מחדש", אמר הרב הראשי והוסיף: "רבנים הנשאלים שאלות הלכתיות סבוכות שיש לשבת עליהן שבעה נקיים, פוטרים את עצמם בתשובה בת שורה אחת, עונים 'כן' או 'לא' וסוגרים את העניין. הקלות הזו היא בלתי נתפסת".
עוד תקף הרב מצגר: "חז"ל הורונו 'עשה לך רב', עם המצב העגום שנוצר אם יש לך אינטרנט אתה כבר לא צריך רב".

יצויין כי הרבנים אבינר ושמואל אליהו נוהגים להשיב על שאלות הלכתיות ב s.ms. כאשר השאלות והתשובות מתפרסמות בעלוני השבת וכי מגוון רבנים מהציונות הדתית וביניהם הרב שרלו, הרב דוד לאו, הרב משה עמיאל רבני צהר ורבני מכון פוע''ה נוהגים לענות לשאלות גולשים במערכת שות"ים באתרים מורשת ומוריה.

באותו מעמד השתתפו גם הראשון לציון הרב שלמה עמאר, מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל עודד וינר, ומנהל מחלקת הבחינות ברבנות הרב רפאל מזרחי, בני משפחות הנבחנים, רבנים, ראשי כוללים לדיינות ורבנות. כאמור, לצד הביקורת החריפה שמתח הרב הראשי נגד 'רבני האינטרנט'- הוענקו תעודות כושר לכמאה ותשעים נבחנים שצלחו את סדרת הבחינות המתקיימות ברבנות הראשית לישראל במסלולי הדיינות והרבנות.

הנבחנים המייצגים את מגוון הקשת הדתית והחרדית, ביניהם: ליטאים, חסידים, אשכנזים, ספרדים, חובשי כיפות סרוגות ושחורות. הרב מצגר עמד בדבריו על חובת הכרת הטוב לנשות הנבחנים ש"אלמלא תמיכתן ונכונותן לוותר על עזרת הבעל בבית בתקופת הבחינות, הסיכוי לעבור את כל המבחנים בהצלחה קלוש". הוא התייחס גם לנבחנים תושבי שדרות שלמרות המצב השורר בעירם, עמדו בגאון במשימה והשיגו ציונים מרשימים.

אחד ממקבלי תעודות הכושר לרב עיר, תושב העיר שדרות, הרב חיים סאסי, סיפר על הלימוד למבחנים בצל הקסאמים. בסיום דבריו נשא פרק תהילים להחלמת הפצועים כשהקהל הרב מצטרף אליו. הראשון לציון הרב שלמה עמאר סיים בתפילת "מי שברך" לרפואת הפצועים ולשמירה על תושבי שדרות.

מנכ"ל הרבנות הראשית לישראל עודד וינר סיפר על מערך ההתייעלות של מחלקת הבחינות ברבנות הראשית והעלה על נס את תרומתו של מנהל מחלקת הבחינות הרב רפאל מזרחי לעניין. לקראת סיום המעמד המרגש העניקו הרבנים הראשיים את תעודות הכושר לדיינים ולרבנים הטריים.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. יש דעות לכאן ולכאן
  (29/05/2007)
  לא ברור לי עדין במה זה לא טוב הפוך הוא אנשים מהקשת הרחבה יכולה לשאול להתעניין האינטרנט זמין יותר אפשרי לשימוש מעט בכל שעה הרבה בני נוער משתמשים בו ואין זה פסול להפך על ידי השאלת אפשרי לראות שהרי זה מסיג את המטרה
 2. מבין
  (30/05/2007)
  האינטרנט לא תמיד מציג בצורה ברורה וחד משמעית ואין כמו ליבון הלכה בצוותא
 3. מצגר אתה פקיד ולא רב ראשי באמת
  (30/05/2007)
  מצגר אתה פקיד ולא רב ראשי באמת, דבריך מאוד חמורים לאור כךת למרות שאולי לפעמים בטעות אתה צודק.
 4. כבוד הרב מקנא?
  (30/05/2007)
 5. לאיזה רב רציני לא מתקשרים בטלפ
  (01/06/2007)
  לאיזה רב רציני לא מתקשרים לשאול שאלות בטלפון? גם שם הרב נותן תשובה מנומקת? או שתשובה כן ולא, אלא אם יש צורך להרחיב? מה יש לא פונים אליו בשאלות? זו הבעיה? יבורכו הרבנים המשיבים שמקדישים מזמנםם למען הכלל.
 6. זמינות
  (11/06/2007)
  כבוד הרב, תהיה זמין וגם אלך יפנו
 7. רצינות בבקורת
  (24/12/2007)
  כל תשובות הרבנים נתנות בהסבר נאות תחת שמם המלא ,בבהירות בכנות ובאחריות מליאה ,למה כבוד הרב כי תלין על דרך כל כך מהירה ,ישירה ,אמינה ואחראית. כל הכבוד לרבנים החיים עם התקופה .הרב מצגר אני מציע לך שתראה מי הם כבוד הרבנים החשובים שמשיבים, כי אז ודאי תחזור מבקורתך.
 8. תגובה ממרומי מלונות פאר
  (11/11/2009)
  ממרום המושב במלונות פאר או מעל הריחוף ברקיע האם משם לומד את כל תורתו ומשם מטיף לאחרים?
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS