פורום 'תקנה' יצר מדרון מסוכן?דעה.

דניאל גינת שוחח עם ראש ארגון 'תקנה', יהודית שילת  וביקש תשובות לשאלות שמטרידות אותו בפרשת הרב אלון.במאמר חריף הוא מפרט את התשובות שנתנה הרבנית שילת ותוקף את התנהלות פורום 'תקנה'.

דניאל גינת ו18/02/2010

גינת.מי שמכם? (צילום: באדיבות דניאל גינת)

דברים אלה נכתבים בעקבות שיחה עם גב' יהודית שילת, מנהלת פורום 'תקנה' שחשף את פרשת הרב אלון.

ראשית אומר, כי דבריי אלו, ברובם, משקפים את עקרונות המשפט הכללים ואת ההגיון, ורק במעט את הפרספקטיבה הדתית-תורנית-לאומית.

עקרונות הצדק מלמדים אותנו, כי לכל גוף שיפוטי, או בעניינינו "מעין שיפוטי", ראוי שיהיה סדרי דין, דיני ראיות, פרסום לדינים הללו, זכות שימוע, הליך הוגן, ייצוג ע"י עו"ד ועוד.

לאחר שיחה עם גב' יהודית שילת שטענה כי אין צורך בכל אלה היות והרב מוטי אלון הודה בפניהם של חברי הפורום כי ביצע את המעשים המיוחסים לו. נשאלת מבחינתי השאלה כיצד מתיישבת הודאתו של הרב, לאור עקרונות משפט אלו? האם הקריאו בפניו את זכויותיו? האם הוא בחר שלא להיות מיוצג ע"י עו"ד? קשה לי לראות אנשי משפט חשובים כ"כ בפורום שלא מוחים על התנהלות זו.

בנוסף, טענה בפניי הגב' שילת כי התבצע ביניהם הסכם (חוקי? מוסרי? לא בטוח כלל) המאפשר הטלת סנקציה במקרה של הפרה מצידו של הרב מוטי, ושאלתי בעניין זה היא כדלקמן: האם הסכם כזה ראוי שיתבצע? כלומר, האם ראוי שיוקם גוף שיפוטי המאפשר לבצע עימו עסקאות טיעון? 

בנושא זה השיבה הגברת שילת, כי:''הפורום קיבל את הסכמת היועץ המשפטי לממשלה''.
אני טענתי כי חזקת התקינות, היא רק חזקה, וייתכן כי גם היועץ המשפטי לממשלה טועה, ובג"צ הוא זה שיכריע בסופו של יום כאשר הנני משוכנע כי צריך להגיש עתירה בעניין זה.

עוד טענות לא הגיוניות כגון אלו הושמעו בפניי מאת ידידי הקרוב שטען כי דברים אלה נהוגים במקומות עבודה, ובגופים מסויימים כולל הטלת סנקציה של הגוף לאחר זכות שימוע וכו'.

ראשית אציין, כי אינני מסכים עם נוהג זה, אך לגופו של עניין, במקרה דנן, לא מדובר על יחסי עובד - מעביד, לא קיימת סנקציה צודקת (לאו דווקא משפיעה) המאפשרת לפורום להפעיל סנקציה כנגד הרב מוטי.

כאשר שאלתי את הגב' שילת האם היא חושבת שסנקציה זו הינה סנקציה ראויה, טענה הגברת שילת כי אסור לטאטא דברים מתחת לשולחן, וכי הם שקלו זאת בכובד ראש. אך אני לא מצאתי שום קשר בין הסנקציה שהתבצעה בפועל, לבין חדלות מעשיו.

כלומר, גם מבלי לנשוט עמדה כזו או אחרת בהקשר לאמיתות המעשים המיוחסים לרב מוטי, מומלץ בפני כל מתלונן/נת לפנות למשטרה ולרשויות לאכיפת החוק.

מה הקשר בין טאטוא הדברים לבין פרסום בריש גלי תחת כל עץ רענן, במה ציבורית וכו'?מדוע לא יכלו לפנות למשטרה וזהו?

הגב' שילת טוענת כי הנפגעים אינם מתלוננים, ואין מה לעשות כנגד מעשים אלו.
אינני יודע מהיכן נוצרה התשובה היות והמשטרה, מטפלת בכל פניה בצורה טובה, וגם אם צריך תיקון, ישנה דרך לעשות זאת.

ומה בקשר לתלונות סרק? האם הגב' שילת או חברי הפורום מסוגלים לחקור באופן מקצועי? ומי יכול לקבוע את אמיתות הדברים אם לאו?.

גם בנושא להרכב הפורום יש לי השגות. רבות נאמר על הרכב הפורום המייצג מגוון דעות בתוך החברה הדתית לאומית ואני כלל איני שבע רצון מאמירה זו. הרב יעקב אריאל, והרב אליקים לבנון אכן יוצאי דופן בפורום זה, אך לגבי השאר, כמובן עם עוד מעט אישים יוצאי דופן, ניתן לומר, כי כולם אנשי אקדמיה ו/או רבנים הקשורים גם ככה לארגון בת של הפורום, כגון "קולך" ואח'. 

כאשר שמעתי את הרב יובל שרלו מתראיין בגלי צה"ל. פעמו בי רגשי כעס. לפני הכל הרב מוטי הוא בן אדם אשר נברא בצלם אנוש. הרב שרלו, הוביל אותנו לצערי ולדעתי לחברה מימיי הביניים, חשוכה, המאפשרת מתן גזר דין ללא הליך הוגן, וזאת מטעמי מוסר ויושר ו"הצלת נפשות" ממש.

הרב שרלו היקר, האם כך מצילים נפשות? מדוע לא יכולת פשוט ללכת לכל האנשים מסביבו ולהזהיר? ובמידה ולא נזהרים, להתלונן במשטרה? האם אנו חברה העושה דין עצמי לעצמה? האם יש לדבר סוף?.

יש הטוענים כי עדיין לא אירע דבר, וכי אם יוגש כתב אישום כנגד הרב מוטי הוא יזכה להליך הוגן, וכן כי עדיפה סנקציה תקשורתית על ישיבה בבית הסוהר.

תשובתי לטענות אלו הינה ברורה וחד משמעית:התקשורת משפיעה על ההליך - הרב שרלו יודע זאת, וכולנו יודעים זאת לכן אמירה זו נגועה בחוסר תום לב מוחלט ואל לנו לשכוח כי המלבין פניי חברו ברבים כאילו שפך דמים. מהיכן כ"כ נהיר לרב שרלו שבמידה והיה מוגש כתב אישום לא היה יוצא צו איסור פרסום על הפרשה? ולאחר מכן היה יוצא הרב אלון זכאי?.

נדמה כי כאשר המטרה מקדשת את האמצעים אין לדבר סוף.

שאלה נוספת אל הרב שרלו, "מי ישמור על השומרים"? אני מבחין כי ייתכן ולרב שרלו יש אופטרופוס על העריות, לי אין, לכן אני כפוף לביקורת, לאילו ביקורת נתונים חברי הפורום?

אנשים יקרים, דבריי אלו נאמרים מכיוון שאני משוכנע כי אנו מחויבים למחות על ההתנהלות המתוארת לעיל. המדרון החלקלק שיצרו חבריי הפורום לצערי, עלול לתפוס תאוצה ולגרום לדברים נוראיים יותר ממה שאירע.

אני בהחלט מבין את כוונת חברי הפורום, אך יש דרך לעשות הדברים - וזו, לדעתי, איננה הדרך, אל לנו לשכוח כי הכח משחית. לכן אבקש כי המתנגדים לדברים אלו יטענו זאת בפניי, והמסכימים - יפיצו מייל זה. רציתי  לשלוח מייל זה לגב' יהודית שילת אך לא מצאתי "גילוי נאות" באתר - כתובת מייל או פקס.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. מדרון חלקלק?
  (18/02/2010)
  חבל ,אם אי אפשר לדון את הרב מוטי אלון זו תעודת עניות לציבור שלנו - אנחנו לא חרדים שמטאטאים מתחת לשטיח
 2. בינתיים לא שמעתי דבר אחד של טעם מחברי הפורום הנכבדים.
  (18/02/2010)
 3. כל הכבוד אני מסכים עם כל מילה מהכתבה
  (19/02/2010)
  הפורם פועל מתוך חוסר צדק חוסר חשיבה רחבה, ניכר שהוא מושפע מהתקשורת הכלללית הצמאה לדם
 4. הכותב פשוט ילד!
  (19/02/2010)
  פשוט ילד הכותב, לא מבין מה קורה לאדם שנפגע מינית, לא מבין איך רב יכול לעשות מעשים שאינם משתמעים לשתי פנים, לא מבין איזה אחריות לקחו עליהם פורום תקנה ואם יש משהו לא נכון שתיבעו דיבה. כנראה שזו אחת הפרשיות העצובות ביותר וצריך להתייחס אליה ברצינות ולא כמו איזה ילד
 5. ל - 4
  (19/02/2010)
  האם הינך כסיל? מה שטען כותב המאמר, כי עדיין איננו יודעים האם באמת עשה הרב מוטי את המעשים מיוחסים לו. האם אתה יודע? כנראה שכן. ומי יודע, אול יום אחד אתה תהיה נתון ל "בית דין שדה" ותצטער על דבריך הבלתי הגיוניים. עכשיו, מי פה הילד? אתה!
 6. כך כך הרבה טפשים
  (20/02/2010)
  למה לכל טמבל נותנים מקום לפרסם דעותיו הילדותיות?
 7. היכבד ושב בביתך, מר גינת
  (20/02/2010)
  פורום תקנה אלה לא חברים שלך. אלה רבני הציבור הדתי. אף רב מרבני הציונות הדתית למעט הרב דרוקמן לא תומך בעמדתו של הרב אלון כנגד פורום תקנה. אתה מוזמן לפקפק בשיקול דעתם של גדולי הדור, אנחנו לא.
 8. מדרון מסוכן
  (20/02/2010)
  מאמר ראוי ומנומק. איני יודע אם המיוחס להרב אלון אמת, חשש או הכפשה. אך פרסום הדברים, זו טעות וחברי הפורום קיימו בהתלהבות ובהידור את הפסוק באפם הרגו איש כל התרוצים ששמענו לא מצדיקים את השבר הגדול שגרמו. מה הועילו חכמים בתקנתם!
 9. צריך לשמוע לרבנים
  (21/02/2010)
  לא כל אחד יכול להעביר ביקורת על רבנים גדולי תורה שידועים כזהירים ושקולים. בסופו של ענין אם מוצאים סיפור על רב זה פוגע בחבריו,לכאורה. אפילו זונות מפרקסות זו את זו, כדי לא לפגוע במקצוע המשותף. אוי לכם רבנים נכבדים שאתם נאלצים להתמודד מול דברים קשים כמו רצח רבין, התנתקות, סרבנות וכדומה ועכשיו פרשת אלון. אני מצדיע לכם, התנהגתם בגבורה. אולי ההתאגדות שלכם תצמיח מנהיגות מובילה בכל התחומים החיוביים שהציבור הדתי מתמודד מולם ללא מנהיגות.
 10. שרלו ושילת צריכים לתת דין וחשבון על התנהגותם.
  (23/02/2010)
 11. נו סטודנט למשפטים, אתה כבר מבין גדול והכל פלילי ושפיט
  (31/03/2010)
  כך משננים בפניך המורים, ובשאלות מוסריות שאינם פליליות מה עןשים שותקים ושולחים סטודנטים כמוך למוטי אלון לבירור הרי מוטי חף מפליליות ואתה עתרן מקצועי ראוי ללמוד ממוטי את חומרי הלימוד היחודים שלו כדי להכין עתירה "עומדת" אגב מדוע מוט עצמו לא עותר ושולח כמותך לכתוב לנו כל מה שנלמד בשנה א במשפטים, כדאי לך להמשיך ללמוד עוד שנה ותגלה שגם למוסר יש מקום בתקנות חברתיות, אגב נעניין מדוע לא כתוב שפנית למוטי אלון לברר איתו הרי הוא נשוא הגנתך והוא וודא מבין בדיני עריות הרבה יותר מרבנים אחרים שמוזכרים בכתבתך. אסור לנו לתת לשכמותך לבלבל את היוצרות בין החוטא לבין המתקנים על פי כללי המוסר החברתיים,
 12. שיכו על חטא
  (22/04/2010)
  עד אשר לא יכו על חטא אין יום הכפורים יכפר על מעשיהם ככה אני מרגישה
 13. חד וחלק
  (30/05/2010)
  אם מוטי אלון ביצע את המעשים המיוחסים לו על רבני תקנה לפנות מיידית למשטרה. אם רבני צוהר ידעו על המעשים ושתקו אז ופותחים את הפה עכשיו על רבני צהר להישפט במיידית לעונשי מאסר כבדים על אי דיווח פשע אם המעשים אינם אמת לאמיתה כלומר שקר מוחלט או דברים לא מדוייקים וחצאי אמיתות על רבני תקנה לסתום את הפה במיידית ולהישפט במהירות האפשרית על הוצאת דיבה ולשון הרע. להזכירכם רבני תקנה אינכם ממלאים תפקיד רשמי כלשהוא לא ברשות המבצעת,לא ברשות השופטת ולא ברשות המחוקקת, הערצה עיוורת של קבוצת נערים בהסדר בישיבות ההסדר ובישיבות הגבוהות,אינה משנה את הסטטוס שלכם. הייתי ממליץ על פתיחת חקירה משטרתית נגד רבני תקנה על ההתארגנות שלהם, ההתארגנות של רבני תקנה זהה למשפט שדה,הם השופטים והמצבעים הוצאה להורג תקשורתית ווידוא הריגה. .להזכירכם רבני תקנה:אינכם ממלאים תפקיד רשמי כלשהוא מטעם המדינה,בודאי לא הוצאות להורג בשידור חי
 14. מאמר מצוין
  (17/09/2010)
  וכבר אמרו נשים דעתן קלה...
 15. כל הכבוד מאמר נכון מאד
  (05/10/2010)
 16. המלך מתיא הראשון
  (13/10/2010)
 17. ישר כוח לפורם
  (22/10/2010)
  ישר כוח גדול לפורם תקנה ולרבנית שילת. המשיכו בדרככם ללא חת.
 18. עפה מאמונה
  (26/10/2010)
  שילת עפה כמו צפור ... בגלל התנהלותה מצאה מנוח לכף רגלה החולה... ונטפלה לרב צדיק אין לה כפרה
 19. מחבלת באמונה רבנית
  (26/10/2010)
  חיבלה בכל האמונה בצבור הרבנים שנכרכו סביבה כמו דבורים לחלת הדבש. כולה נופת צופים אך ... כשמסירים רואים את זה שפיתה את האישה. נחשששששששש בקשי סליחה מכל הציונות הדתית אותה הרסת במו ידיך לך לא נסלח אולי הקב"ה יסלח אחרי שיזכחך בדרכיו אני מאמינה... עונשך בידי שמים
 20. ישר כח! מי ישימך דניאל? אנחנו!
  (25/03/2011)
  כל הכבוד על הדברים! ככה צריך להתעמת עם הרוע השופע מכל ההליך הנואל הזה של פורום תקנה. בנוסף:בעיתון מקוראשון, היתה כתבה עם שילת ושם היא כנתה את הרב מוטי:״פושע״,וזה,לפני שבכלל הענין הגיע למשטרה וכו. לפי שיטתה,ככה צריך: קודם להזמין מצבה,אח״כ לחפור קבר,להזמין אנשים ללויה ולהכין משתה וחגיגה גדולה ולבסוף- להכריז על הנפטר שטרם נפטר ולחכות במעמד ההלויה שהנ״ל יגיע ברוב טובו ויגאל אותנו מלחכות לו שיואיל לרצוח את עצמו. הלא כן? העיקר,שחברי הפורום הנכבד עברו ימי עיון והכשרות מקצועיות (מאת מי? מהגברת וצוות יועציה(כו---לן:היא,יהודית,אשתו של בעלה,והגברת שילת)) בושה וחרפה. עד לפני כמה זמן,חשבתי שלפחות הכוונה שלהם היתה טובה.עכשיו אני בטוח שמדובר בקנוניא שתוכננה מראש. כל זה הדליק אותי,כאשר ראיתי את שמו של ״״הרב אליקים לבנון״ מהולל מעל גבי דפי העיתון.זה עורר אותי לחפור קצת שוב בחומר של פורום תקנה ושלל התגובות שכנגד ועכשיו,אחרי מה שקראתי כאן,אני בטוח שהכל תחאוו׳ט.גם אם היה משהו לא בסדר,לא כהצעקתה.
 21. אופס! כתבתי לפני שראיתי עוד דברי בלע בתגובות למטה
  (25/03/2011)
  כרגיל,בפמליא של כל גדוד בקרב יש את אוכלי הנבלות והבוזזים. האחד מכתיר את הרבנים כ״גדולי הדור״ וטחו עיניו מראות את שגיאותיהם.לא יודע לקרוא ונכלל בהגדרת ״כסיל״ מאחר וקבע שמי שמבקר את פורום תקלה הוא מצדיק אוטומאטית את הרב אלון וטוען לחפותו. אחר מכתיר את שילת כ״רבנית״.האם היא אשת רב? האם עברה מבחני הסמכה? אם תעבור הסמכה ל״טוענת רבנית״ ניחא. יהיה אפשר להתחשב בדעתה המקצועית. עד אז- הכשרתה היא מקסימום יועצת חינוכית בע״מ כהגדרת עצמה ב״הודעת הפורום״ באתר מטעמה. ועוד ישנם הרואים בחומרה את הביקורת הלגיטימית שמעורר סטודנט למשפטים. מי ייתנך פרופסר מר גינת. כי אז תוכל להתנצח כשווה מול פרופסור ידידיה שטרן. שכחו שמדובר בחבורה הומוגנית חרד״לניקית מובהקת המשתייכת לאותו מגזר.אפילו דיין ספרדי לרפואה היה קשה להם לגייס לפורום.אולי היה מאיר את עיניהם באופן כיצד יש לדרוש ולחקור עדות לפי ההלכה שאינה אשכנזטונית דייקא. הכי מצער,הוא שהדברים מוצגים כמקסם שווא של הרמוניה ותמימות דעים בכל הנוגע להתנהלות הפורום וכו. לו רק היו הדברים מוקלטים ונבחנים באופן מקצועי ורחב. לא הצגת הדברים כמעשי. ארוכה בעלת נופך והדר לעילא ולעילא כמו שמציגה אותם גב׳ שילת בגוף שלישי באתר פורום תקנה החביבחיל שלה. שוטטתי ארוכות בנבחי האתר ולא מצאתי כי אם לשון בווה וגסה המתארת את מעשיו של הרב אלון באופן שלילי בעוד ההליכים ע״י הפורום המקודש נעשו בדחילו ונפשם נרעדה ונתחלחלה עד מוות לפני שפתחו את תיבת הפנדורה וחשפו מערומי אחד מגדולי הדור.גם אם היה בו חטא ועוון ואפילו פשע, אסור מדאורייתא לעשות כמו שעשו!!!! כל הדיוט שליבו אינו מזוהם ועיניו עיניו ערלות יכול לשפוט לפי צו מצפונו ולהבין שנעשה כאן פשע וקנוניא מכוונים ומכוערים.אוי לנו שכך ראינו. אישית,מאז חשיפת המקרה,הפכו בעיניי מנהיגי הציבור הדתי-לאומי ממורי דרך לאובדי דרך ואין תורתם תורתי.
 22. חכמולוגים, היזהרו בדבריכם
  (28/03/2011)
  בענייני לשון הרע ורכילות צריך להזהר לשני הכיוונים. מחד, העוסקים בדיני נפשות ורוצים בתיקון עולם. מאידך, כל הבא למתוח ביקורת צריך להזהר שלא להשמיץ ולגרום לשרשרת פגיעות נוספות. מדובר כאן באישי ציבור ממדרגה ראשונה: העוסקים בתקנה, המבוקרים, והתומכים מכאן ומכאן. לכל צד כבודו במקומו מונח ויש לו על מה להשען. חילול השם במילא נגרם כאן איך שלא נסתכל על זה. כל תרומה לעיסה מחמירה את המצב ואין בה לתקן אלא לקלקל. בואו נחדל מללבות את האש.
יום א', י' כסלו התש"פ 08.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS