חגיגות פורים יהודיות ברחבי העולם

באיגוד הקהילות היהודיות דאגו למשלוחי מנות עבור 15 אלף קשישים וחולים ברוסיה.תנועת בני עקיבא העולמית מארגנת קרנבל יהודי בריו, אוהל צבאי בניו זילנד, תחרות גרביים במילאנו ועוד.

עידן הראל ו25/02/2010

חלוקה לנזקקים במרכז החסד "שערי צדק" במוסקבה (צילום: שייע דויטש)

עשרות קהילות יהודיות ברחבי העולם נערכות בימים אלו להפקות פורים ברחבי העולם.
שליחי תנועת בני עקיבא העולמית והסוכנות היהודית ביותר מ-30 מדינות ברחבי הגלובוס מארגנים מאות אירועים מיוחדים, קריאות של מגילת אסתר ומסיבות מרכזיות בקהילות היהודיות.

בריו דה ז'נרו שבברזיל עוד לא נרגעו מהקרנבל הברזילאי המסורתי שמתקיים בעיר, ובקהילה היהודית משנסים מותניים וינסו להראות למקומיים איך באמת חוגגים. "נגמר כאן לאחרונה הקרנבל הברזילאי המפורסם ואנחנו ננסה להראות בקהילה היהודית ובבני עקיבא מהי השמחה אמיתית של היהדות" אמר ברוך אביבי, שליח תנועת בני עקיבא העולמית בברזיל. במסיבה הקהילתית צפויים להשתתף מאות מחברי הקהילה.

בהמבורג שבגרמניה יארחו בביתן, שליחות להב"ה ותנועת בני עקיבא את צעירי הקהילה היהודית לסעודת הפורים המסורתית. "לנוער ולצעירים בהמבורג אין מקום מיוחד לחגוג בו את חג הפורים" סיפרה תהילה גלסנר, שליחה בהמבורג. "בני הנוער פנו אלינו וביקשו שנערוך בביתנו את סעודת החג ונספר להם על חג פורים, מצוות החג והמנהגים, אשר בחלקם הם אינם מכירים." במקביל פנו השליחות לבני נוער נוספים בקהילות הקטנות בלובק, אוסנברוק וקייל במטרה לתת לכל יהודי אשר ירצה לחגוג את הפורים מקום לחגוג.

בצפון מיאמי ביץ' שבפלורידה החליטו השנה כי כל חברי הקהילה יתחפשו בתחפושת מותאמת: בבית הכנסת Young Israel of NMB יתקיים 'משחק חתונה', כל אחד מחברי הקהילה קיבל הזמנה פיקטיבית לחתונה שתתקיים בערב פורים. כל זוג קיבל תפקיד להתחפש לאורח מסוג אחר: חתן וכלה, עדים, הדודים מתימן, רב ורבנית ועוד...

אוקלנד ניו זילנד: באי הדרומי יחגגו את חג הפורים כחצי יום לפנינו. תנועות הנוער היהודיות באוקלנד, הבונים דרור ובני עקיבא יארגנו את המסיבה הקהילתית הגדולה באחד מהפארקים הגדולים בעיר. בפארק יקימו אוהל צבאי ענק, ובו יקראו את המגילה ויחגגו את החג.

במילאנו, בירת האופנה האירופאית באיטליה החליטו השנה ללכת בגדול: כל קבוצת בני נוער אחראית להפיק ולהציג פרק מסיפור מגילת אסתר בהפקת סרט מיוחדת שתוקרן באירוע הקהילתי המרכזי. כל פרק מסיפור ההגדה יהיה מושפע מסרט הוליוודי מפורסם: סופרמן, זורו ועוד... ואם באופנה עסקינן, כל מוזמני המסיבה התבקשו להגיע עם גרביים בלבד, ובמקום יתחרו החוגגים בינהם: מי יעצב את הגרביים המקוריות ביותר.

משלוחי מנות עולמיים בהולנד מגייסים מידי שנה אלפי אירו לטובת חיילים נזקקים ובודדים בישראל, כך מספר נדב הרטוב, שליח תנועת בני עקיבא העולמית והסוכנות היהודית להולנד. "כבר בחנוכה התחילו לשאול אותי בקהילה האם גם השנה אנו מוכרים 'חיילים בודדים', כך מכנים בקהילה את משלוחי המנות שאנו מפיקים מידי שנה" התבדח הרטוב.

בבריטניה החליטו השנה על רעיון מקורי לכבוד החג: כרטיסי ברכה בעיצובים מיוחדים לכבוד פורים. את הכרטיסים מכרו החניכים ואף בחנויות רבות ברחבי הממלכה. ההכנסות מכרטיסי הברכה המיוחדים שיופקו במהדורה המוגבלת יועברו לטובת שיקום תושבי האיטי.

בסטוקהולם שבשוודיה שולחים גם השנה כ-750 משלוחי מנות לותיקי הקהילה היהודית אשר מתגוררים בחלקם בבתי אבות. הפרויקט, אשר החל בשנה האחרונה, גרר תגובות חיוביות רבות: אחד מזקני הקהילה, אשר קיבל את משלוח המנות ציין כי "זו הפעם הראשונה ב40 שנה בו הוא מקבל משלוח מנות", אמר בהתרגשות לחניכי בני עקיבא.

לקראת חג הפורים נערכים באיגוד הקהילות היהודיות ברוסיה לשליחת 15 אלף משלוחי מנות לרווחתם של היהודים החולים, הגלמודים וזקני הקהילה במוסקבה.

בכדי להביא את שמחת חג הפורים ליהודים אשר אין ידם משגת להשיג מזון ומשלוחי מנות לחג במוסקבה, החלו במרכז החסד "שערי צדק" של איגוד הקהילות היהודיות להתכונן לחלוקת אלפי משלוחי מנות הכוללים בין השאר: עופות,דגים, וודקה ומוצרי מזון בסיסיים, כל זאת בפיקוח ובליווי של רבה הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר. סלי המזון יחולקו יחד עם המנה החמה והמזינה, אותה הם מקבלים בכל יום באמצעות צי הרכבים המיוחדים של מרכז החסד.

סל מזון זה, מצטרף לשלל פעילויות הרווחה המוגשים לאותם נזקקים, המקבלים את השירות בסבר פנים ובלב רחב, באמצעות המרכז היהודי "שערי צדק" אשר בו גם מרכז רפואי, בית תמחוי, מטבחים, מרכז ריפוי ועיסוק, השאלת ציוד רפואי, חלוקת תרופות ושירותים נוספים בהם משתמשים אנשי הקהילה היהודית במוסקבה בכל ימי השנה.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS