ח"כ ניסים זאב:''כל בית כנסת זכאי לפטור מארנונה''

בדיון בועדת הכספים של הכנסת בדבר הצעת החוק למתן פטור מארנונה לבתי כנסת המשמשים גם למקום לימוד תורה, אמר מגיש הצעת החוק, חבר הכנסת ניסים זאב, כי:''יש לתקן את העיוות בחוק שגרם לכך שרשויות מקומיות תובעות בתי כנסת שלומדים שם תורה."

אברהם מור ו02/03/2010

בית כנסת.לא צריך לשלם ארנונה (צילום: טולי פיקרש)

זאב.עיוות בחוק

בדיון בועדת הכספים של הכנסת בדבר הצעת החוק למתן פטור מארנונה לבתי כנסת המשמשים גם למקום לימוד תורה, אמר מגיש הצעת החוק, חבר הכנסת ניסים זאב, כי לבתי כנסת יש פטור מארנונה עשרות שנים על פי חוק, ומטרת התיקון באה להסיר כל ספק בענין בתי כנסת שמשמשים בנוסף לתפילות, גם ללימוד תורה: "רשויות מקומיות תובעות בתי כנסת שלומדים שם תורה, וזהו מצב מעוות ואני מבקש לתקנו."

תמך בעמדה זו גם נציג משרד הפנים איתיאל מלאכי, אשר אמר בדיון כי במצב הקיים כיום גם אם מתקיימים שיעורי תורה בבתי כנסת, על פי החוק יש עליהם פטור מארנונה ואין לרשויות לגבות מהם כסף.

נציג משרד המשפטים עורך הדין הראל גולדברג אמר כי החוק כיום מדבר על "בית כנסת" והנושא נתון לפרשנות משפטית: "יש בפועל חוסר בהירות. הטענה של ח"כ ניסים זאב נכונה. מבדיקה לא פורמלית שעשיתי, ישנם בתי כנסת שבשל העובדה כי הם משתמשים בפעילות משנית במקום ללימוד תורה או לקידום תרבות תורנית, מחייבים אותם כיום בארנונה. אין מניעה בתיקון החוק על פי ההסכמות שהגיעו אליהם בועדת השרים לחקיקה."

לעומתם, אמר נציג משרד האוצר יונתן סימן טוב כי הרחבת הפטור בארנונה תפגע ברשויות המקומיות: "על פי הערכות שלנו מדובר במיליוני שקלים". לאור דבריו אמר ח"כ יצחק וקנין כי מהנתון הזה של משרד האוצר מוכח כי הרשויות אכן גובות את הארנונה מבתי הכנסת.

כצפוי, הח"כים שאינם שומרי תורה ומצוות, התנגדו להרחבת הפטור מארנונה. ח"כ יוחנן פלסנר ("קדימה") אמר כי מדובר במדרון חלקלק שיוביל לחוקים והטבות נוספות: "יש חשש שישתמשו בחוק הזה לחסוך את הארנונה באולמות שמחה וכו'". עמיתתו לסיעה, ח"כ רונית תירוש, אמרה כי "אם הניסוח יוכל לגרום להרחבת הפטור - אתנגד לחוק."

לעומתם, סיפר ח"כ אורי מקלב כי: "בתפקידי בעיריית ירושלים טיפלתי באין ספור מקרים כאלו של בתי כנסת שדרשו מהם ארנונה. ניהלתי דיונים מול אגף השומה על הספריה של בית הכנסת 'ישורון' שמשמשת את המתפללים בו, לאחר שדרשו מהם ארנונה. כך גם אירע בבית כנסת בשכונת הר נוף שדרשו מהם ארנונה כי רשום על הבנין 'בית מדרש'. הנושא חייב להיות מוסדר בחוק."

לסיכום הדיון אמר יו"ר הועדה ח"כ משה גפני כי אין ויכוח שאולם אירועים חייב בארנונה ואין לתת פטור לאולמות: "בחוק כתוב במפורש שהפטור הוא רק בבתי כנסת שאין בהם פעילות עסקית." גפני הוסיף כי החוק החדש נועד לפתרון מצוקה אמיתית: "כיום יכול יועץ משפטי ברשות מקומית לפסול בית כנסת מהנחה בארנונה אם יתקיים בו שיעור תורני לנשים, אם יראה שמכינים בן ילדים לקראת העליה לתורה בבר מצוה או שילמדו בו תורה. זאת לא היתה כוונת המחוקק, והחוק של ח"כ ניסים זאב מיועד להבהיר זאת."

ח"כ גפני אמר עוד כי בתיאום עם מגיש הצעת החוק ח"כ ניסים זאב, הוא לא יקיים הצבעה בנושא אלא לאחר שהניסוח ישונה על ידי כך שיבהיר כי זאת מטרת החוק - התיקון לטובת בתי הכנסת, ללא הרחבתו: "ננסח אותו בהתאם לקונצנזוס בועדה בנושא ונביא אותו להצבעה. לא נסכים שעירייה או רשות מקומית תנצל את הפרשנות בחוק ותיגבה ארנונה מבתי כנסת."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. בית כנסת זכאי לפטור מארנונה
    (04/03/2010)
    אכן, כל הכבוד לח"כ ניסים זאב שמביא לקיום החוק לא רק כלשונו אלא גם לפי הכוונה המקורית שלו.
  2. לבטל את כל הפטורים מארנונה למבנים
    (18/02/2012)
    בתי הכנסת צורכים תשתיות ומשאבים עירוניים (ביוב, מדרכות, תאורה וכו') כמו כל בניין אחר ויותר. מי שמעוניין ברווחת בתי הכנסת (המתפללים, משרד הדתות, נדבנים) יואילו ויממנו. משלמי הארנונה (עסקים, בעלי דירות) לא צריכים לסבסד מוסדות כמו בתי כנסת ברמה שהם אפילו לא יכולים להעריך.
יום ה', ח' ניסן התש"פ 02.04.2020
פרשת צו
כניסה: 18:20 | יציאה: 19:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<אפריל, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS