הקצנה והסתגרות בציונות הדתית

החוקר והעיתונאי יאיר שלג טוען כי החלטת תנועת "בני עקיבא" לפרוש מטקס יום הזיכרון לחללי לוחמי הל"ה בשל שירת נשים, היא דוגמה להקצנה ולהסתגרות שהחברה הדתית עוברת, אל מול היפתחות ליברלית בקרב צעירים המחנה הדתי-לאומי וכי למעשה אלו הם שני צדדים של אותה מטבע.

עמי שרון ו08/03/2010

היפרדות ביל חלקי הכיפה הסרוגה (צילום: עזרא לנדאו)

העימות הפנימי בציונות הדתית סביב החלטת תנועת "בני-עקיבא" לפרוש מטקס הזיכרון ללוחמי הל"ה בשל השתתפות להקה צבאית המורכבת בעיקרה מנשים מגיע לאקדמיה.

החוקר והעיתונאי, יאיר שלג מהמכון הישראלי לדמוקרטיה טוען כי החברה הדתית לאומית עוברת תהליך של הקצנה והסתגרות הדתית ובמקביל תהליך של היפתחות ליברלית בקרב הדור הצעיר של המחנה הדתי-לאומי.
לטענתו של שלג תהליכי ההקצנה יביאו להיפרדות פורמאלית מן המכנה המשותף וייווצר פיצול בין הקטבים.
 שלג יעביר השבוע הרצאה תחת הכותרת  "'שני תאומים בבטנך' - המתח בין הקוטב החרד"לי והקוטב הליברלי בציונות הדתית", במסגרת כנס "המשכיות ושינוי: דת ופוליטיקה במרחב העולמי" שייערך במרכז האוניברסיטאי  אריאל ב- 15 במרץ 2010.

לטענת החוקר, הכוחות החברתיים-דתיים יפרידו פורמאלית את המכנה המשותף, והציבור הליברלי במחנה הדתי-לאומי ייאלץ לעצב לעצמו אידיאולוגיה חלופית, וכך ממילא גם ייווצר פיצול רשמי בין הקטבים.

הרצאתו של שלג עוסקת בתופעת הקיום הבו-זמני של שני תהליכים מנוגדים בדור הצעיר של המחנה הדתי-לאומי: מצד אחד, הקצנה והסתגרות דתית, במיוחד ביחס לתרבות חילונית ולחברה מעורבת, ומצד שני, היפתחות ליברלית של צעירים רבים אחרים, באופן שלא היה מוכר בעבר, באותם תחומים עצמם - אימוץ ליברלי של תרבות חילונית, כולל שותפות ביצירתה; פמיניזם בבית הכנסת, בילוי בסביבות אולטרה-חילוניות כמו פאבים ומועדונים, לצד מתירנות מינית (קיום יחסים לפני נישואים).

שלג טוען כי מבחינה סוציולוגית, נראה שמדובר בשתי תגובות מקבילות לאותו אתגר עצמו: ה"הקצנה הליברלית" של הציבור החילוני. חלק אחד של החברה הדתית-לאומית מגיב לאתגר בהסתגרות, וחלק אחר מבקש להמשיך ולראות את עצמו כחלק מן החברה הישראלית הכללית, ולכן הולך לקראת הנורמות החדשות שלה. מבחינה רעיונית, נראה שמדובר במתח קבוע בין הדגל האידיאולוגי הפורמאלי של הציונות הדתית (דגל המדבר לכאורה על נאמנות אורתודוכסית להלכה, "בדיוק כמו החרדים"), ובין ההתנהגות בפועל, שבה רוב בניין ומניין של המחנה הציוני-דתי אינו נאמן להלכה באופן "אורתודוכסי".

''ככל שהמתח בקרב הקהל הדתי-לאומי יגבר, יצטרך המחנה הליברלי להתאים את הדגל הפורמאלי שלו להתנהגותו בפועל, ובמלים אחרות: להיפרד באופן פורמאלי מן המכנה המשותף, ולעצב לעצמו אידיאולוגיה חלופית, וממילא גם ייווצר פיצול רשמי בין הקטבים. שאלת השאלות: לאן יפנה "הרוב הדומם" הבורגני של המחנה?''אומר שלג.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. שלג לא צריך להטיף מוסר כי הוא בצד השמאלני
    (11/03/2010)
    כל מה שיעשו אנשי המחנה הדתי והצעירים יראה בעיני שלג כקיצוני, כי הרי דעתו לא השתנה מימים ימימה !!
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS