רבני צהר:''לפנות את הקברים בביה"ח ברזילי''

ארגון רבני הציונות הדתית צוהר קובע בחוות דעת פומבית כי גם אם יתברר שהקברים שנמצאו באזור בית החולים ברזילי הינם של יהודים,ההלכה מתירה את פינויים כדי לאפשר את בניית חדר המיון המתוכנן ואת מיגון בית החולים.

עמיעד טאוב ו14/03/2010

רבני צוהר קובעים כי יש אישור לפנות.אילוסטרציה (צילום: עמיעד טאוב)

משלחת של רבני צוהר ביקרה באתר בית החולים ולאחר הביקור פרסמה את חוות הדעת ההלכתית בנושא. בהסתמכם על מקורות הלכתיים אומרים הרבנים כי פינוי קברים יהודיים מותר כאשר "קבר מזיק את הרבים".דוגמה לכך היא קבר המצוי סמוך לדרך ויש מי שהתירו פינוי קברים גם להרחבת בית כנסת שהוא מבנה ציבור.

 רבני צוהר קובעים כי פינוי שטח קבורה צריך להתבצע בזהירות רבה ומתוך כבוד למתים,בין אם מדובר בקברי ישראל ובין אם אלה קברי נוכרים.

יצויין כי בחודש ינואר 2009 חתמו הרבנים הראשיים  על פסק הלכה המתיר להמשיך את עבודות המיגון בבית החולים "ברזילי" באשקלון. זאת, לאחר שחצי שנה קודם לכן אותרו במקום קברים עתיקים, והעבודות הופסקו.

 הרב מצגר קבע כי "אין מניעה להעביר את הקברים שנמצאו במתחם בית החולים ולאפשר את בניית חדר המיון המתוכנן". "בניית חדר המיון והמקלט המוגן הוא בבחינת הצלת חיים ופיקוח נפש של ממש, הדוחים את כבוד המתים" אמר הרב מצגר.

הרבנים הראשיים הדגישו בפסיקתם כי "העברת הקברים תתבצע אך ורק על פי ההלכה תוך ליווי צמוד של הגופים ההלכתיים האמונים על כך". הרב מצגר ציין כי בית החולים ברזילי הינו מרכז רפואי חשוב המשרת אוכלוסיה המונה כחצי מליון איש ונחיצות בניית האגף המוגן הינה ברורה. על פי החלטתם, ועדה הלכתית מטעם מועצת הרבנות הראשית לישראל תפקח על העברת הקברים.

בשבוע שעבר עלה הנושא לדיון בבג''ץ ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמכהן במקביל כשר הבריאות ביקש בתיאום עם סגן השר ליצמן לאשר את הקמתו המתכוננת של חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון בשטח מגרש החניה, במקום באיזור המקורי בו התגלו הקברים למרות שמדובר בתוספת של כ-80 מיליון שקלים לעלות הפרויקט.

רבני צוהר מצטרפים כאמור לדעת הרבנות הראשית וקובעים כי הפינוי מותר על פי ההלכה גם אם הקברים יהודים.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS