פרס בטקס יום הזיכרון:''מדינת ישראל ידעה ותדע לעמוד על נפשה''

אירועי יום הזיכרון לחללי ישראל נפתחו בדקת דומייה ובטקס ממלכתי בכותל המערבי. נשיא המדינה, שמעון פרס פנה למשפחות השכולות ואמר:''אני יודע שאין נחמה המהווה תחליף לבן שלצעדיו אתם מצפים בחדר המדרגות שהשתתק לפתע''.

עמיעד טאוב ו18/04/2010

פרס.ישראל אומרת תודה (צילום: עמיעד טאוב)

טקס יום הזיכרון.הערב (צילום: עמיעד טאוב)

מדינת ישראל מתייחדת היום עם זכרם של 22,682 מבניה ולוחמיה שנפלו על קידוש השם במלחמות ישראל ובפעולות האיבה.

בשעה 20.01 נשמעה צפירת זיכרון ברחבי הארץ ומיד לאחריה החל הטקס הממלכתי הפותח את יום הזיכרון ברחבת הכותל בירושלים במעמד נשיא המדינה , שמעון פרס, הרמטכ''ל גבי אשכנזי הרב הראשי לצה''ל תת אלוף אביחי רונצקי, ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת ובני המשפחוחת השכולות.

באתר גבעת התחמושת התקיימה קודם לכן עצרת מיוחדת בהשתתפות ראש הממשלה והרבנים הראשיים לישראל.

נשיא המדינה, שמעון פרס פתח את הטקס בפנייה למשפחות השכולות:"אתם שהגעתם לכאן, באפלולית הערב היורד, בצינה הירושלמית, מול שרידי המקדש. אתם: הורים, אלמנות, ילדים, אחים ואחיות שיושבים כאן עמנו, בשפתיים שותקות ובעיניים דומעות. אתם נציגים של למעלה משני ריבּוא בתים בישראל שאיבדו את היקר להם מכל, בסערת הקרב, ובמילוי תפקידם. זה הבן, זו הבת, שלא נראה אותם יותר לעולם. זו בת השחוק שלהם, זה הצחוק המתגלגל של האבא, של הבעל, שלא נשמע עוד. זה המבט בעיניים, זה העצב וזה החיוך של האח, האחות, שאבדו לעולָם''.  

"אני יודע שאין נחמה המהווה תחליף לבן שלצעדיו אתם מצפים בחדר המדרגות שהשתתק לפתע. הבן שאת מדיו תליתם על קולב בארון ואתם מבקשים לחוש מהם פעם נוספת את ריח גופו. הבן והבת שאתם מתבוננים בתמונותיהם בגעגועים, שרק גוברים והולכים. מול עיניכם הכואבות - המילים אִילמות. והאמת המעידה שהגורל העמיס עליכם את הכבד שבמחירים - השכול. והוא זיכה את עמנו בגדול שבהישגים - התקומה. הנופלים מנעו במלחמתם את נפילתה של סוכת דוד החדשה. גבורתם יוצאת הדופן, הכריעה את עדיפות התוקפים במספרי האנשים ובכמות הכלים.גורל ישראל הוא כגורל בן יחיד בהיסטוריה האנושית. ללא אח באמונה. ללא אחות בשפה. ללא שותף בגורל. ללא עומק טריטוריאלי. ללא עושר טבעי".

הנשיא התייחס גם לאיום האיראני ואמר:"עדיין ישנם המנסים לכלותינו, בראשם, שלטון איראני עריץ השואף להשתלט על המזרח התיכון, לשתקו בנשק מאיים, ובהפצתו שנאת ישראל כדי להרדים חששות עַרָב. לנו אסור לזלזל באיומים. אבל להם אסור לזלזל ביכולתינו. האיום על שלום העם היהודי הוא תמיד פתח לאיום על העולם התרבותי כולו. על שלומו ועל ערכיו. אנחנו נעמוד כפי שאנו יודעים, עד אשר העולם הנאור יתעורר לסכנה הנשקפת לו. לו, לא פחות מאשר לנו. אנחנו המעט בעמים. אבל זכינו לבנים, שהוציאו גדוּלה מעוז.הדפנו לבדנו שבע מלחמות, ויצאנו מהן מחוזקים ונחושים".

פרס פנה בשנית למשפחות השכולות ואמר:"משפחות יקרות, מולכן, ומול שריד מקדשנו, אני אומר לָכֶן, אני אומר לחיילי צה"ל, אני אומר לכל אזרחי ואזרחיות ישראל - אתם כאן. חיילי צה"ל. ואזרחי ישראל, שאתכם ומאחוריכם. אתם חומת המגן של עמנו בכל אתר ולדורותיו. במעמד קדוש זה אני מבקש לומר בשם מדינת ישראל כולה: אין אנו חפצי מלחמות. אנו מדינה חפצת-שלום אבל יודעת, ותדע, לעמוד על נפשה......מדינת ישראל אומרת תודה למגינים על חייה. אומרת תודה לצה"ל על אשר הוא. ושוב תודה. משפחת השכול, מדינת ישראל לוחצת ידיכם באהבה גדולה, כאהבת עם היודע לחבק את בניו הלוחמים והבונים".

טקסי יום הזיכרון ייערכו מחר (יום ג') ב-43 בתי קברות צבאיים ברחבי הארץ. בשעה 11.00 לפני הצהריים תישמע צפירת דומייה בת שתי דקות שלאחריה יחלו הטקסים הממלכתיים ברחבי הארץ בבתי הקברות בהם טמונים הנופלים.

ביום ד' נערך טקס הנחת דגל הלאום על קבריהם של חללי מערכות ישראל. בבית העלמין הצבאי בהר הרצל שבירושלים בנוכחות הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי,  הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, מערך קציני הנפגעים בצה"ל והמשפחות השכולות.

הרמטכ"ל הניח את הדגלון הראשון על קברו של רב סרן אלירז פרץ ז"ל, חלל צה"ל האחרון שנטמן בבית העלמין, ברצועת עזה. בתום הטקס הניחו קצינות וקציני הנפגעים דגלונים על כל קברי הנופלים הטמונים בהר הרצל. במהלך יום הזיכרון יפקדו נציגי היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון ותנועות הנוער בישראל את קבריהם של כל אחד מ-22,682 חללי מערכות ישראל שנפלו מיום היציאה מחומות העיר העתיקה של ירושלים בשנת 1860 ועד היום, ויניחו דגלון בחצי התורן שלראשו קשור סרט שחור, לזכרו של כל נופל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. אלירז פרץ זצ"ל הי"ד
    (21/04/2010)
    ככה אני חושב עליו
יום ה', כ"ו טבת התש"פ 23.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS