דעה: איך הפכה ישראל ל'בשר תותחים' הסברתי ?

לא צריך להיות אסטרטג מוביל או ספינולוג מתוחכם במיוחד, להבין את גודל שערוריית ההסברה הישראלית, בקרב התודעתי על דעת הקהל הבינלאומית, סביב הסתבכות 'משט הטרור' לעזה. לא ברור אם הטרגדיה ההסברתית הזו מקורה בעודף יהירות ישראלית או אולי דווקא בהשתלטות קו מתרפס ופחדני, ש'כל העולם נגדנו, אז עדיף לספוג ולחכות עד יעבור זעם'. אז זהו, שהוא לא יעבור, אז נא להתנהג בהתאם.

טולי פיקרש ו02/06/2010

אמצעי לחימה ב'משט השלום' (צילום: דובר צה''ל)

לוחם שייטת פצוע (צילום: דובר צה''ל)

לא צריך להיות אסטרטג מוביל או ספינולוג מתוחכם במיוחד, להבין את גודל שערוריית ההסברה הישראלית, בקרב התודעתי על דעת הקהל הבינלאומית, סביב הסתבכות 'משט הטרור' לעזה.

את הגמגומים הישראלים של הימים האחרונים אי אפשר לכנות 'הסברה'. מבלי להיכנס לכשל המודיעיני מבצעי, לא צריך שום ועדת חקירה או בדיקה לקבוע כי הכישלון של מערך ההסברה הישראלי מחייב עריפת ראשים מהקודקוד ועד אחרון המסבירנים הישראלי.

מה זה צריך להיות ? מול אריות תקשורתיים אתה יוצא להילחם עם חתולים ? מישהו יכול להסביר לי את קו ההסברה של משרד החוץ, דובר צה"ל, או משרד ראש הממשלה ? מישהו בירושלים או בקריה בתל אביב, באמת האמין שאם יציג תמונות של ה'טרוריסטים ההומניטארים' או של כלי המשחית שהבריחו ל'משט השלום' לעזה- וכיצד התנפלו והכו בחיילינו- זה באמת יזיז למישהו בעולם, שעוד לפני שהמשט יצא לדרכו, דעתו בעד 'פעילי החופש' ונגד 'החיילים הכובשים' כבר נקבעה בטון יצוק.

מה זו ההתרפסות המדינית- הסברתית מול טורקיה ? עוד לא הבנתם, אדוני ראש הממשלה, שר הביטחון וכבוד הנשיא שמעון פרס, שנשיא טורקיה הוא מוסלמי אדוק, שונא ישראל, שמוכן להחריב את היחסים הביטחוניים/ תיירותיים/כלכליים עם ישראל, על מזבח ההתקרובת לחמאס ולאיראן. מה זו שערוריית הסטירות הפומבית שאנו חוטפים ממנו ושותקים. מגישים את הלחי השנייה במקום להשיב לו מנה אחת אפיים. השלטון העותומאני חזר לארץ ישראל ואף אחד לא סיפר לנו על כך ?

במקום להתרפס, צריכים היו שר החוץ או אפילו ראש הממשלה להתייצב מול המיקרופונים ולהגיד לאדון ארודאן- עד כאן. אתה רוצה מלחמה, תקבל מלחמה. עד היום ישראל התחשבה ב'שכנתה' הטורקית ודאגה להוריד כל יוזמה בכנסת או מחוצה לה, של העלאת סוגיית טבח העם הארמני בטורקיה.

זה הזמן לפעול בעניין. לעצבן את ארדואן, העצבני ממילא, להעלות את הסוגיה בכנסת, במאמרים בתקשורת העולמית, אפילו ליזום דיון באו"ם.

מישהו גם צריך היה להזכיר ל'שכן' ארדואן, את הסיוע שקיבלה מדינתו מאותו צבא, שאת חייליו הוא מאשים עכשיו כי 'ידיהם מגואלות בדם'- בעקבות רעידת האדמה שפקדה את המדינה לפני מספר שנים. כמה חיים הם הצילו אז ? את זה הטורקים שכחו.

מדוע אף מסבירן ישראלי לא דאג להפיץ עוד קודם המשט ובוודאי שלאחריו, את הפעילות ההרואית של צה"ל בהיאטי, בעקבות רעש האדמה שפקד את המדינה. מה הבעיה להפיץ תמונות משם עם הכיתוב: 'ככה נראה צבא טרור' ?, או לשלוח תועמלנים מקצועיים לרשתות הטלוויזיה הזרות עם התמונות ולשאול מדוע לא ראינו בהאיטי את פעילי 'משט השלום' בעזה ?

מצד משרדי החוץ והביטחון, הייתי מעביר מסר חריף ותקיף למזכ"ל האו"ם ופקידיו, שבעקבות ההתנהגות הצבועה שלהם, ישראל לא תציע יותר את עזרתה במקרים דומים. 'אם הזיכרון שלכם הוא כל כך קצר וסלקטיבי, שבפעם הבאה פעילי ה-IHH הטורקי, מארגן המשט לעזה, יגיעו להאיטי להציל חיים', היה צריך להיות המסר הישראלי.

עד כדי כך ההסברה הישראלית הייתה מגושמת ולא אפקטיבית, שאפילו סוכנות הידיעות הזרות 'החביאו' במשך שעות, כך דווח בתקשורת, את צילומי הלינץ' בחיילי צה"ל על הספינה מרמרה. במקום ללכת כמו אנשים מוכים, אנשי ההסברה שלנו, היו צריכים לדפוק את השולחנות ולהבהיר לסוכניות הידיעות כמו גם לרשתות הטלוויזיה הזרות- כי אם עמדת ישראל לא תוצג בצורה הוגנת לפחות כמו העמדה של משתתפי 'משט הטרור'- יהיו לכך השלכות משפטיות.

למה לא לגייס מאות טוקבקיסטים וכמה עשרות האקרים- שישיבו מלחמה ברשתות החברתיות השונות. שיפילו אתרים פרו פלשתינים, שיפציצו בהודעות תמיכה ישראליות, עד לקריסת האתרים. במקום הסברים דיפלומטים מתייפיפים, היו צריכים מסבירנו להתחיל לדבר ב'שפת רחוב' כמו ש'פעילי השלום' ותומכיהם, מבינים.

ועוד מילה על הצמרת המדינית- ביטחונית שלנו. מדוע לא ניצלתם את האירוע להפעלת לחץ על החמאס לשחרורו של גלעד שליט. מה מיהרתם לגרש מפה את מאות עצורי המשט. תנו להם לסבול כאן, תקשו על חייהם, תבהירו למדינות ששלחו אותם, שהם לא ישתחררו מפה כל כך מהר, עד שנזכה לאות חיים או שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

בקיצור- פשוט להתפלץ ממערך ההסברה הלקוי והמגמגם של ישראל. לא ברור אם הטרגדיה ההסברתית הזו מקורה בעודף יהירות ישראלית או אולי דווקא בהשתלטות קו מתרפס ופחדני, ש'כל העולם נגדנו, אז עדיף לספוג ולחכות עד יעבור זעם'. אז זהו, שהוא לא יעבור, אז נא להתנהג בהתאם.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. ברק צריך לעוף
  (02/06/2010)
  לוחמי השייטת לו אשמים. האשם העיקרי מוטל על שר הביטחון השחצן, שחייב לעוף הביתה
 2. ארדואן שונא ישראל
  (02/06/2010)
  נשיא טורקיה ארדואן הוא שונא ישראל מובהק, אסור להתרפס בפניו
 3. צודק מאה אחוז
  (02/06/2010)
  פיקרש צודק מאה אחוז, ההסברה שלנו על הפנים
 4. מדינה מטומטמת
  (03/06/2010)
 5. משחר ההיסטוריה העולם עיוור
  (03/06/2010)
  כאשר מדובר ביהודים.
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS