'המגורים ב'ביצה' מפחיתים הסיכויים לנישואין'

ה''ביצה'' מגיעה לאקדמיה.מחקר שערכה ד"ר יערית בוקק-כהן, סוציולוגית מן המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון,מגלה כי סיכוייהם של 5000 הרווקים והרווקות מהמגזר הדתי המתגוררים ב''ביצות''בקטמון וגבעת שמואל להתחתן נמוכים משמעותית מאלו של חבריהם.

עידן הראל ו29/06/2010

כוכבי סרוגים בביצה הירושלמית.מסוכן לחיי הנישואים (צילום: יחסי ציבור חברת yes)

הסטיגמה על הביצה הדתית נסדקת. בשנים האחרונות עלה לשיח התקשורתי הדיון בריבוי הרווקים והרווקות במגזר הדתי לאומי. רבנים ומנהיגים רוחניים בציבור זה נוטים לתלות את ה'אחריות' לתופעה זו, הנחשבת לשלילית מיסודה, בצעירים עצמם. הצעירים מצידם, מתאווים להינשא ולהקים בית בישראל, אולם מתקשים במציאת בן/בת הזוג התואמת את דרישותיהם. אחת התגובות למצוקה הרגשית, הבדידות וחוסר הנעימות שבמגורים עם ההורים המודאגים והמלחיצים היא מעבר למגורים בדירת רווקים שכורה.

על פי ד"ר יערית בוקק-כהן, סוציולוגית מן המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, בעשור האחרון התפתחו שני מוקדי מגורים של צעירים רווקים דתיים: האחד בשכונות שונות במרכז ירושלים, במיוחד קטמון, והשני בגבעת שמואל. הכינוי שדבק לריכוזי צעירים אלו הינו 'ביצה'.

בכל אחת מ'ביצות' אלו חיים כחמשת אלפים רווקים ורווקות ה-20 או ה-30 לחייהם, המאופיינים בהשכלה אקדמית, ובעיסוקים הנחשבים ל"צווארון לבן" כדוגמת רואי-חשבון ועורכי-דין. בירושלים קיימות גם "ביצות" קטנות באזורים של המושבה הגרמנית, רחביה וטלביה. בימים אלו מתהווה "ביצה" במרכז תל אביב, אשר דייריה נמנים על המתפללים בבית הכנסת "איחוד עולם".

המגורים בסמיכות פיזית מזמנים לצעירים הזדמנויות להיכרות עם בני זוג פוטנציאליים: בארוחות שבת, בעת ההתגודדות מחוץ לבית הכנסת בתפילת ערב שבת, או בהזדמנויות חברתיות נוספות. הצעירים מגיעים לגור ב"ביצה" בתקווה שתוך זמן קצר יכירו את ה'אחד' או ה'אחת', אך באופן פרדוקסאלי נשארים ברווקותם שנים רבות. ד"ר בוקק-כהן מבקשת לשנות את הדעה ההגיונית, אם כי השגויה, כי מעבר ל"ביצה" יגביר את סיכויי הנישואין.

לדבריה, על-פי קו מחשבה לוגי, היה סביר לקבל תמונה הפוכה לחלוטין: הגעתם של המוני רווקים ורווקות ל'ביצה' מזמנת להם מגוון הזדמנויות להיכרויות מזדמנות או יזומות, כך שהיו מתרבים הסיכויים שכל אחד ואחת יימצא את בחיר לבו או לבה. אולם, מתברר שהזמינות והקרבה הפיזית והגיאוגרפית דווקא יוצרים את המצב ההפוך: הצעיר הדתי פוגש מדי יום ביומו צעירות רבות, ומתקשה להחליט במי יבחר כבת זוג למסלול החיים. תופעה זו מזכירה מונח אשר הוטבע על-ידי פרופ' שינה איינגר: "פרדוקס המבחר". החוקרת, מתחום השיווק, ערכה ניסוי שבו הציבה עמדה לטעימת ריבה בקליפורניה. בחלק מהימים בהם נערך הניסוי הוצבו 6 טעמים שונים של ריבה, ואילו בחלק אחר הוצב מגוון מרשים של 24 טעמים שונים. מטרתה של פרופ' איינגר הייתה לבחון האם ככל שעולה המבחר, כן עולה הסבירות שלקוחות יקנו ריבה.

גם כאן, היה סביר להניח שככל שמגוון הטעמים גדל, כן מתרבים הסיכויים שכל לקוח ימצא בדיוק את הטעם האהוב עליו וירכוש לו צנצנת ריבה אחת או שתיים. באופן מפתיע, ההיפך התרחש במציאות: כאשר הוצעו 6 טעמי ריבה, שיעור הטועמים שאכן רכש ריבה עמד על 30 אחוז, ואילו כאשר הוצעו 24 טעמים, רק 3 אחוזים קנו צנצנת. ההסבר הפסיכולוגי לכך הוא חוסר הנוחות והמאמצים המחשבתיים הרבים הנדרשים בהתלבטות בין 24 טעמי ריבה... אם יש כל-כך הרבה טעמים חלופיים, הצרכן נאלץ להשוות, להתלבט, ולשקול יותר אופציות, מה שלבסוף גורם לו לקיפאון ושיתוק במובן הצרכני: הוא 'מתעצל' להשקיע את האנרגיה המנטאלית הזו וממשיך בדרכו מבלי לקנות כלום...

"פרדוקס המבחר", טוענת בוקק-כהן, קיים גם ב"ביצה" - ריבוי הרווקים והרווקות מקנה אשליה של שפע: גם אם נערכה פגישה מוצלחת, או אף כמה מפגשים במהלכם התקבל רושם חיובי על ה'דייט', הצעיר/ה מתקשה להגיע להחלטה ו'לסגור עניין'. פרדוקס המבחר לפיכך, הופך את ה"ביצה" האטרקטיבית והתוססת לביצה טובענית, אשר הדיירים שלה מתבוססים בבוץ צמיג ומתקשים לצאת ממנה. תופעה דומה, אגב, מתרחשת באזור הידוע כמוקד משיכה לצעירים רווקים חילונים: תל אביב, הידועה בשיעור הרווקים החילונים הגבוה במיוחד.

למצוא חנייה הכי קרוב ליעד

החוקרת מבקשת כי תדמיינו לעצמכם את המצב הבא: אתם נוהגים ברכבם הפרטי ליעד מסוים, נניח לקניון או לעבודה, ומחפשים מקום חנייה מוסדר. המצב הוא שכל פעם שאתם מוצאים מקום פנוי, אינכם יכולים לדעת אם זהו המקום הכי קרוב שהייתם יכולים למצוא, אין שום מקור מידע שיכול ליידע אתכם שבעוד כמה מטרים תמצאו חנייה יותר קרובה. אתם מתלבטים: האם כדאי לי לחנות את הרכב כאן וללכת ברגל כעשר דקות עד למחוז חפצי, ואולי בדרך אראה מקום חנייה פנוי שהחמצתי, או שכדאי לי להמשיך לחפש חנייה בעודי נוסע ברכב, אך בינתיים המקומות שלא תפסתי - ייתפסו על ידי נהגים אחרים, ואילו אני בסוף איאלץ להסתובב דקות ארוכות סביב המקום, להיווכח בכך שאין יותר מקום פנוי, ולחנות בחניון פרטי יקר במרחק 20 דקות הליכה??.....

אז זהו, מבחינתם של הבחורים למצוא כלה, טוענת החוקרת, זה כמו לנסות למצוא חנייה הכי קרוב ליעד: תמיד יש אפשרות שתבוא מישהי טובה יותר, יפה יותר, עשירה יותר - אז למה 'לחנות' כל כך מוקדם? ובשל חוסר האיזון הדמוגרפי וריבוי מספר הנשים הפנויות לעומת מספר הגברים הפנויים, הם תמיד ימצאו 'חנייה' בסוף, אז מה הלחץ?

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. למה להתפשר על סנדוויץ כשיש כל כך הרבה סטייקים בביצה?
  (29/06/2010)
 2. בעיית הרווקות המאוחרת היא האתגר האמיתי של החברה הדתית
  (29/06/2010)
  אם היא לא תיפטר המגזר המוצלח הזה יילך וייעלם
 3. חרטא.אני מכיר המון זוגות שהכירו בביצה
  (29/06/2010)
 4. הביצה מלאה בצפרדעים
  (29/06/2010)
 5. מסקנה מדעית כמו הממצא: כמעט כל הדיאטות משמינות
  (02/07/2010)
  גם אם מוצאים קשר בין מי שעבר לביצה לבין עיכוב בנישואין שלו, עדיי זה רחוק מלומר שהמעבר לביצה הוא זה שמעכב את נישואיו, גם אם כך ניתנת הזדמנות להסבר יפה, מעניין ואולי משכנע. באותה מידה אפשר לומר שההיפך הוא הנכון. אנשים המתקשים למצוא בן זוג (וזו הסיבה לכך שהם לא מתחתנים מהר) הם אלו שעוברים לביצה. זה כמו שמישהו יראה במחקר שדיאטה הינה משמינה: הוא בדק את כל האנשים שעשו דיאטה וראה שמשקלם הממוצע עולה בהרבה על אלו שאינם עושים דיאטה... צריך לזכור: קשר בין משתנים אינו מעיד על סיבתיות!!!
 6. מה היא מקשקשת?! מי נפגש כל יום בקושי יש בנות
  (02/07/2010)
  מה היא מקשקשת?! מי נפגש כל יום בקושי יש בנות נשארו רק כאלו שנראות על הפינם חוץ ממתלהבת אחת או שתיים שנראות טוב ואין מצב להתקרב אליהן. אולי רק בשבתות יושבים מול הבית כניסת ל10 דקות של חסד בתקווה נואשת למצוא משהו.
 7. אכן להורינו הציעו/ הכתיבו אחד/ אחת בלבד- וזה מחזיק עד
  (11/07/2010)
  היום. לעומת זאת כיום- גם זוגות נשואים עדיין מביטים לביצה- ומתחרטים..
 8. הבעיה ופתרונה
  (16/07/2010)
  כבוגר הביצה, וב"ה הקמתי משפחה. הייתי מגדיר את הבעיה למשפט אחד. הנכונות להתפשר בין הרצוי והמצוי, כולם מחפשים שם אהבה נצחית, מלכת יופי, וחלקם מוכנים שתהיה גם "מריה טרזה" כל עוד היא ניראת כמו קלאדיה שיפר, וזה ממש חבל, השנים היפות שאנו אמורים לבנות זוגיות עוברות בבדידות נוראית, ובאיזה שלב מרגישים מבודדים חברתית, בני המחזור שלנו כולם נשואים ואין לנו ממש שפה משותפת, ולעט לעט אנחנו הופכים להיות מבוגרים לביצה עצמה (בני 38 ומעלה ובנות 34 ). הפתרון הוא אחד- תיקון המידות, לא להתפשר, אבל לדעת מי אתה ולא להעריך את עצמך מעבר למידה. הדברים נכתבו בדם.
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS