פרופ' שרית קראוס מבר-אילן -כלת פרס א.מ.ת לשנת 2010

פרופ' קראוס, החולקת את הפרס עם פרופ הראל, פיתחה מערכות אבטחה המבוססות על תורת המשחקים.פרופ' קראוס זכתה לאחרונה בפרס יוקרתי של עיריית לוס אנג'לס על תרומה לאבטחת העיר ונבחרה בשנת 2010 לאשת השנה של ''אמונה''.

עידן הראל ו08/08/2010

קראוס.תרומה מיוחדת לחברה (צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן)

פרופ' שרית קראוס, פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן, היא כלת פרס א.מ.ת לשנת 2010. לתחום מדעי המחשב. פרס אמת מוענק כאות הוקרה על הצטיינות והישגים אקדמיים ומקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה בארץ ובעולם.

פרופ' קראוס שותפה לפרס אמת עם פרופ דוד הראל ממכון ויצמן. הפרס ניתן לה על תרומתה בתחום הקניית האינטלגנציה לסוכנים ממוחשבים - בפרט על פיתוח אלגוריתמים המנהלים משא ומתן הן עם בני אדם והן עם סוכנים ממוחשבים אחרים. אחד היישומים הבולטים של מחקריה הוא בנמל התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס המהווה מטרה חשובה עבור טרוריסטים.

עקב כך נדרשה הקמת מערכת הגנה נגד טרור כדי להקשות על המחבלים. אחד השלבים במערכת הוא תוכנה ממוחשבת שפותחה במשותף על ידי חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה ופרופ' קראוס מהמחלקה למדעי המחשב ומהמרכז לחקר המוח על שם לזלי וסוזן גונדה בבר-אילן. המערכת, המכונה ""ARMOR - ראשי תיבות ל- Assisted Randomized Motoring Over Routes, הותקנה ומשמשת את אנשי הביטחון בנמל התעופה מאז נובמבר 2007. ARMORמבוססת על הקמת מחסומי דרכים באופן אקראי כדי לאתר מחבלים המנסים להחדיר מכוניות חשודות לנמל התעופה. המטרה היא לבצע פעולות מנע ולמנוע ממחבלים לנסות ולאסוף מידע אודות נקודות פגיעות בנמל התעופה ובנהלי האבטחה בו.

המודל שבו השתמשו פרופ' קראוס ועמיתיה מבוסס על תורת המשחקים לצורך ביצוע הביקורת האקראית. קראוס ייסדה את תחום המחקר של מערכות אוטומטיות שנושאות ונותנות במקצועיות עם אנשים. במשך שנים פעלה פרופ' קראוס כמעט לבדה בתחום חשוב אך מאתגר זה. אולם, לאחרונה מעורר הנושא עניין רב בקרב ארגונים כמו הצבא האמריקני ועבודותיה מהוות בסיס למחקרים שארגונים אלו מעודדים. היא הכניסה לתחום של מערכות מרובות סוכנים את ההיבט של אינדיבידואליזם ע"י פיתוח פרוטוקולים ואסטרטגיות לסוכנים אינדיבידואלים הצריכים לשתף פעולה. עבודותיה בתחום של משא ומתן אוטומטי בין סוכנים ממוחשבים מהוות פריצת דרך בתחום. כמו כן קראוס הייתה הראשונה שפיתחה אלגוריתמים חישוביים ליצירת קואליציות בין מערכות ממוחשבות.

המודל שפיתחה פרופסור קראוס עם פרופסור ברברה גרוס מהרווארד לפעילות שיתופית, Shared Plans השפיע רבות על המחקר והמימוש של מערכות שיתופיות. המודל כולל מפרט פורמאלי לעיצוב של סוכנים היכולים לשתף פעולה ומהווה תשתית לחקירת שאלות בסיסיות בנושא שיתוף פעולה.

 קראוס גם תרמה בצורה משמעותית לפיתוח אלגוריתמים אינטליגנטיים לשבירת שיגרה בסביבות של משאבים מוגבלים: בתחום הרובוטיקה פיתחה תחום חדש של פטרול יריבי. בכל העבודות הכניסה גם את המודל האנושי של היריב.. עבודתה הקלסית עם פרופ' להמן ועם פרופ' מנחם מגידור (לשעבר נשיא האוניברסיטה העברית) על הסקים לא מונוטוניים השפיעה רבות על המחקר בתחום ומהווה תשתית להשוואה בין מערכות הסק. פרופ' קראוס מציינת כי בנוסף למערכת המסייעת לביטחון בנמל התעופה בלוס אנג'לס,] היא פיתחה בין היתר סוכן שביצע משא ומתן בארה"ב ובלבנון.

 "נעזרנו בו לאסוף נתונים על הבדלי תרבויות. מערכת אחרת מאפשרת לאמן אנשים במשא ומתן כמו לקראת ראיונות עבודה. התוכנות מאפשרות ,למשל ,לבנות מערכות אימון והדרכה (Coaching) כאשר לאדם הנעזר במערכת תהיה יכולת לתקשר אינטראקטיבית עם המחשב ולהגיע לתוצאה הטובה ביותר.

 קראוס נולדה בירושלים בשנת 1960 וגדלה בשכונת נווה שאנן שבחיפה.היא למדה בתיכון עירוני ו בחיפה, ושירתה בשרות לאומי בשכונת בקעה בירושלים. את שלושת תאריה במדעי המחשב סיימה קראוס באוניברסיטה העברית בירושלים. את הדוקטורט ב-1989 היא עשתה בהנחייתו של פרופ' דניאל להמן.

 לאחר שהות של שנתיים בפוסט דוקטורט באוניברסיטת מרילנד בקולג פארק, היא הצטרפה בשנת 1991 לסגל של אוניברסיטת בר-אילן. פרופ' קראוס זכתה עד כה בפרסים בין לאומיים חשובים בתחום מדעי המחשב: בתחום הבינה המלאכותית קיבלה קראוס ב-1995 את הפרס הבין לאומי היוקרתי "מחשבים ומחשבות". ב-2002, נבחרה כעמיתה באגודה האמריקאית לבינה מלאכותית (AAAI Fellow) וב-2008 כעמיתה באגודה האירופית לבינה מלאכותית ((ECCAI Fellow.

בתחום המערכות מרובות הסוכנים קיבלה ב-2007 את שני הפרסים החשובים ביותר: -ACM/SIGART Autonomous Agents Research Award וביחד עם ברברה גרוס את פרס המאמר המשפיע ביותר. ב-2009 קיבלה פרס הוקרה של עירית לוס אנג'לס על תרומה לאבטחת העיר וב2010 נבחרה כאשת השנה של אמונה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS