דעה:'אין שום סיבה לקדש את המסורתיות העממית'

בתגובה למאמרו של ד'ר שנקמן שהביע ביקורת על 'התנשאותם' של חברי גרעיני התורניים על התושבים המקומיים מסביר הרב בראלי מהגרעין התורני בשדרות מדוע לדעתו ד''ר שנקמן טועה ומטעה.

הרב אריאל בראלי ו17/08/2010

הגרעין תורני בלוד בפעילות (צילום: באדיבות גלעד פולק)

*מאמר תגובה למאמרו של ד''ר שנקמן:הגרעינים התורניים מתנשאים על ''הילידים''.

בחודש אלול אנו מנסים להתקרב אל ה' בדרכינו הפרטית והציבורית. אנו מבקשים מהקב"ה שידון אותנו לכף זכות ויתחשב בהשפעה של כוחות החיים שהוא עצמו נתן בנו אשר מובילים אותנו לפעמים לחטא.

לפני שאנו מבקשים זאת מה' עלינו לקיים זאת בעצמינו. הדברים מכוונים כלפי הביקורת של ד"ר זאב שנקמן על הגרעינים הדתיים. נכון הדבר שיש כוח לקבוצת אנשים המגיעה יחד להשפיע ולשנות הרגלים. נכון הדבר שחן מקום על יושביו וישנם הרגלים טובים וחשובים שנבנו במשך הזמן שאסור לפגוע בהם.

מנגד, ישנם דברים שכדאי לשנות ודווקא לבאים מבחוץ יש את הזכות לגרום לכך. אנו הולכים על חבל דק זה , בשבילינו זה לא שאלות עיוניות אלא שאלות של חיים. בכינוס האחרון שיזמה קרן קהילות לחברי הגרעינים התורניים מכל הארץ דובר על השתלבות וקבלת הקיים בעיר כתנאי הכרחי לכל גרעין.

הנוסחה האמיתית היא לתת הרבה כבוד למסגרת הקיימת ולהיות חלק ממנה. אנו בשדרות פועלים יחד עם העירייה בפרויקט שנקרא "שכן קרוב" שעניינו העצמת השכונות השונות בעיר בפעילות שלהם למען עצמם. לא מדובר פה בטקטיקה להשתלטות אלא בכיוון רוחני אמיתי. הרב אלישע וישליצקי, הרב גודלבסקי מבית שמש , הרב פרגון מאילת, כולם דיברו על מהלך של כבוד והשתלבות .

 ישנה השפעה מבורכת של דרכי נעם ושל דוגמא אישית- ב"ה אנשים שהכירו את חברי הגרעין החלו לשמור על טהרת המשפחה וללבוש כיסויי ראש, השפעה זו קיימת מעצם המפגש המבורך ואין שום סיבה לקדש את המסורתיות העממית.

לכן הביקורת של ד"ר זאב שנקמן היא כוללנית ומנותקת מהשטח.

אנו באים להיות חלק מהעיר מתוך ידיעה שאנו ומשפחתנו נשתנה! ילדינו יגדלו באווירה שונה, שירי שבת ישתנו,ארועים ציבוריים יקבלו אופי שונה.,ובעזרת ה' נתרומם יחד .

הכותב הינו ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות ומרבני הגרעין התורני בעיר

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. כובש
  (17/08/2010)
  לרשת מחצקלה
 2. זה בדיוק הנקודה
  (17/08/2010)
  כל העניין שיש גרמים בציבור הדל"י שרוצים לא להשתנות ולהשאר במדמנת הבינוניות, והם בדיוק מכוונים ופוחדים ממה שהרב כתב "נתרומם יחד". לא צריך לפחד מהם צריך להבין שיש רבגוניות ויש כמה זרמים ביהדות, לדעתי הגרעינים לא צריכים לקחת חלק בחינוך המזרוחניקי שרוצה להשאר כזה
 3. אקדמאים מנותקים
  (17/08/2010)
  לדעתי זה התשובה לאקדמאים שיושבים בכורסת המרצה באוניברסיטה ומבקרים את העולם
 4. גם הכותב חוטא בעמדה כוללנית ומנותקת מהשטח
  (18/08/2010)
  מי נתן לך את העוז להחליט כי מי שמתנגד לחלק מפעולות הגרעין הינו אדם בעל מסורתיות עממית. הכתבה שהעלית לאתר מוכיחה כיהביקורת של הד"ר שנקמן נכונה וכי אתה וחבריך לוקים ב"התנשאות" יש לי ביקורת על פעולולת ודרכי הגרעין ואיני חושב אף לא לשניה שאני פחות תורני מהם.מציע להימנע בכלל מכתבות מסוג זה שרק גורמות לנזק לציבור הדתי.
 5. ברשות הרב הייתי מעוניין להגיב לדבריו:
  (18/08/2010)
 6. תגובה לדברי הרב בראלי
  (18/08/2010)
  ברשות הרב הייתי מעוניין להגיב לדבריו. אשריכם ואשרי כל מי מתושבי שדרות הנהנה מפעילותכם. 1. האם הרב בראלי בטוח שכלל האוכלוסיה הדתית בשדרות או בערים אחרות בהן הופיעו גרעינים תורניים אכן מאושר מפעילות הגרעינים? אולי יתכן שיש חלק שאינו כה שמח כתוצאה מפעילותכם ואולי אף חושש לומר זאת בקול רם? 2. מדברי הרב יכול להשתמע שההצלחה בשדרות (ואני כמובן מאמין לרב שכך הדבר) מהווה דוגמא ל"הצלחת הגרעינים התורניים" בכל הארץ. גם בכך יש הכללה ואיני בטוח שהגרעינים הם "סיפור הצלחה" מוחלט. נהפוך הוא, אני חושש שיש מקומות לא מעטים בהם החלו מריבות בתוך הציבור הדתי-לאומי מיד לאחר הופעת גרעינים תורניים. לכן, איני בטוח שאני "טועה ומטעה" ומציע גם לרב, עם כל הכבוד שאני רוחש לרב בישראל, לא להיות כה נחרץ בדעתו. 3. כותב הרב על משפחות שהתחזקו ומביא דוגמאות של שמירת טהרת המשפחה או כיסוי ראש. אני שמעתי דוקא על משפחות שהוציאו את ילדיהן מביה"ס ממ"ד והעבירו אותן לבי"ס חילוני ועל משפחות אחרות העלולות לעשות כן בגלל מה שהן מכנות, אולי בצדק, "התחרדות", לטענתן עקב פעילות הגרעינים התורניים. לכן, לכל מטבע יש 2 צדדים. כיסוי ראש של "המתחזקים" אינו מהווה תחליף לעזיבת תלמידים ממשפחות מסורתיות למערכת החינוך החילונית. האם באמת שווה שיהיו ילדים מבתים מסורתיים שיעברו למערכת חינוך בה ספק אם ידעו "שמע ישראל" מהו? איני בטוח בכך. לבסוף: כמובן הרב אינו זקוק לאישור שלי כדי לכתוב באתר. אבל, נראה לי שלאור חילוקי הדיעות הקשים בין חברי גרעינים תורניים מסויימים לבין דתיים-לאומיים אחרים (הרב ודאי יאמין לי שאני מתבסס על עובדות שיש רבים אחרים המתנגדים לדרככם וסובלים ממנה!), תיכתובות כאלה רק תעזורנה "לשפוך קיטור" ותו לא. פגישות ישירות ושיחות פיוס בין המעורבים בויכוח הן הדרך היחידה שאולי תעזור לגשר על פערים אלה. כאן, ברמה"ש הוחל לא מזמן בפגישות כאלה ואני תקווה כי הן תועלנה להשכין שקט ושלווה. והאמת והשלום אהבו. זאב שנקמן
יום ו', כ"ז טבת התש"פ 24.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS