אם וארבעת ילדיה חולצו מכפר ערבי ברשות והוטסו למקום מסתור

במבצע מהסרטים שכלל חילוץ לילי מכפר ערבי חולצו אם יהודיה וארבעה מילדיה מכפר ערבי ברשות הפלסטינאית ע''י פעילי יד לאחים, ערכו ביקור מהיר בכותל והוטסו לדירת מסתור בדרום אמריקה.

עמי שרון ו19/08/2010

אילוסטרציה.הילדים ניצלו ברגע האחרון (צילום: עמיעד טאוב)

בערבו של יום שלישי, א' דראש חודש אלול תש"ע, הופיע במשרדי יד לאחים בבני ברק, יהודי המבקש לפגוש אישית את יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ. בעיניו הדומעות, בפניו הנרגשות ובכל חזותו ניכר שילוב בלתי נתפס של צרה תהומית ותקווה גדולה. בפני הגרש"ב ליפשיץ מתנה האיש את צרת אחותו היהודייה השבויה בכפר ערבי, הנתון לשליטה פלסטינית, יחד עם ארבעת ילדיה.

במילים קשות מתאר האיש את מצבה הנואש, של האישה בהצביעו על הזדמנות חד פעמית ובלתי חוזרת אשר אודותיו קיבל מידע בדרך לא דרך. האם, הכלואה כל העת בבית ללא יכולת תנועה, קיבלה אישור מיוחד לצאת מביתה מחר, יום רביעי, לצאת מהכפר לקנייה דחופה. היא הורשתה לעזוב את הבית עם שלושה מילדיה בלבד בעוד הילד הנוסף נותר תחת פיקוחה של ערבייה מקומית. לא היה זה מקרי.

האישה הוגבלה מראש בכך שילדה הנותר ישמש כבן ערובה אם וכאשר תרצה לברוח מן הסבל שבו היא שרויה כל העת. בקשת האח שהתייצב במשרדי יד לאחים הייתה קורעת לב אך ברורה ואינה משתמעת לשתי פנים: לנצל את ההזדמנות הקרובה שנוצרה ולהביא להצלתם המיידית של האם וארבעת ילדיה. "קראתי ושמעתי עליכם רבות", קרא האיש מקירות לבו, "אני בטוח שרק אתם מסוגלים לעשות זאת".

יו"ר יד לאחים, שהתרשם מהסיפור הכאוב והנוגע ללב כינס את פעילי האגף להצלה מטמיעה, הטיל עליהם להיכנס לעובי הקורה, להשיג את מקסימום הפרטים ולהביא להצלת חמש נפשות מישראל מעמק הבכא ומאפלה לאור גדול.

פחות מ-12 שעות לאחר שהבקשה הגיעה ליד לאחים, לאחר שורה של ניסים גלויים שהראו בחוש את ההשגחה העליונה עוזרת ומסייעת, חולצו האם היהודייה וארבעת ילדיה מהכפר הערבי. בכל אותה עת, ליווה יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, את המבצע, כשהוא נושא פרקי תהלים ומורה לכל ראשי ופעילי יד לאחים לשאת תפילה, עד לסיומו המוצלח של המבצע.

זמן קצר לאחר החילוץ התייצבו האם וארבעת ילדיה במחסום המעבר לשטח B. חילוצם והגעתם למקום בהרכב מלא התאפשר באמצעות שיתוף פעולה שהושג באישון לילה בין גורמים מקומיים לבין אנשי יד לאחים ואשר מטבע הדברים נותר חסוי.

בצדו הישראלי של המחסום ציפו להם אנשי יד לאחים שמיהרו לקלוט אותם ולהובילם לדירה מאובזרת ומוגנת היטב במרכז הארץ. שם, בדירת המסתור, נפגשת האם היהודייה עם אחיה לראשונה. להתרגשותם לא היה קץ.

לנוכח רגישות מיוחדת הנובעת מחשש מפני תגובה בלתי צפויה והרסנית, הוחלט ביד לאחים להטיס במהירות האפשרית ביותר את האם וילדיה למקום מבטחים, לקהילה תורנית באחת ממדינות דרום אמריקה. עובדת היותם של האם והילדים בעלי אזרחות זרה, קיצרה את ההליכים וייתרה את הצורך להנפיק עבורם דרכונים שכבר היו בידם.

"קצת אחרי אחת בלילה, צלצל הטלפון שלי", מספר ר' חיים טירר, סוכן הנסיעות הבני-ברקי מחברת "טסים לחיים". "על הקו היה איש יד לאחים שהתנצל על ההטרדה אך מיהר להבהיר לי כי בפיקוח נפש עסקינן וכי עלי למצוא חמשה מקומות בטיסה הקרובה ביותר לאחת ממדינות דרום אמריקה. הסתערתי על המטרה. מרגע לרגע התרגשותי גברה". טירר מספר כי "אין זו הפעם הראשונה שבה אני נחלץ בשעות-לא-שעות לטובת מבצעי הטסה בשירות יד לאחים. הפעם, כמו בכל פעם מחדש, הרגשתי שאני עצמי שותף למצוות פדיון שבויים".

"בסייעתא דשמיא הצלחתי לאתר את חמשת המקומות המיוחלים בטיסה שאמורה הייתה להמריא למחרת, ביום חמישי אחר הצהרים. לאושרי באותה שעה לא היה קץ. הודעתי על כך לאנשי יד לאחים שנטלו על עצמם את כיסוי כל הטיסה וכל הכרוך בה".

עם שחר יום חמישי, ב' באלול, במושב מיוחד של בית הדין הרבני בתל אביב, בראשות הגאון הרב צבי יהודה בן יעקב, אושרה מחדש יהדותם של האם וארבעת ילדיה כיהודים לכל דבר (ראו תצלום).

כך נאמר במסמך הגורלי של בית הדין: "בית הדין מאשר את חזרת האישה ליהדות, ומאחל לה שתזכה ללכת בדרך התורה והמצוות, וכן לגדל ולחנך את ילדיה בדרך התורה והמצוות. האישה וילדיה יהודים לכל דבר ועניין ועל משרד הפנים לשנות מעמדה בהתאם".

"עד כה", הסביר מאוחר יותר, איש יד לאחים שנכח בבית הדין, "הופיעו האם וילדיה, במסמכים רשמיים של בית הדין השרעי כמוסלמים, רח"ל. מעבר למשמעות ההלכתית, הותרת המצב על כנו עלולה הייתה להוות מכשול במאבק עתידי על גורל הילדים. עתה הוסר חשש זה".

הישר מבית הדין הרבני הוסעו האם וילדה לכותל בלוויית אנשי יד לאחים, מרגשת עד מאוד הייתה תפילת ההודיה על נס ההצלה הגדול. שם, ליד אבני הכותל, במקום שממנו לא זזה שכינה מעולם, נפתח סגור ליבה והיא פרצה בבכי נרגש, כשהיא מודה לקב"ה על הנס הגדול שחוותה ביממה האחרונה.

בערבו של יום חמישי, כשהיא מלווה בידי אנשי יד לאחים ובידי אחיה הנרגש, עלתה האם עם ארבעת ילדיה למטוס שהוביל אותה למקום מבטחים, המקום בו תפתח את חייה מחדש.

שניות אחדות לאחר שנפרדו גלגלי המטוס מאדמת הארץ, אמר אחיה של הניצולה בשיחה נרגשת לאנשי יד לאחים שציפו עמו בשדה התעופה: "חלום שחלמתי במשך כל שמונה השנים האחרונות שאחותי הייתה נתונה אי שם - התגשם תוך פחות מיממה אחת. חוללתם את הבלתי יאומן. בזכותכם אחותי וילדיה נולדו מחדש. אינני יודע כיצד להודות לכם", אמר בפנים שטופות דמעות של התרגשות.

 "קבלת הפנים שערכנו לאם ולילדים", סיפרה בשיחה טלפונית בצהרי יום שישי, גב' ר. ד. נציגת יד לאחים במדינה הקולטת, "הייתה חמה ונרגשת אני סמוכה ובטוחה כי הקהילה כולה תעמוד לימינם ותעשה הכול כדי להצעידם בדרך אורה בחיים החדשים שנכונו להם, עם שובם לבית ישראל".

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע כי לאורך כל הפעולה הזאת ראינו סייעתא דשמיא וממש ניסים גלויים ברור לנו שהקב"ה שלח את מלאכיו כדי לגונן ולהציל אמא וארבעת ילדיה היהודיים מהשבי.

"אסור לנו לשכוח גם עכשיו הטעים הגרש"ב ליפשיץ מכל אותן נשמות יהודיות שעדיין כלואות, בניגוד מוחלט לרצונן ולמצפונן, בכפרים ערביים כאלו ואחרים. עלינו לנקוט בכל האמצעים הלגיטימיים העומדים לרשותנו על מנת להצילם מאפלה לאורה", סיכם.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. הכיצד קרה שהאם נישאה לערבי?
    (27/08/2010)
    האם היא הוכרחה להינשא לערבי מהשטחים ולהביא עימו 4 ילדים? אולי צריך לעסוק בחינוך כדי להימנע ממצבי החילוץ המסוכנים?
  2. מרגש
    (01/09/2010)
    תודה רבה אפליקציה מצוינת
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS