חסיד ברסלב נרצח באוקראינה

שמואל מנחם טובול הי"ד, צעיר ישראלי, מחסידות ברסלב נדקר למוות באומן שבאוקראינה. אחיו של הצעיר, רפאל בן ה-23, נדקר גם הוא ונפצע באורח קל. שני בני אדם נעצרו בחשד לביצוע הדקירה. למרות הלחצים מישראל ערכו האוקראינים ניתוח בגופה.

עידן הראל ו27/09/2010

אנשי זקא שומרים על הגופה (צילום: משה ברגר‏ ‏‏(זק"א)‏)

טרגדיה ביום השנה ה-200 להסתלקותו של רבי נחמן מברסלב: שמואל מנחם טובול הי"ד, צעיר ישראלי, מחסידות ברסלב נדקר אמש (ראשון) למוות באומן שבאוקראינה. אחיו של הצעיר, רפאל בן ה-23, נדקר גם הוא ונפצע באורח קל. שני בני אדם נעצרו בחשד לביצוע הדקירה.

מפרטי המקרה עולה כי שני אזרחים אוקראינים, שברו שמשה ברכב משפחתם של השניים. הרכב חנה מתחת לבית בבעלות המשפחה בעיר ושני האחים ירדו על מנת לסלק את האוקראינים מהמקום. אז דקר אחד האוקראינים את האחים. לפני שהתמוטט הספיק הנרצח להגיד לאחיו: "דקרו אותי בלב" ולאחר מכן מת מפצעיו.

שמואל מנחם הי"ד, שאמור היה להתחתן בעוד כחודשיים - בי"ד כסלו תשע"א - פונה לבית חולים מקומי, שם נקבע מותו על שולחן הניתוחים.

רפאל שוחרר מבית החולים והוא שוהה, כשלצידו חבריו, באחת הדירות של חסידי ברסלב. באומן שוהים בימים אלו כ-250 איש.

ארגון זק"א כמו גם שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הפנים אלי ישי פעלו במשך כל יום אתמול כדי להשיג וויתור נתיחה שלאחר המוות ולהביא להטסתה לקבורה בישראל במהירות אך ללא הצלחה ובמהלך היום ערכו האוקראינים ניתוח לגופה.

רבה של אוקראינה, הרב משה אסמן, ומנכ"ל הקהילה היהודית, יעקב זילברמן, המשמש גם כנשיא ומנהל ארגון זק"א במדינה, ירדו לפנות בוקר מהבירה קייב לבית החולים המקומי "אומן באלינסה", שם טיפלו במנוח, והעמידו צוות מתנדבים על המשמר מסביב לגופה במשך כל הזמן. במשך כל שעות היום הפעילו את קשריהם עם גורמי הפרקליטות והמשטרה, כשכל כמה זמן האוקראיניים משנים את דעתם. בשלב מסוים הסכימו המשטרה והפרקליטות לוותר על הנתיחה, אבל אז הם ישחררו את הרוצחים. אחרי כל המאמצים הסכימו הרשויות האוקראיניים לבצע נתיחה מקומית בלבד מסביב לחורי הדקירה, נציג זק"א הר"ר זלמן היה נוכח בנתיחה.

"שוחחתי עם סגנית ראש עיריית אומן, וביקשנו שלא ינתחו בינתיים את הגופה", מספר מנכ"ל זק"א אוקראינה יעקב זילברמן, "שמואל מנחם הי"ד היה מוכר לאלפי הבאים לציון באומן, ואף סייע רבות למען הכלל, אם בסיוע בשדה התעופה בקייב או בשטח הציון. הוא נדקר 3 דקירות, שאחת מהן ממש קרעה לו את הלב".

עם הגעתם של אנשי זק"א לאומן, הם ביקרו אצל מפקד משטרת אומן, שהבטיח ללכוד גם את הרוצח השלישי, והסביר על התנהלות חקירת הרצח המזעזע. "המשטרה ציינה כי לולא אחיו, ספק רב אם היו עולים על עקבות המרצחים. גם פציעתם וגם הסכין שהצליח להוציא מידיהם סייעו ללכידתם המהירה", מספר זילברמן.

עד ראייה שנכח במקום בעת הרצח, סיפר על השתלשלות האירועים שהובילו לרצח הנורא: "שמואל יצא עם רכבו מהציון הקדוש, בדרכו לקריית ברסלב, שם נזרקו לעבר רכבו אבנים על ידי שלושה גויים - ושמשת רכבו נופצה. הוא החל במרדף אחריהם עד רחוב פושקינא 10, כשבמהלך המרדף הזעיק את אחיו. כשאחיו רפאל הגיע למקום, הוא שמע את אחיו צועק: 'הם דקרו אותי בלב.. אני מת'.

"הצעירים תקפו גם את אחיו עם את חפירה וניסו לדוקרו. לאחר מאבק ממושך, הוא הצליח להוציא מידיהם את את החפירה, והכה בהם - ואף הפיל את הסכין באמצעותה הם רצחו את אחיו למוות.

"שניים מתוך שלושת הרוצחים הגיעו לאחר זמן מה לבית החולים המקומי, וביקשו לקבל סיוע וחבישה. המשטרה, שעדכנה את בית החולים על הרצח, קיבלה דיווח על בואם - ושניים מהרוצחים נעצרו. האח רפאל הוכה קשות ונפגע בפיו וברגליו ונפצע באורח קל". במשך היום הצליחה המשטרה לעצור גם את הרוצח השלישי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י' כסלו התש"פ 08.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS