הקרב על הנשיאות נכנס לישורת האחרונה

אולמרט: בחירת פרס לא מובנת מאליה. ריבלין: ברגע האמת- מאחורי הפרגוד- ינצחו ההגינות והמצפון.
סיעת איחוד לאומי מפד"ל הודיעה על תמיכה בריבלין, הגמלאים בפרס.

טולי פיקרש ו11/06/2007

יומיים לפני בחירת נשיא המדינה, ובכנסת המתח מורגש היטב באוויר.
כמעט כולם במשכן עוסקים בחישובים, פעם אחר פעם- מנתחים כאן את הסיכויים של מועד זה לעומת מועמד אחר, סופרים עוד קול ועוד קול, עוסקים בספקולציות מי יבגוד במי, מי הח"כים שמאחורי הפרגוד יצביעו בניגוד למה שהצהירו בחוץ.

שלושת המועמדים לנשיאות- שמעון פרס, ראובן ריבלין וקולט אביטל- משדרים, כלפי חוץ, אופטימיות לקראת יום הדין, ובמקביל ממשיכים יחד עם מקורביהם במאמץ אחרון לשכנע את מי שסומנו על ידם כח"כים "מתנדנדים".

ראש הממשלה אהוד אולמרט, פוליטיקאי וותיק ומשופשף, יודע היטב כי הבטחות לחוד ומציאות לחוד, זו אולי הסיבה מדוע בחר להזהיר היום בישיבת סיעת קדימה כי "שום דבר אינו מובן מאליו" ודחק בחברי סיעתו לפעול לבחירת פרס. גם הוא יודע כי אולי המספרים מדברים בעד פרס, אבל מאחורי הפרגוד, הכל יכול לקרות.

בסביבתו של ריבלין מבטיחים כי "יהיו הפתעות בקדימה", במילים אחרות- כמה ח"כים בסיעתו של פרס, ישלשו את הפתק "ריבלין", גם אולמרט מודע לאפשרות הזו ולכן ניסה להחדיר בחברי סיעתו מוטיבציה לפעול למען בחירתו של פרס. "כולנו נפעל בכדי ששמעון פרס, חברנו, יהיה נשיא המדינה, חשוב להבהיר שאין מדובר בעניין שעיקר חשיבותו הוא פוליטי ותנועתי, כי אם עניין בעל חשיבות לאומית למדינת ישראל. אנחנו צריכים להביא לכך שהאיש הראוי ביותר לשרת במשרה הרמה הזו אכן ייבחר לכך, יעמוד בראש המדינה וייצגה בכבוד, בהשראה, כשם שהיטיב לעשות בתפקידיו החשובים בעבר".

אולרמט הזהיר כי "אנו לומדי קרבות פוליטיים, אנו יודעים ששום דבר אינו מובן מאליו ולכן עלינו לפעול, להגיע לכל מצביע ולעשות הכל בכדי שביום רביעי חברי הכנסת יעשו מה שהעם מצפה מהם לעשות- ויבחרו את פרס לנשיא".

שר הפנים רוני בר און הצטרף לראש הממשלה והזהיר בישיבת הסיעה מאפשרות של בחירת נשיא "לעומתי": "היו מקרים בעבר בהם נשיאים שהיו 'לעומתיים' למפלגת השלטון השפיעו על השיח הפוליטי ועל סדר היום הפוליטי בישראל.... כולנו יודעים באילו מועמדים מדובר בבחירות הללו, כיצד הם פעלו ומה עמדותיהם ולכן לעניין הבחירה חשיבות רבה מבחינתה של המפה הפוליטית בישראל ולמעשה, על כל אחד ואחת מאיתנו", דברי בראון.

ואילו, בסביבתו של המועמד ראובן ריבלין שידרו אופטימיות זהירה, למרות הכותרות וההערכות ש'כבר הכתירו את פרס לנשיאות'.
ריבלין, שמאז הודיע באופן רשמי על התמודדות לתפקיד, שיגר מספר "מכתבים אישיים" לחברי הכנסת, שיגר היום מכתב נוסף, אחרון, לפני ההתמודדות. "הנה, מחרתיים, מגיע רגע האמת ואני מרשה לעצמי לשגר אליכם פניה מסכמת זו, מעל לראשם של כל הבדרנים, התועמלנים, בעלי ההון, היח"צנים, הפרסומאים והאסטרטגיים, המגויסים במאמץ של הרגע האחרון, שבו הכל כשר והכל לגיטימי", פתח ריבלין את מכתבו החריף.

להלן קטעים נבחרים מהמכתב ששיגר ריבלין לחברי הכנסת: "עתה, הם מבקשים שאנו, חברי הכנסת, נשכח את הניסיון הבוטה לשלול מאיתנו את החירות להצביע לפי מצפוננו, נשכח את הזלזול בנו ובמוסד הכנסת, נשכח את העובדה שכבר שנה יש מי ש'לא עוסק' בנשיאות, אך רואה אותנו כמובנים מאליהם ובעיקר - שנשכח את כל ההבטחות הרבות המופרות מן העבר, מכל ההתמודדויות הקודמות, ונתעלם גם מיכולתם של המבטיחים לקיים את הבטחותיהם גם הפעם.

עתה, הם מצפים ש'נתיישר' תחת מכבש הלחצים, הפיתויים והאיומים ועתה, שוב, מתברר יחסם האמיתי אל הכנסת, ואלינו כחברי כנסת שנבחרו על ידי הציבור. כבר ראינו, שכל נורמה, כל חוק - גם חוקי היסוד - אינם אלא על תנאי, כשזה מגיע לאינטרסים פוליטיים אישיים צרים, המוצגים לנו כזכויות מוקנות. עתה, שוב, מתברר, כי בעיניהם, אפילו הדמוקרטיה עצמה היא על תנאי, על תנאי שנבחר את מה ש'נכון' בעיניהם לרגע זה, ואת מה שמתאים להם, לפי השיקולים האישיים שלהם ברגע זה.

מאיתנו, חברי הכנסת שנבחרנו לייצג את הישראלים האמיתיים, מכל המגזרים, מצופה לתפקד כניצבים בסרט הפרטי הזה.

מאיתנו מצופה עתה לעמוד דום. כמי שאינו מוקף בגייסות של בעלי עניין קולניים, כמי שאינו מרופד בתמיכתם של בעלי הון, כמי שאין ביכולתו להבטיח הרים וגבעות, להעתיר פיתויים, ולשסות מקורבים, וכמי שהתמיכה בו בכנסת, מקיר לקיר, איננה מאולצת ובעיקר איננה פוליטית - אני מאמין כי ברגע האמת, מאחורי הפרגוד, הרחק מן המפַתים ומן המאיימים, ינצחו ההגינות והמצפון. אני מאמין, שמסע הדה-לגיטימציה הבוטה, המקומם, הנעשה לכולנו, כחברי כנסת בעלי שיקול דעת עצמאי, כשליחי ציבור המייצגים את כל הגוונים בחברה הישראלית, ולכנסת כמוסד הדמוקרטי העליון, ואשר מגיע לשיאו בשעות אלו ממש, יפעל כחרב פיפיות.

אני מאמין, שנצליח, למרות כל הניסיונות להסיח את דעתנו מן העיקר, לחשוב על שבע השנים הבאות, ועל הנשיא שאנו רוצים לראות רגע אחרי שנבחר בו - אחרי שכבר לא יזדקק לקולותינו". ריבלין מסיים את מכתבו באומרו ש"אני מאמין, כי רק נשיא שייבחר בקונצנזוס רחב ונדיר בבית הזה - יראה לנגד עיניו את כל בוחריו ואת הציבור כולו, על מגזריו ועדותיו, במשך שבע שנות כהונתו. אני מאמין שבכוחי להביא את הבשורה הזו".

בינתיים, סיעת איחוד לאומי- מפד"ל החליטה בישיבתה כי כל 9 חברי הכנסת יתמכו בח"כ ראובן ריבלין לתפקיד נשיא המדינה, ואילו סיעת הגמלאים החליטה, פה אחד, להצביע עבור מועמדותו של השר שמעון פרס לתפקיד הנשיא. עם זאת, בסביבתו של ריבלין, טוענים כי "לפחות 2 ח"כים בסיעת הגמלאים" יצביעו עבורו, בניגוד להחלטת הסיעה, אותם מקורבים גם מעריכים כי 'זליגות' מפרס לריבלין יהיו גם בסיעות ש"ס וקדימה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS