האלוף מנדלבליט:''אף אחד לא לוקח ברצינות את השופט גולדסטון''

בהרצאה שנתן האלוף אביחי מנדלבליט במכינה הקדם צבאית מעוז בלוד אמר האלוף כי השופט גולדסטון ניסה לגרום לדה לגיטימציה של ישראל בעולם אך ללא הצלחה.האלוף התייחס גם למשפט חיילי גבעתי ואמר:''היינו חייבים כאן לפעול כדי להעביר מסר לכלל החיילים שכך לא נוהגים''.

אסף גולן ו02/01/2011

מנדלבליט עם אטיאס והרב חובב (צילום: באדיבות המכינה הקדם צבאית בלוד)

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, ביקר בשבוע שעבר ביום רביעי במכינה הקדם צבאית בלוד ודיבר עם תלמידי המכינה על תפקיד הפרקליטות הצבאית.

במהלך ההרצאה הסביר הפצ"ר כיצד ישראל התמודדה עם דו"ח גולדסטון שפגע מאד בשמה של ישראל בעולם וקבע כי "אחרי פעילות נמרצת של מדינת ישראל מול מדינות ידידותיות במערב והצגת המענה לטענות שהעלה גולדסטון הצלחנו לעצור את ההשפעה של הדו"ח. אחרי הפעולות שלנו אף אחד כבר לא מאמין לדו"ח ולוקח ברצינות את השופט גולדסטון".

 הפרקליט הצבאי הראשי סקר לפני תלמידי המכינה את דרך קבלת ההחלטות של צה"ל בלחימה ואת הדרכים בהן הפרקליטות הצבאית מייעצת למפקדי הצבא והסביר כי "בשנים האחרונות המעקב הבין-לאומי אחר כל פעולה של מדינת ישראל גבר מאוד, גם על פעולות צבאיות. מבחינה זו אין לנו מה להסתיר צה"ל עומד בכל הקריטריונים של אמנת ז'נווה והוכחנו את זה פעם אחר פעם לידידים שלנו בעולם".

האלוף מנדלבליט הסביר גם כי הביקורת המוטחת בפרקליטות הצבאית על כך שהיא מסרסת את פעילות המפקדים אינה נכונה. בהקשר לכך הוא אמר כי "יש גורמים רבים בעולם שמנסים לנצח את ישראל דרך פגיעה בלגיטימיות שלה. מסע הדה לגיטימציה הזה נעשה גם על ידי הטענה שאנו פועלים בניגוד לנוהג של אמנת ז'נווה. צריך להבין שמדובר באיום חמור כיוון שמדינה שתיתפס כמי שלא עומדת באמנת ז'נבה לא תוכל לקיים קשרים מדיניים, כלכליים וגם צבאיים רגילים עם מדינות המערב. לכן אנחנו כל הזמן צריכים להראות כי אנו פועלים לפי הכללים הנהוגים בעולם. אנשים לא מבינים כמה הפעולות הללו חשובות וכמה האיום האסטרטגי על ישראל הוא חמור. צריך לדעת שהמאבק הזה אם הוא יגרום לדה לגיטימציה של ישראל בעולם עלול להגיע לכדי איום קיומי על ישראל".

לדברי מנדלבליט השופט גולדסטון טען בדו"ח שמדינת ישראל אינה מסוגלת לחקור את האירועים ועל כן עליהם להתברר בבית הדין הפלילי בהאג. "אם לא היינו מסכלים את הכוונה הזו אז ישראל הייתה חושבת פעמיים לפני שהייתה מגיבה על ירי קסאמים או טילים מהצפון. המנהיגים הישראליים ומפקדי הצבא היו חוששים מבית הדין הבינלאומי וכן גם היו עלולים להיות נרדפים על ידי כל בתי המשפט בעולם. ברוך ה' שהצלחנו לחסום את הכיוון הזה" הפצ"ר גם סיפר שלמרות שמדינת ישראל באופן רשמי לא שיתפה פעולה עם השופט גולדסטון, ישראלים- לרבות קצינים במילואים - הגיעו להעיד לפני הוועדה והם הראו כיצד צה"ל נהג באופן חוקי ומוסרי בעת הלחימה, אולם "השופט גולדסטון התעלם מהעדויות הללו. ההתרשמות הייתה שגולדסטון מלכתחילה סימן את המטרה והחליט מה יהיו מסקנות הדו"ח.

 הפרקליט הצבאי הראשי התייחס בהרצאתו גם למקורות התורניים של חוקי המלחמה שנקבעו באמנת ז'נווה וקבע כי בבסיסם, הם תואמים לחוקי ודיני המלחמה שנהוגים כיום כשלמעשה נקבעו כבר על ידי חז"ל ורבותינו הראשונים. בסוף דבריו התייחס הפצ"ר לשאלות התלמידים שעסקו במשפט חיילי גבעתי שבו גורמים שונים התקיפו את הפצ"ר על ההחלטה להעמיד את החיילים לדין. בנוגע לכך אמר הפצ"ר כי רוב המקרים בהם הועלו טענות על התנהלות צה"ל נבחנו במסגרת תחקירים ורק מקרים בהם עלה חשד לביצוע עבירות פליליות של ממש נחקרו ע"י המשטרה הצבאית. "כאן (במשפט חיילי גבעתי) הייתה חריגה מובהקת מהכללים בצה"ל. לא היה מדובר בסיטואציה תחת אש ובכל מקרה לא לוקחים ילד בן 9 לפתיחת תיקים כשיש לך אפשרויות אחרות ומומחים לנושא. ההתנהגות של החיילים הייתה בניגוד לפקודות של צה"ל. לכן היינו חייבים כאן לפעול כדי להעביר מסר לכלל החיילים שכך לא נוהגים. זה לא חוקי וגם לא מוסרי".

 בנוסף לעיסוק בדו"ח הסביר הפצ"ר לתלמידי המכינה מה הן הדילמות שעומדות בשעת קרב בפני מפקדי צה"ל כשהוא לשם כך מקרין להם סרטים שצולמו בשעת מלחמה בהם נראים מחבלים יורים מתוך אוכלוסייה או מתפנים מאזור מותקף כשהם מוקפים בילדים קטנים. בהקשר לכך הסביר הפצ"ר מה הם הכללים על פיהם קובע צה"ל את דרכי התגובה וכיצד צה"ל מתמודד עם רצון החמאס והחיזבאללה לגרום לכוחות צה"ל להרוג שלא במתכוון ילדים ונשים כדי להכפיש את שמה של ישראל בעולם.

 את פני האלוף מנדלבליט קבלו בחום רב בהגיעו למכינה ראש המכינה הרב עוזיאל חובב וכן מנכ"ל המכינה אהרון אטיאס. בדברי קבלת הפנים לאלוף אמר הרב חובב כי "עיקר האתגר הרוחני במדינת ישראל הוא היכולת לחבר את הרוח הגדולה שלנו אל תוך הפרטים. כישורים כאלו מאפיינים את האורח החשוב שלנו האלוף מנדלבליט" סיכם הרב חובב.

*הידיעה פורסמה לראשונה בעיתון ''מקור ראשון''

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS