בגיל 84 פרס כבר לא לוזר

המועמד הנצחי שמעון פרס  גבר ברוב קולות על ריבלין ואביטל ויכנס בקרוב למשכן נשיאי ישראל.

עמיעד טאוב ו13/06/2007

לאחר הפסדים אין ספור וכהונה של 48 שנים כחבר כנסת נוטש שמעון פרס את כסאו לטובת כסא נשיאות מדינת ישראל.
 לפני מספר דקות, בחרה הכנסת בשמעון פרס לתפקיד ה"אזרח מספר אחד במדינה" ברוב של 86 תומכים מול 23 מתנגדים וללא מועמדים מתחרים.

פרס נרגש ונראה מאושר מהזכייה. אגב, טקס ההכתרה הרשמי של פרס לנשיאות יתקיים רק באמצע חודש יולי. עד אז, תמשיך יו"ר הכנסת דליה איציק לשמש כממלאת מקום נשיא המדינה.

בתום הסיבוב השני, קיבל פרס 86 קולות, נגד הצביעו 23 ח"כים, 8 ח"כים הטילו פתק לבן ושנים אחרים נפסלו. בהצבעה השתתפו בסה"כ 119 ח"כים, כאשר ח"כ גלעד ארדן כלל לא הגיע להצבעה בסיבוב השני.

יו"ר הכנסת דליה איציק הכריזה על התוצאות וחברי הכנסת הגיבו במחיאות כפיים.
הדרמה בכנסת החלה מיד בתום הסיבוב הראשון, לאחר ששני המתמודדים שהפסידו לפרס בסיבוב הראשון ראובן ריבלין וקולט אביטל, הודיעו על פרישה מהמרוץ וקראו לחברי הכנסת לבחור בו לתפקיד נשיאה התשיעי של מדינת ישראל.

 הסיבוב השני היה פורמלי בלבד, במסגרתו הצביעו חברי הכנסת, 'בעד' או 'נגד' מועמדותו של פרס, שהיה זקוק לרוב של לפחות 61 ח"כים וקיבלו, כאמור, 86 קולות.

רגע נדיר, אפילו ממלכתי, של אחדות נרשם היום בתולדות כנסת ישראל, כאשר נציגי הימין, ברובם, הצביעו בעד מועמדותו של פרס לנשיאות המדינה, מועמד הליכוד ח"כ ראובן ריבלין היה נרגש מאוד, בזמן שהכריז על פרישתו מהמרוץ וקריאתו לחברי הכנסת להצביע בעד פרס. "בראשית הדרך במרוץ לנשיאות, נתמכתי על ידי למעלה מ- 70 חברי כנסת. היום הכנסת, שהיא הזירה בה נופלים ההכרעות, החליטה לתמוך במועמד אחר, ראוי יותר, אני מודה למי שהצביעו בעדי וחשבו להצביע בעדי, אך ההכרעה מחייבת אותי לפרוש מהמרוץ ולבחור בעד שמעון פרס כנשיא המדינה, פה אחד", אמר ריבלין לעשרות העיתונאים במקום, ריבלין, נרגש עם דמעות בעיניים, סיים את הודעתו הקצרה במילים: "יחי נשיא המדינה, תחי מדינת ישראל".

קודם לכן, הייתה זו ח"כ קולט אביטל (עבודה) שהודיעה על פרישתה מהמרוץ והעברת תמיכתה לשמעון פרס. אביטל אמרה כי היא גאה בהישגה, כי "הצליחה לשבור את תקרת הזכוכית".

יו"ר הליכוד ח"כ בנימין נתניהו אמר כי "אנו מכבדים את הכרעת הכנסת ומכבדים את החלטתו של ריבלין לפרוש מהמרוץ לנשיאות. קיבלנו החלטה שסיעת הליכוד תתמוך במועמדותו של פרס. ברכתי את פרס", בני משפחתו ומקורביו של שמעון פרס הסתובבות בכנסת ונראו מאושרים ונרגשים. "אני שמח שהוא לא נותר מחוסר עבודה", אמר בחיוך חמי פרס, בנו של שמעון פרס, והוסיף כי מדובר ב"חגיגה לדמוקרטיה, חברי הכנסת בחרו באיש שהעם רצה, הכנסת אמרה את דברה. זה הזמן לשמוח".

מי שבכל זאת ניסה לקלקל מעט את אווירת האחדות במשכן, היה ח"כ אריה אלדד שקרא לחברי הכנסת להצביע נגד פרס. "גם לאחר פרישתו של ריבלין מההתמודדות, וגם בהיות פרס מועמד יחיד, אני קורא לכל חבריי להצביע נגדו, לא ראוי שפרס יהיה נשיא ישראל, כדי שלא נמשיך את ההידרדרות במוסד הנשיאות", דברי אלדד.

 גם יו"ר סיעת 'איחוד לאומי - מפד"ל' ח"כ אורי אריאל אמר כי "לא אוכל להצביע למי שהביא את הסכם אוסלו וגרם לסבל כל כך גדול לעם ישראל ולכן אצביע נגד".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. מגיע לו - סוף סוף
  (13/06/2007)
 2. גיע לנו נשיא אחר
  (13/06/2007)
  זה לא פרס תנחומים
 3. אשריך ח"כ אלדד שאינך מהחנפים
  (13/06/2007)
  פרס הביא עלינו את אסון אוסלו הזכור לשמצה, שגבה מאתנו כ-1500 נרצחים הי"ד. אוי אבוי לנו שאנשים 'דתיים' הצביעו עבור האדם הזה.

 4. (14/06/2007)
  מי שישמע...., כאילו שחוץ מהסכם אוסלו לא קרה לנו שום דבר רע ע"י אף אחד אחר, ומה? רבין זה לא מספיק "תשלום" עבור הסכם אוסלו?
יום ג', ו' ניסן התש"פ 31.03.2020
פרשת צו
כניסה: 18:20 | יציאה: 19:50
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<מרץ, 2020>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS