ישראל והתעצמות ארגוני הטרור האיזוריים.דעה.

ההרתעה הישראלית מול החמאס והחיזבאללה שהושגה במלחמת לבנון ובמצע עופרת יצוקה הולכת ונשחקת בחודשים האחרונים. לכן על ישראל לשקול מחדש את דרכי פעולתה המדיניות והצבאיות מול שני הארגונים הללו

אסף גולן ו13/01/2011

חיילי צה''ל.ההרתעה נשחקת (צילום: דובר צה''ל)

בשתי זירות הולכים ונשחקים הישגיה הצבאיים של ישראל מהשנים האחרונות. בעזה מצליח ארגון החמאס לכרסם באופן מתמיד בכושר ההרתעה של ישראל ובלבנון מתחזקת שליטתו של ארגון החיזבאללה במדינה עד כדי הפיכתה באופן איטי למדינה שיעית בחסות איראנית גלויה, זאת תוך כדי צפצוף ארוך על כל החלטות האו"ם שהתקבלו אחרי מלחמת לבנון השנייה.

 מבחינה זו ישראל ניצבת בפני אתרים מדיניים וצבאיים חסרי תקדים מבחינתה כששני ארגוני טרור חמושים בעלי השקפת עולם אנטישמית ושאיפות להשמדת ישראל הופכים אט, אט למדינות עצמאיות הנושקות לישראל. לאור העובדה הזו נראה כי על מקבלי ההחלטות בישראל לשקול מחדש ברצינות רבה את מידת האיפוק שהמדינה מפגינה מול שיגורי רקטות הקסאם מעזה ומול המשך ההצטיידות המאסיבית של החיזבאללה בטילים ארוכי טווח שמכסים את רוב שטחה הריבוני של ישראל.

 בהקשר לכך נראה כי מול ארגון החמאס על צה"ל להתחיל לשבור את הכללים ולהגיב בעוצמה רבה יותר על כל שיגור של קאסמים או מרגמות. שבירת כללים זו, שתכלול גם סיכולים ממוקדים של ראשי החמאס, תלחיץ את החמאס ששואף להדק את שלטונו ברצועה ואינו שואף בטווח המיידי לצאת לסבב מהלומות צבאי נוסף עם ישראל. פתרון זה למרות הבעייתיות שלו יכול לייצר מחדש את סף ההרתעה הדרוש בעזה כך שישראל תגיע להבנות שקטות עם מחמוד א-זהאר ואיסמאיל הניה ראשי הארגון.

אלא שבנוגע ללבנון נראה כי המשבר עימו מתמודדת ישראל חמור הרבה יותר כיוון שהחיזבאללה מקבל סיוע ישיר ומקיף מסוריה של בשאר אסד. כלומר עימות בזירה הצפונית יכול בקלות להוביל למלחמה כוללת אזורית בה ישתתפו לבנון השיעית יחד עם סוריה בתמיכה גבית וככל הנראה גם צבאית של איראן. מבחינה זו משבר כזה הוא המוצא האחרון מהמצב העכשווי ואין לישראל לשאוף אליו כל עוד יש בידיה אפשרויות מדיניות אחרות. לכן נראה כי הדרך הנכונה להתמודד עם התעצמות החיזבאללה הוא לאפשר לארגון להשתלט דה יורה על לבנון ולא רק דה פקטו.

השתלטות גלויה כזו של גורם שיעי חייבת בטווח הארוך לאיים על המשטר החילוני של אסד ועל הרוב הסוני שיש בסוריה. כלומר על ישראל לפעול ליצירת טריז ממשי בין השיעיות של נסראללה לבין החילוניות של אסד. יצירת טריז כזה מצריכה כמובן מומחיות מדינית משמעותית ויכולת רבה של לוחמת מודיעין. אולם נראה כי פעילות מדינית זהירה מול סוריה, מדיניות שתזכה לסיוע שקט של הסעודים ושאר אויביה הסונים של איראן במרחב, וניצול הפרנואידיות של המשטר יכולים לייצר את הפרי הנכון.

טריז כזה אם ייוצר יחייב את מנגנוני הביטחון הסורים לפעול כנגד החיזבאללה. כך תצליח ישראל להפוך את המציאות המדינית החדשה שקמה מצפון לזירת התגוששות שבה שני יריבה המרכזיים יקיזו את דמם ללא התערבותה. נכון מדובר בדרך מלוכלכת שאינה מתאימה לאיסטניסים, אולם היא עדיפה על לוחמי צה"ל פצועים והרוגים ועל מטחי טילים שיכוונו אל מרכז ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS