מאיר דגן, הרב חנן פורת ו"נפש בנפש" הם זוכי פרס מוסקוביץ' 2011

אביגדור קהלני חבר וועדת הפרס על בחירת דגן: " אני מקבל את הפרס בשם אותם האנשים הנמצאים בצל ותורמים כה רבות. אותם אנשים שלא שומעים בתקשורת ולא נמצאים בתודעה הציבורית אך פועלים ומסכנים את עצמם יום יום למען מדינת ישראל". הפרס כולל מענק כספי בסך 50 אלף דולר לכל אחד יוענק בטקס ביום ירושלים.

עטרת זרביב ו30/03/2011

מאיר דגן (צילום: באדיבות דינה כהן)

חנן פורת (צילום: באדיבות דינה כהן)

מפעל פרס מוסקוביץ' לציונות הכריז על זוכי פרס "עוז ציון" אשר יוענק לשלושה תושבי המדינה אשר נבחרו על ידי ועדת הפרס. הזוכים הם אלוף במיל' מאיר דגן- ראש המוסד לשעבר, הרב חנן פורת- מחלוצי ומנהיגי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון והרב יהושע פס- מייסד ארגון "נפש בנפש".

פרס מוסקוביץ' נוסד על ידי ד"ר ארווינג וצ'רנה מוסקוביץ', כביטוי לתמיכה במגשימי הציונות בחברה הישראלית של היום, הפועלים לטובת צרכי הכלל, וכדי להבטיח את חוסנו של הבית הלאומי היהודי.

אל ועדת הפרס הוגשו  מאות מועמדויות  ולאחר תהליך ארוך נבחרו הזוכים , בהם ראתה את השתקפות מיטב העשייה הציונית, במציאות הישראלית המורכבת כל-כך של בתחומי החברה, החינוך וההתיישבות. הפרס המחולק לשלושה זוכים, כולל גם פרס כספי בסך 50 אלף דולר.

 תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני חבר וועדת הפרס מציג את נימוקי הבחירה של הוועדה במאיר דגן- ראש המוסד לשעבר:"מאיר דגן שירת כל חייו ביחידות לוחמות, הוא היה מפקד נועז ונתן מגופו ונשמתו למען המדינה. דגן הגיע לדרגת אלוף ומספר שנים לאחר  שפרש מונה לראש המוסד. אין איש במדינה שאינו יודע להעריך את פעולותיו של המוסד בכלל, ושל מאיר דגן בפרט אשר עמד 8 שנים בראש המערכת".

קהלני מוסיף כי "על פי כל הקריטריונים שהוועדה יכולה לבחון, מוכח כי דגן הביא הישגים משמעותיים לביטחונה של המדינה. דגן קיבל את התמיכה של כל חברי הוועדה וקבלת פרס מוסקוביץ הינה מחווה לאיש שתרם כה רבות למדינה".

מאיר דגן מסר בתגובה כי הפרס מהווה הוקרה לכלל עובדי המוסד: "אני לא מתייחס לפרס זה  כאות הוקרה אישית אלא כהוקרה לכלל העובדים במערכת. אני מקבל את הפרס בשם אותם האנשים הנמצאים בצל ותורמים כה רבות. אותם אנשים שלא שומעים בתקשורת ולא נמצאים בתודעה הציבורית אך פועלים ומסכנים את עצמם יום יום למען מדינת ישראל.

כיום כאשר סיימתי את תפקידי, אני מקווה לייצג אותם בכבוד ולקבל עבורם את פרס מוסקוביץ'. דגן הוסיף כי "כל ביטוי של הערכה והוקרה להם, הוא ראוי ומבורך כי אין לציבור דרך אחרת להצדיע להם".

 על הרב חנן פורת אומר קהלני כי הוא "מבניה היפים של מדינת ישראל אשר כל חייו תרם לקיומה של המדינה".  חנן תמיד התייצב בראש המחנה והיה לו את האומץ להוביל מהלכים שיעניקו ביטחון לקיומה ופיתוחה של המדינה. חנן היה מחלוצי ההתיישבות ביהודה ושומרון, היה חבר כנסת ועד היום כל שעה משעותיו היא קודש לקהילה ולמדינה".

 יהושע פס, הזוכה השלישי בפרסי "עוז ציון" לשנת 2011, הינו מייסד ארגון "נפש בנפש" המעודד עלייה מצפון אמריקה ובריטניה וכן נותן תמיכה וסיוע לעולים בקליטתם בארץ. וועדת הפרס נימקה את בחירתה בארגון: "יהושע יחד עם חבריו הקים גוף המעודד עלייה למדינת ישראל ומחזק את העולים בשנים הראשונות שלהם במדינה.

יהושע וחבריו מהווים סמל של ציונות של שנות ה-2000- עידוד עלייה וסיוע בקליטתה ועל כך הוועדה החליטה פה אחד שהיא מוקירה את המעשה ומעודדת על ידי כך כל אדם או ארגון במדינה אשר עושים או יעשו למען העלאת יהודים נוספים לגור בארץ הקודש". 

 יושבת ראש ועדת הפרס  היא הגברת צ'רנה מוסקוביץ' וחברים בה גם השר לשעבר, פרופ' משה ארנס , תא"ל (מיל.) אביגדור קהלני, השגריר יורם אטינגר, הרב ידידיה אטלס, הרבנית אסתר יונגרייז, הרב פסח לרנר, הרב דניאל מוסקוביץ' ומנהלת הפרס רות ליברמן . פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל משמש כיועץ מיוחד לוועדת הפרס.

בין חתני הפרס בעבר היו תא"ל (מיל'.) רן פקר, יואל שוורץ מייסד הנחל חרדי ,אניטה טוקר בשם מתיישבי גוש קטיף, תא"ל במיל' אהרון דוידי, משה "מושקו" מושקוביץ איש החזון והבניה של גוש עציון, נעם ארנון מייסד מדרשת חברון וממנהיגי היישוב היהודי בחברון, רונית שוקר ממקימי ההתיישבות בגוש שילה ועוד. 

 זוכי פרס "עוז ציון" תשע"א: אלוף במיל' מאיר דגן-ראש המוסד לשעבר אלוף במיל' מאיר דגן  תרם רבות לביטחון ישראל בכלל  ולכוח ההרתעה הישראלית בפרט לאחר ששירת במגוון תפקידים בעלי חשיבות רבה. לדגן שנולד ב-1945 להורים ניצולי שואה, עבר מפואר בשירות צה"ל במסגרתו שירת כצנחן, לחם מלחמות רבות ואף נפצע פעמיים וזכה גם ב"עיטור העוז".

הוא גם שירת במגוון תפקידים במטה הכללי עד לסיום שירותו בדרגת אלוף וכראש המטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה  למשך שנתיים. בשנת 2002 מונה דגן לראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ונשאר בתפקיד עד לינואר2011 לאחר שכהונתו הוארכה פעמיים.

כהונתו של דגן נחשבה למוצלחת במיוחד, וכישוריו, כהונתו של דגן נחשבה למוצלחת במיוחד, וכישוריו, יצירתיותו ופועלו הוערכו לטובה הן על ידי גורמים ישראלים והן על ידי גורמים בינלאומיים, בהם גורמים ערביים. כיום הוא מכהן כיו"ר נמלי ישראל.

חנן פורת-היווה השראה לצעירים ולמבוגרים כאחד לאורך כל הקריירה שלו: כצנחן במלחמת ששת הימים, כאחד ממנהיגי ההתיישבות ביהודה ושומרון, כדמות פוליטית ופעיל למען הזולת. הוריו עברו לקיבוץ "כפר עציון" כשהיה בן חצי שנה. במלחמת השחרור, הוא היה אחד מילדי כפר עציון שפונו לפני שהורחב הקיבוץ  על ידי צבאות ערב.

 אביו, היה אחד מאחרוני המגנים על היישוב ונהרג בקרב על גוש עציון. פורת גדל בתור מנהיג ילדי הנופלים ולאחר 19 שנה חזר יחד איתם לגוש עציון במטרה לחדש את הנוכחות היהודית במקום. מהקמת הקהילות הראשונות בגוש עציון לסבסטיה יחד עם ראש הממשלה מנחם בגין ולפעילויות למען ארץ ישראל השלמה, פורת הפך למודל לחיקוי כדמות אשר נוהגת בהתאם להשקפותיו האידיאולוגיות.

חנן פורת כיהן כחבר כנסת במשך שנים רבות, כחלק ממפלגת "תחייה", כחבר מפד"ל וכאחד ממקימי האיחוד הלאומי. לאחר כהונתו בכנסת, פורת היה אחד ממובילי ארגון צדקה בשם "אורות" ועד היום ממשיך ללמד תורה לציבור. 

 יהושע פס  הוא אחד ממייסדי  ארגון נפש בנפש, ושימש כמנכ"ל הארגון מאז 2002. לאחר שקרוב משפחתו נהרג בפיגוע התאבדות במרץ 2001, החליט לעשות מעשה שהשפיע באופן דרמטי על מדינת ישראל והעם היהודי.

יחד עם טוני גלברט, הוא הקים את הארגון "נפש בנפש" וחילל מהפכה בנושא העלייה מהמערב תוך הסרת המכשולים הכלכליים, המקצועיים והלוגיסטיים אשר מנעו מהרבה יהודיים להגשים את חלומם ולעלות ארצה. 

מאז הקמת ב-2002, הארגון "נפש בנפש" סייע ללמעלה מ-27,000 עולים חדשים מצפון אמריקה ובריטניה, מתוכם כ-97% נשארו והשתקעו בישראל. עולים החדשים אלו לוקחים חלק חשוב למען החברה, הכלכלה והדמוגרפיה בישראל על ידי כך שהם משרתים בצה"ל, מתיישבים בערים בפריפריה, מקדמים את הכלכלה הישראלית, וכל זאת עם התלהבות אידיאליסטית ואופטימיות.   

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. 2001???
    (30/03/2011)
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS