כוחות הביטחון תפסו את מבצעי הטבח בבני משפחת פוגל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר:''לא נשלים עם ביצוע טבח בבני עמנו''.בימין קוראים להטיל עונש מוות על הרוצחים.ח''כ חוטובלי:''גזר דין מוות ייצור צד והרתעה מול האויב''.

עמי שרון ו17/04/2011

בני משפחת פוגל זל (צילום: אמציה האיתן, אולפני אתרוג באדיבות ועד מתיישבי שומר)

היום הותר לפרסום כי בתום פעילות מסיבית של כוחות הביטחון הישראליים נעצרו שני נערים, תושבי הכפר עווארתא הסמוך לאיתמר, אשר על פי החשד ביצעו את הטבח האכזרי בבני משפחת פוגל באיתמר, כך הותר על פי הודעת השב"כ, המחבלים הם חכים עוואד ואמג'ד עוואד. חכים עוואד, בן 18 פחות חודשיים, מוגדר כקטין על פי החוק הישראלי. נעצר לפני שבועיים, ב-5 באפריל. הוא תלמיד תיכון שמשפחתו מזוהה עם החזית-העממית. אביו מאזן היה מחבל ב'חזית-העממית', שבסוף שנות ה-90 ישב בכלא של הרשות הפלשתינית בגלל רצח על רקע כבוד המשפחה. חכים עצמו היה מעורב לפני חצי שנה, באוקטובר 2010, בדקירת צעירים מכפרו על רקע סכסוך אישי.

דודו של חכים, ג'יבריל עוואד, מחבל החזית-העממית, הוביל את המרצח לאיתמר בפיגוע ביוני 2002, בו נרצחו בני משפחת שבו הי"ד ורכז הביטחון של היישוב יוסי טוויטו הי"ד. בדצמבר 2003 הוא נהרג בהיתקלות עם כוח של צה"ל. הרוצח השני הוא אמג'ד עוואד, בן 18 וחצי, סטודנט באוניברסיטת שכם, גם הוא מזוהה עם החזית העממית. בעבר עבד כפועל בישראל.

בחקירתם בשב"כ חשפו את כל הפרטים לגבי תיכנון וביצוע הפיגוע. השניים תכננו לבצע פיגוע באיתמר מספר ימים קודם הרצח. במסגרת הכנותיהם ניסו להשיג נשק לצורך ביצוע פיגוע ירי - מאפיין פיגועים מתאים ל'חזית העממית', שהתמחתה בפיגועי ירי ולא במחבלים מתאבדים כמו החמאס. שלושה ימים לפני הרצח הם פנו לתושב הכפר מוחמד סעיד עוואד, איש החזית-העממית, וביקשו שישיג עבורם כלי נשק. מסיבות לא ברורות הוא לא סיפק את בקשתם.

ביום שישי, ה-11 במרץ, נפגשו המחבלים וסיכמו לצאת לפיגוע באיתמר באותו לילה. סמוך לשעה 9 בערב, בליל-שבת פרשת ויקרא, יצאו השניים לכיוון איתמר כשברשותם סכינים, מזמרה לחיתוך הגדר של איתמר, וברדסים לכיסוי פניהם. השניים חצו ברגל את המרחק בין הכפר עוורתא, לגדר המקיפה את איתמר, כק"מ אחד. הם טיפסו על הגדר וקפצו מעליה.

משם המשיכו לנוע בתוך היישוב במעלה הגבעה, בתוך החורש, מרחק של כ-400 מטרים עד לשורת הבתים הראשונה. תחילה חדרו לבית הסמוך לבית משפחת פוגל. המשפחה נסעה להתארח באותה שבת, והבית היה ריק. שני הרוצחים גנבו מהבית נשק מסוג M-16 קצר, מחסנית, אפוד וקסדה.

כשברשותם הנשק שגנבו, יצאו מהבית ופנו לבית משפחת פוגל. על פי עדותם בשב"כ, הודו השניים כי הבחינו מבעד לחלון שבבית ישנם ילדים. הרוצחים נכנסו לבית ועם כניסתם רצחו את יואב בן ה-11 ואת אלעד בן ה-4. משם פנו לחדר בו ישנו אודי ורותי פוגל עם התינוקת הדס. המחבלים הדליקו את האור בחדר ההורים. אודי ורותי התעוררו מהדלקת האור, וניסו להיאבק ברוצחים. אודי ורותי נדקרו למוות, כשרותי גם נורתה מרובה ה- M-16 שנגנב מהבית הקודם השכן.

שני הרוצחים גנבו מהבית את רובה ה- M-16 של אודי פוגל. הם לא הבחינו בהדס התינוקת ולא זיהו את ישי בן השנתיים וחצי. חכים ראה את רועי בן ה-8, אבל הוא כבר היה בתחושה שעליהם להימלט ללא עיכובים נוספים, ולא עשה דבר. אמג'ד, כעדותו, לא הבחין ברועי. השניים יצאו מהבית.

בחוץ הבחינו בג'יפ עם צ'קלקה. שניהם חששו שמישהו שמע את היריות. בדיעבד התברר שבגלל שהיה זה לילה סוער וגשום, הירי לא נשמע ביישוב. כשראו שהג'יפ לא עושה דבר, התווכחו ביניהם אם לסגת או להמשיך בפיגועים בבתים אחרים. חכים ביקש לחזור מיד לכפר. אמג'ד התעקש שהוא רוצה נשק נוסף. הוא חזר לבית, ואז שמע את בכיה של התינוקת הדס. על פי עדותו בשב"כ, הוא היה מוטרד מכך שבכי התינוקת יישמע בחוץ ויזעיק כוחות, ודקר למוות את הדס. הוא לא זיהה את רועי וישי, שהמשיכו לישון. בעדותו אמר שאם בשלב הזה היה רואה את השניים, היה רוצח גם אותם.

לאחר הרצח חזרו שני הרוצחים לכפר, ופנו לביתו של סלאח עוואד, מחבל החזית-העממית, דודו של חכים. הם סיפרו לו את כל פרטי הרצח שביצעו. סלאח עזר להם להסתיר את הסכינים ולשרוף את הבגדים, שהיו מגואלים בדם. את כלי הנשק הגנובים מסר לחבר שלו, ג'אד עביד, תושב רמאללה, שהסתיר את הרובים בביתו. ביום חמישי האחרון נעצר ג'אד עביד. שני כלי הנשק נמצאו בביתו.

שני הרוצחים שבו לשיגרת חייהם אחרי הרצח, עד למעצרם. ביום חמישי האחרון שייחזרו השניים את הרצח. סייענים נוספים שנעצרו הם חסן עוואד, אחיו של סלאח, שמתגורר איתו באותו בית. אביו של חכים מאזן עוואד. ג'אד עוואד מרמאללה שקיבל את כלי הנשק, ומוחמד עוואד אליו פנו הרוצחים בבקשה לקבל נשק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ברך את כוחות הביטחון על המעצרים ואמר כי מדינת ישראל לא תשלים כם רצח וטבח באזרחיה.

בימין קראו להטיל עונש מוות על הרוצחים.ח''כ חוטובלי (ליכוד)אמרה כי גזר דין מוות הוא העונש הראוי למי שרצח בדם קר ובאכזריות את בני משפחת פוגל:''הטבח צריך לעורר את מדינת ישראל לתפנית בדרך המאבק במחבלים, לא יתכן שמחבלים שפלים יהנו מהטבות וישמשו כקלפי מיקוח עתידיים בעסקאות חילופי שבויים גזר דין מוות ייצור צדק והרתעה מול האויב''.

מועצת יש״ע מברכת את זרועות הביטחון על לכידת רוצחי משפחת פוגל. הרוצחים הנאלחים צריכים לשלם את מלוא המחיר על מעשיהם המזוויעים. הרשות הפלסטינית, המנהלת מסע הסתה שלוח רסן נגד מדינת ישראל ותושביה - היא שיצרה את האוירה הרצחנית שהביאה לטבח הנורא. מי שמזריק שנאת יהודים למוחות הילדים יום אחרי יום, שלא יתפלא כשהם מפנימים את המסר ומיישמים אותו. צריך לחזור ולהתייחס אל הרש״פ כאל ישות מעודדת טרור ולהבין שכל ויתור שייעשה לטובתה - רק יסכן עוד את אזרחי ישראל.

ראשי שדולת א"י בכנסת, ח"כ זאב אלקין ואריה אלדד: "בעקבות הגילויים על הרצח באיתמר, שדולת א"י שבה וקוראת לראש הממשלה, להבהיר לעולם כולו - כי כל עוד הפלשתינים מוציאים מקרבם מרצחים אכזריים כאלה, אין ולא יכול להיות מקום לוויתור כלשהו על הצורך בשליטה מלאה ובחופש פעולה מלא של צה"ל בכל אזורי יהודה ושומרון, וממילא אין כל מקום לתכנית מדינית שתסתור צורך חיוני זה."

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ז' כסלו התש"פ 05.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS