הילולת רשב''י:אין כניסה לאח"מים

שר התיירות סטס מיסז'ניקוב גילה בועדה לביקורת המדינה כי בוטלו כל אישורי הכניסות לאח"מים למירון. הכניסה רק ע"פ רשימות מראש במשטרה.

עטרת זרביב ו16/05/2011

(צילום: אביעד פיקרש)

הועדה לביקורת המדינה בכנסת, דנה היום (שני) על ההיערכות להילולת ל"ג בעומר בקבר רבי שמעון בר יוחאי, במוצאי השבת הקרובה.

צבי ורטיקובסקי, נציג מבקר המדינה שערך בעבר דו"ח קשה על המצב באתר, אמר כי "לפי בדיקותינו טרם הוסדרו שטחי פארק ורישיונות עסק ממשרד הבריאות". שר התיירות סטס מיסז'ניקוב אמר כי "אני מטפל באופן אישי בהילולא, ומשנה לשנה אנו משתפרים, ובעתיד אף מתוכננת של 30 מיליון ₪ בתשתיות קבע. ביטלתי את כל אישורי הכניסה לאח"מים ולאדמו"רים, והכניסה השנה תהיה רק לפי רשימות משטרת ישראל מראש. כל השאר יעלו בהסעות". מיסז'ניקוב הדגיש כי חלק ממסקנות מבקר המדינה טרם יושמו כי טרם בוצעה הפקעת קרקע. הוא סיפר כי רק לפני כעשרה ימים נחתמה ההפקעה ע"י שר הפנים, והיא תיכנס לתוקף בתוך 120 יום.

יו"ר הוועדה ח"כ יואל חסון (קדימה) התריע כי בעיניו התקלה החמורה ביותר היא שאין עדיין אחראי אחד לאירוע. "אני חש שיש שיפור אך עדיין מוטרד שחלק מהדברים מוסדרים רק ברגע האחרון". חסון הטיל על הממשלה להודיע בתוך ארבעה חודשים מי הגוף שיקבל את האחריות על כל מתחם הקבר.

לילי בלסקי ממשרד הבריאות הודתה כי איננה יודעת כמה מפקחים יבדקו שהאוכל הנמכר באתר מאושר ומפוקח. יו"ר הוועדה חסון זעם על כך, ואמר כי לא ייתכן ששבוע טרם האירוע אין מידע כזה. "הבעייתיות של האוכל עלתה שוב ושוב ועדיין מתייחסים לכך כאילו בהפתעה. אני מבקש לדעת עד מחר בצהריים כמה מפקחים יגיעו למקום". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הוסיף כי ניכר שינוי דרמטי בתשתיות האתר אך חובה להתכונן גם לתרחיש לא-צפוי. "חוט דק מאד בין הצלחה לכישלון. חייבים להפריד בין המושב לבין מתחם הקבר כדי לא לפגוע באיכות החיים של התושבים וכדי לקדם הפיתוח של האתר".

מנכ"ל המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים יוסי שווינגר ציין כי האירוע יקום או ייפול על ניידות וביטחון הציבור, וכי הורחבו שטחי החניונים והם מוכסים במצלמות, וגם השירותים חוברו למים וביוב. דני חנניה מפקד שירותי הכבאות באזור הזהיר כי אוהלים שיוקמו באתר חייבים להיות בטיחותיים, וכי כל הכבאיות של הקרן הקיימת לישראל שובתות ולכן יהיה קושי לאבטח את היערות בסביבה. מנכ"ל משרד התיירות נועז בר ניר הוסיף, כי "קבענו להחליף תשתית ביוב, להפריד את המושב מהאתר, לקדם תב"ע ולהסדיר חניונים - הכול עולה כסף וייקח זמן". מרדכי הלפרין, נציג מושב מירון ציין יש עוד כמאה בימים בשנה בהם מגיעים אלפים למקום וכי חזית האתר מדרדרת מיום ליום גם בגלל הרוכלות הלא-חוקית. לדבריו, המשטרה והמועצה האזורית מגלגלים אחריות בעניין מאחד לשני, ומדרכות שנסללו בהשקעה ממשלתית רבה נתפסו בידי הרוכלים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט' כסלו התש"פ 07.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS