שופטי בג"צ נגד המסגד בבורין

שופטי בג"צ מתחו ביקורת חריפה נגד המשך בניית מסגד לא חוקי בכפר בורין שבשומרון. "לפי מה שאנחנו מבינים אם מגישים בקשה להיתר ואין תשובה אז לפחות לא משתמשים, ובאזור שלכם כנראה יש כללים אחרים". תנועת רגבים שהגישה את העתירה: מדוע כאשר מדובר בבית כנסת אנו אוטמים וכאשר מדובר במסגד המדינה לא עושה כלום בנדון

אייל רותם ו21/06/2011

ביקורת חריפה נמתחה בבג"ץ נגד הכפר בורין. במהלך דיון בעתירת תנועת רגבים נגד בניית המסגד הלא חוקי בבורין תוך צפצוף על החוק והתעלמות מצווים שיפוטיים שהוצאו נגד המשך הבניה אמרו השופטים כי הפלסטינים עושים דין לעצמם בכל הנוגע לנושאי תכנון ובניה בתוך הקו הירוק ומחוצה לו, ועל המדינה ליישר קו ולאכוף את החוק בצורה שווה בכל המגזרים. "אי אפשר לשנות את המציאות בשנייה אחת אך אם יש משפט אחד צריך להכיל אותו לשני הצדדים", טענו השופטים.

נציג הפרקליטות טען בדיון כי גם אם נעשו פעולות בניגוד לצו ביהמ"ש הרי שמדובר בתיקונים פשוטים של הסרת פיגומים במסגד הנדון ואין מדובר בהפרה בוטה של הצו. עוד נטען כי המסגד אינו בראש סדרי העדיפויות הלאומיים כיוון שאינם מהווים סיכון בטחוני, ועל כן אין מקום לתת צווי הריסה למבנים הללו, כמו כן מדובר במבנים שהוגשו לגבם היתרי בנייה.

למול הטענות הללו הציגו אנשי רגבים באמצעות עורך דינם עמיר פישר תמונות המוכיחות כי לא מדובר בהסרת פיגומים אלא בבנייה של ממש של קומה שלמה במסגד שנעשתה לאחר שבג"ץ הוציא צווי הפסקת עבודה למסגד. "יש פה עבודות לבניית צריח למסגד שבוצעו ופעם אחר פעם מגיעה העותרת לבית המשפט עם צילומים והמדינה אומרת שלחנו פקח לשטח שהפסיק להם את העבודות.. אך ברור לכולם שהם ימשיכו לבנות והדרך המתבקשת היא הריסת המבנה". אמר עו"ד פישר.  הוא הוסיף כי "תשובת המדינה קשה בעיני מכיוון שבמקרה מקביל של בית כנסת ביישוב אלמתן אשר נבנה במקום שיש בו תוכנית מתאר לבניית מבנה ציבורי ובית המשפט הוציא צו, לבקשת המדינה, לאטום את המבנה וכך היה. מדוע כאשר מדובר בבית כנסת אנו אוטמים וכאשר מדובר במסגד המדינה לא עושה כלום בנדון.. לא יתכן שבית המשפט נותן צו מניעה זמני הפלסטינים מצפצפים והמדינה לא עושה כלום בנדון וכאשר מדובר ביהודים ישר רצים לבית המשפט. אפליה זו מילה קטנה לעומת מה שקורה".

במהלך הדיון קם עו"ד תאופיק ג'אברין המייצג את מועצת הכפר בורין שבשטחה הוקם המבנה הלא חוקי, ואמר כי הוא משמש גם כאחד העותרים בתביעה להריסת בתים בעלי והתחיל לספר על בנייה לא חוקית יהודית ביו"ש, עוד לפני שהספיק לדבר עצר אותו השופט עמית ונזף בו על היותו משחק משחק כפול, מצד אחד עותר נגד בנייה לא חוקית יהודית ומצד שני מגן על בנייה לא חוקית פלסטינית.

"בית הכנסת נבנה על אדמות מדינה" סיכם השופט עמית, "אם כך אז שיהיה מאזן אימה". בכל פעם שהפלסטינים יבנו מבנה לא חוקי יעתרו להריסתו וכך גם מן העבר השני.

בצלאל סמוטריץ', תנועת רגבים: אנו שמים לב למגמה של בג"צ לייחס דומה לבנייה לא חוקית פלסטינית ויהודית כאחד. היום קשה שלא לשים לב לאפלייה הבלתי נסבלת בין עתירות של יהודים לבין עתירות של פלסטינים, ואני שמח על כך שבג"צ מבין שאפליה זו לא יכולה להימשך יותר וסומך על שופטי בית המשפט שידעו לשפוט משפטי צדק כאשר אין איפה ואיפה בפני החוק. כולם שווים".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"ח כסלו התש"פ 16.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS