נוסחו תקנות חדשות האוסרות ניהול קשר עסקי עם איראן

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי: "התקנות נוסחו בחופזה כדי לתת מענה לביקורת שהופנתה נגד מדינת ישראל בפרשת האחים עופר"

יהודה גולן ו16/08/2011

מדינת ישראל מתחילה לסגור את הפרצות בהתנהלות חברות ישראליות בתחום קשרי הסחר עם איראן בעקבות פרשת האחים עופר. חודשים ספורים לאחר שהתפוצצה פרשיית "האחים עופר", דנה היום (יום ראשון) ועדת החוץ והביטחון של הכנסת בראשות ח"כ שאול מופז (קדימה) בתקנות שהגיש משרד האוצר, בנושא איסור השקעה בתאגידים המקיימים קשר עסקי עם איראן. התקנות החדשות יועלו להצבעה בוועדה בימים הקרובים לאחר שיושלמו פערים בניסוח התקנות. 

את העקרונות המנחים את התקנות החדשות הציג בפני חברי הוועדה שוקי פרידמן ממשרד ראש הממשלה שאמר כי "הפרמטרים לתקנות החדשות הוגדרו באופן כזה שיהיו דומות ככול הניתן לתקנות מקבילות שקבעה לעצמה ארצות הברית".

התקנות החדשות אוסרות על מוסדות פיננסיים ישראלים מלנהל קשר עם אותם תאגידים בחו"ל המקיימים קשר עסקי מהותי עם איראן. התקנות החדשות יוצרות השלמה לחוק שנחקק בנושא עוד בשנת 2008 אלא שהפעם האיסור מתייחס גם לסחר דרך חברה שלישית.

ככלל התקנות הוגדרו באופן שכזה שהדגש בהן הוא בעיקר לצורך מניעת סחר עם איראן בהקשרים של תעשיית האנרגיה וכן בכל הקשור באופן ישיר או עקיף בתהליכים שונים שיש בהם כדי לקדם את תוכנית הגרעין של איראן במגוון צורות ודרכים,  כאשר בנושא זה התקנות אינן מוגבלות בזמן או בסכום כספי.

על פי התקנות החדשות, חברה ישראלית שמקיימת קשר עסקי מהותי עם איראן בתחום תוכנית הגרעין האיראנית,  תוכרז מיד כחברה שאין לקיים עימה קשר אלא אם ראש הממשלה נתן לכך אישור. חברות שנכנסו ל"רשימה השחורה" יוצגו באתר האינטרנט של משרד האוצר.

לדברי ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) "עושה רושם שהתקנות נכתבו בחופזה רק כדי לנסות ולתת מענה על הביקורת שהופנתה כנגד ישראל כתוצאה "מפרשיית עופר". התקנות שהוצג היום לוועדה נוסחו באופן שאינו שלם ומכאן גם שקשה להבנה או ליישום".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. מוזר מאד מה שקרה ליולי עופר
    (18/08/2011)
    יומיים אחרי שהתפוצצה בתקשורת, הידיעה שאוניות של יולי עופר היו בעסקי מסחר עם אירן - הבן אדם נפטר, והפרשה נסגרה. לדעתי מישהו רצח אותו, כדי למנוע חקירות, והוא לא נפטר ככה סתם למרות שהיה חולה סרטן.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS