מלחמה אזורית ומוכנות העורף

ד"ר עודד עמיחי, יו"ר עמותת 'מגן לעורף' כותב דברים בעקבות הסערה שעוררו השבוע דבריו של אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג על הסיכון הגובר למלחמה אזורית. עמותת 'מגן לעורף' פועלת להגברת המודעות לקיומן של מערכות לייזר ליירוט טילים, שפותחו ע"י ישראל וארה"ב, וליישומן כפיתרון האפקטיבי והאולטימטיבי ביותר הקיים כיום בעולם.

ד"ר עודד עמיחי ו08/09/2011

(צילום: דובר צה''ל)

דבריו של אלוף פיקוד העורף, אייל אייזנברג בכנס הרביעי להיערכות העורף למלחמה, על הסיכון הגובר למלחמה אזורית, צוטטו בהרחבה בכל אמצעי התקשורת. אזהרות דומות הושמעו בעבר על-ידי גורמים בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון. ברור לכולם שזהו תסריט אפשרי, שבאם יתממש עלולה אוכלוסיית המדינה כולה להיות בחזית.

 משום מה, לא נסקרה הרצאה מרתקת של אל"מ (מיל') יוסי ארזי, שפירטה איך ניתן להגן ביעילות על החזית האזרחית - ובהוצאה נסבלת. חישוב פשוט מראה שמגננה אקטיבית באמצעות טילי יירוט, אשר בעת מלחמה תידרש ליירט כאלף טילים, רקטות ופצמ"רים ליום, תעלה כמיליארד דולר. ליום!. במקרה הטוב, לאורך מספר שבועות של לחימה כזו מדינת ישראל תפשוט רגל. במקרה הגרוע היא עלולה להיפגע קשות עקב חיסול מלאי האמצעים להתגוננות.

 פיתרון אפשרי הוא שילוב תותחי לייזר. שרשרת קליפים שהוצגה בכנס הראתה הצלחה מדהימה בניסויים שנעשו לפני מספר שנים, בו השמיד הנאוטילוס - הגירסה הראשונה של תותח הלייזר - מגוון איומים החל מפגזי תותחים, פצצות מרגמה וכלה ברקטות שונות.

 ומה שמדהים יותר הוא שמערכת זו פותחה ביוזמה ישראלית, חברות ישראליות היו שותפות לפיתוחה, והוכן לה מקום ליד קרית שמונה - אך מסיבות עלומות היא לא הוצבה באתר ונשארה ארוזה בארה"ב. יתרה מכך, ישנה תוכנית מפורטת לאספקת מערכות לייזר מתקדמות יותר, סקייגארד, כך שכל מרחבי האוכלוסייה והאתרים האסטרטגיים ירושתו בהגנה קרובה להרמטית - וכל זה בעלות של אחוזים בודדים בהשוואה לשימוש בטילי יירוט כדוגמת כיפת ברזל, שרביט קסמים, הפטריוט והחץ. יום לחימה של אלו יעלה מספר מיליוני דולרים!

 עוד הוצג בכנס, כי בשילוב טילי יירוט ניתן להשיג מגננה אקטיבית יעילה גם בימים מעוננים במיוחד שבהם הלייזר הקרקעי יתקשה לפעול. יצוין שגם מערכות נשק אחרות, הנמצאות בשימוש שוטף בצה"ל, מתקשות לתפקד במזג אוויר כזה. הלייזר המוטס (אריאל) לא סובל ממגבלה זו של עננות כבדה, היות שהוא טס מעל תקרת עננים ויוכל ליירט כל איום הנורה מטווח של כ-30 ק"מ ומעלה. מאחר שלרוב שמי הארץ לא מעוננים, אפשר יהיה להסתפק בשיעורים ספורים מכמות טילי היירוט, לעומת שימוש בלבדי בטילי יירוט.

 אז מה קורה פה? מדוע הפיתרון הנ"ל לא נבחן? מדוע הוא לא מובא לידיעת הציבור? האם מערכת הביטחון קיבלה החלטה להפקיר את מרכזי האוכלוסייה? והאם לא מוטב לחסוך מיליארדי דולרים כדי להפנותם לטובת פרויקטים של צדק חברתי?

 השאלה עלתה בכנס ולא זכתה לשום התיחסות ומענה מבכירי מערכת הביטחון ששהו שם, ושאמונים על ביטחון כולנו. הגנה יעילה בעלויות סבירות היא המפתח לקיומנו לאורך זמן, ותאפשר הפניית משאבים גם לצדק חברתי שיעשה את חיי כולנו קלים יותר. הציבור הדומם, שמקבל את התנהלות מערכת הביטחון בעיניים עצומות, נקרא להתעורר כדי להביא נושא תמוה ועגום זה למודעות, לבחינה וליישום מהר ככל האפשר, לפני שיתגשם החזון המר של ראשי מערכת הביטחון.

 הערה: כדי למנוע לזות שפתיים, ייאמר כאן כי חברי הנהלת עמותת 'מגן לעורף' חפים מכל אינטרס אישי או טובת הנאה כלשהי, ופעילותם נעשית כולה בהתנדבות, לטובת ביטחון ישראל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS