מחקר: דתל"שים נוטים לשוב לאורח חיים דתי עד גיל 28

מחקר חדש שערכו שני מרצים במיכללה האקדמית לחינוך 'תלפיות' מגלה כי כי רבים מהדתל"שים חוזרים
למסגרת הדתית ושבים לנהל אורח חיים דתי, לאחר שנכחו 'על בשרם' כי לא כל מה שרואים מכאן, קורה
באמת 'שם', מעבר לקווים.

רם אבירז-מצב הרוח ו07/11/2011

אילוסטרציה (צילום: אילת השחר בר ניצן)

מכירים מישהו שהסיר את הכיפה ויצא לרעות בשדות זרים עם התואר דתל"ש (דתי לשעבר)? קרוב לוודאי שכן. מחקר שערכו שני מרצים במיכללה האקדמית לחינוך 'תלפיות', ד"ר מיכל אונגר ומוטי כהן, העלה כי התופעה קיימת ללא שום גבולות גיאוגרפיים.

 היא מתרחשת בכל הארץ ובכל צורות ההתיישבות הקיימות: ערים, מושבים, קיבוצים, עיירות פיתוח ו ישובים קהילתיים, בקרב בנים ובנות במידה זהה, וכן בקרב בני עדות המזרח והמערב. עד כאן הבשורה הרעה. הבשורה הטובה היא כי רבים מהדתל"שים חוזרים למסגרת הדתית ושבים לנהל אורח חיים דתי, לאחר שנכחו 'על בשרם' כי לא כל מה שרואים מכאן, קורה באמת 'שם', מעבר לקווים.

המחקר ממליץ להורים שבניהם יצאו לרעות בשדות זרים, להמתין עד גיל 28 לשובם של הבנות/ בנות האובדים הביתה. "גילם של הצעירים שעזבו את הדת והחליטו לחזור ולקיים מצוות, נע בין גילאי 19-28 שנים", מצא המחקר. מימצא חשוב נוסף הוא, שתהליך היציאה הינו תהליך נורמטיבי של בדיקה וגיבוש זהות שהתחיל בגיל הנעורים, אבל מסתיים במהלך של חזרה לאורח חיים דתי בגיל הבגרות. בין הגורמים לשיבה למקורות: הקשר של ההורים עם הילדים שחזרו בשאלה, המשך הקשר עם דמות של רב או מחנך, וכן קשר עם דמויות משמעותיות אחרות שנפגשו עמם.

"לכל אלה חשיבות רבה בתהליך של השיבה לחיי תורה ומצוות", אומרים החוקרים. בעקבות זאת, ממליצים ד"ר מיכל אונגר ומוטי כהן, להורים ולמחנכים, לנקוט משנה זהירות ביחס לצעירים הנוטים לעזוב את הדת, ולא למהר לקטלג אותם לקבוצה מסוימת בתהליך גיבוש זהותו. "למרות הצער והכאב הקיים של עזיבת הבן או הבת את הדת, אסור לנתק את הקשר עמם", הם מזהירים. "העובדה שהעוזבים ידעו שיש להם מקום לחזור אליו, ושהמשפחה נמצאת שם עבורם, ומגלה הבנה לתהליך, נתנה להם את המוטיבציה להגיע להחלטה לחזור לדת".

תופעה נוספת שהתגלתה במהלך המחקר הייתה, כי כ 80%- ממשתתפיו, מצאו - לאחר שובם לשורשים - בני או בנות זוג שעברו תהליך דומה. עובדה זו סייעה להם לשמר את אמונתם הדתית, גם ללא קיום מצוות בפועל, וזאת עד להחלטה אם ומתי לחדש מבחינתם אורח חיים דתי מלא. המחקר כלל סדרת ראיונות עומק של אוכלוסיית המחקר, ומסקנותיו התבססו על ניתוח הראיונות. המחקר נערך במימון ועדת המחקר והפיתוח במכללה האקדמית לחינוך תלפיות.

*הכתבה פורסמה לראשונה בשבועון ''מצב הרוח''

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. רק לי זה נראה כמו מחקר ניחומים ושיכנוע?
    (06/11/2012)
    של דתיים שמנסים לצבוע את העולם יותר ורוד? כלומר שחור לבן. או לפחות דוסי..
  2. לא, גם עליי לא הצלחתם לעבוד
    (07/12/2012)
    תמשיכו לחיות באשליות שלכם
יום שבת', ט' כסלו התש"פ 07.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS