מתיישבי השומרון לא מוכנים לתת דם למד"א

מתיישבים מיישובי השומרון הגיעו היום לבנק הדם בבי"ח בלינסון ותרמו דם ישירות לבי"ח כמחאה על ההסכם של מד"א והצלב האדום במסגרתו התחייבה מד"א לא לפעול באזור יו"ש תחת סמל המגן דוד. 

עידן הראל ו27/11/2011

(צילום: א. בן חיים)

(צילום: א. בן חיים)

לפני כשלושה חודשים פנתה הנהלת מד"א לראשי המועצות ביהודה ושומרון והודיעה להם כי הם נדרשים להעביר את עשרות האמבולנסים המוצבים בהתנחלויות לסימון מחדש. במסגרת הסימון יוסר סמל הארגון המוכר ויוחלף בסמל אחר. המתנחלים טענו אז כי הסימון מחדש הוא תוצאה של התקפלות הארגון בפני הצלב האדום הבינלאומי. לטענת המתנחלים, במסגרת ההסכם עם הצלב האדום קיבלה על עצמה מד"א לא לפעול מעבר לקו הירוק.

בעקבות הסרת הסמלים, החלו מתנדבי מד"א ביהודה ושומרון להחרים את פעילות הארגון. במסגרת החרם, הם הפסיקו לקפוץ לקריאות שאינן דחופות ולא הגיעו למשמרות שלהם בתחנת מד"א-ירקון. מאז החרם על מד"א הקצין עוד יותר. מדי שנה מקיים מד"א ימי התרמת דם בהתנחלויות. בשנים האחרונות הניבו ימי ההתרמה בהתנחלויות כמויות דם גדולות, והאוכלוסייה ביהודה ושומרון נענתה לקריאה לתרום דם. עם זאת, לאחרונה, בעקבות פרשת הסרת סמלי האמבולנסים, החליטו כמה יישובים להחרים את מד"א ולא לאפשר את קיום ימי ההתרמה. בשבוע שעבר פנו מתאמי ימי ההתרמה של מד"א למזכירות ההתנחלות כפר תפוח שבשומרון וביקשו לתאם יום התרמה. חברי המזכירות השיבו בשלילה לבקשה והודיעו למד"א כי הם מסרבים לקיים את ההתרמה. במקביל פנו מתאמי ההתרמות ליישוב פדואל, אולם גם שם נענו כי אינם רצויים בשטח היישוב.

"כל שנה מד"א עושה אצלנו התרמות דם", סיפר אמש אחד מתושבי פדואל, "אבל אם בעיני מד"א אנחנו שווים פחות, אין שום סיבה שניתן להם את הדם שלנו". לדבריו, "מתגורר כאן ציבור אידיאליסטי שבהחלט מבין את החשיבות של תרומת דם, ולכן אנחנו מנסים לארגן תרומות דם ישירות לבתי החולים, אבל לארגון הזה שמחרים אותנו אין לנו כל כוונה לסייע".

בוועד מתיישבי השומרון החליטו לאגד את התושבים ולארגן את ההתרמה ישירות לבנק הדם בבי"ח בלינסון בפ"ת. בוועד אמרו: " למרות שזה הרבה יותר נוח לתרום ליד הבית אנחנו מעדיפים את אי הנוחות על פני סיוע לארגון שרואה בנו אזרחים סוג ב'. הקמנו מוקד באתר הוועד אליו יוכל לפנות כל מי שמעוניין שדמו יגיע ישירות למי שצריך ללא רווח מצד מד"א. אנחנו נדאג להסעה ולכל מה שצריך ואנחנו קוראים לציבור לפנות לאתר הוועד ולהירשם שם. http://vshomron.co.il/

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', י"ז כסלו התש"פ 15.12.2019
פרשת וישב
כניסה: 15:58 | יציאה: 17:29
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS