המגורש מגוש קטיף נפל בעוקץ הצ'קים הפלסטינאי

מפונה גוש קטיף נקבר תחת הר של חובות -לאחר שמובילים פלסטיניים פיזרו עשרות צ'קים גנובים מחשבונותיו.

עטרת זרביב ו01/01/2012

המובילים עקצו את המגורש (צילום: עמיעד טאוב)

עורכת הדין עינבר לב (צילום: באדיבות רן שריר יחסי ציבור)

א', ישראלי ממפוני גוש קטיף, נדהם לגלות יום אחד, כי הופעלו נגדו עשרות הליכי הוצאה לפועל בשל חובות עליהם לא ידע דבר. משצלל לפרטי דרישות החוב, גילה האיש כי עשרות צ'קים מחשבונות ישנים שכבר נסגרו לפני שנים, נגנבו, לכאורה, במהלך פינויו מחבל עזה, על ידי המובילים, ופוזרו בין ספקים שונים.

על פי התביעה שהגיש, גילה א' לתדהמתו, שפקידי בנק אוצר החייל ובנק לאומי, שם הונפקו הצ'קים לפני שנים - לא גילו, לכאורה, כל עירנות, והחזירו את השיקים מסיבת אכ"מ - כלומר 'אין כיסוי מספיק', ולא מסיבת 'חשבון סגור', כנדרש בחוק. כך התאפשר, לכאורה, לעשרות ספקים, להגיש את הצ'קים הגנובים לפרעון מיידי בהוצאה לפועל - ולהטביע את האיש תחת הר של חובות.

לאחר חודשים ארוכים של מוגבלות עסקית, הצליח האיש לעכב את הליכי ההוצאה לפועל נגדו, ולפני מספר שבועות הגיש, באמצעות עו"ד עינבר לב -  תביעה נגד שני הבנקים, נגד מנהלת הפינוי, ונגד חברה אותה שכרה מנהלת הפינוי - שתפקידה היה להעביר את המטלטלין של תושבי חבל קטיף המפונים.

"התביעה נסובה על שרשרת המחדלים שהובילה לקבירתו של מפונה תמים תחת הר של חובות - על לא עוול בכפו" אומרת עורכת דינו עינבר לב, אשר הגישה את התביעה על סך 500,000 ₪ במקום 1.5 מיליון ₪ מטעמי אגרה.

 א', איש אקדמיה, נחשב לכל אורך חייו כאדם אמין אשר עומד בקביעותיו והתחייבויותיו, ומשלם את חשבונותיו וחובותיו במועדם. כתושב גוש קטיף, פונה א' יחד עם יתר המתיישבים בחבל, במסגרת  ההתנתקות. כזכור, באותה עת, מינתה המדינה מינהלת התנתקות, אשר שכרה קבלן לפינוי המטלטלין של משפחות המפונים.

מהתביעה אותה הגיש האיש באמצעות עו"ד עינבר לב עולה, כי הקבלן לפינוי המטלטלין של המפונים שכר פועלים פלסטינים, אשר אחד מהם גנב שני פנקסי צ'קים של משפחת המפונה, והחל לפזר עשרות המחאות מאותם פנקסים, בעיסקאות אותם ביצע.

לטענת האיש, חשבונות הבנק של אותם פנקסי צ'קים כבר נסגרו, וזאת שנים מלפני שהפנקסים נגנבו, אך מהנטען בתביעתו, עובדה זו לא הזדקרה לנגד עיניהם של פקידי בנק אוצר החייל ובנק לאומי, אשר כל אחד מהם, בתורו, החתים את הצ'קים הגנובים בחותמת אכ"מ - שפירושה 'אין כיסוי מספיק' - ולא בחותמת 'חשבון סגור' כפי שקובע החוק - דברי התביעה.

מהתביעה עולה כי הצ'קים, שהוסבו לצדדים שלישיים בעיסקאות שונות, וקיבלו את חותמת האכ"מ - איפשרו לאוחזים בהם להגיש אותם לחיוב בתשלום בהוצאה לפועל. כך לטענתו, החלו לפעול נגד א' עשרות הליכים של הוצאה לפועל, על לא עוול בכפו, והוא מצא את עצמו מוגבל באמצעים, ועם חוב הולך ותופח בהוצאה לפועל, כאשר שמו הטוב נרמס בראש חוצות.

הליכי התביעה שלו מול הגורמים שגרמו לטענתו למחדל - התעכבו, בין השאר בשל מצבו הכלכלי שהתדרדר, ורק כעת, לאחר שהחליף את עורכי דינו, ולאחר שנתיים מתחילת הפרשה, הגיש האיש, באמצעות עו"ד עינבר לב, תביעה מתוקנת לבית משפט השלום, על סך מיליון וחצי ₪ נגד מספר רב של גופים וביניהם: בנק לאומי, בנק אוצר החייל, המינהלה לסיוע למתיישבי חבל עזה וצפון השומרון ליישום תכנית ההתנתקות, ואוברסיס קומברס בע"מ - החברה שנשכרה על מנת לבצע את העברת המטלטלין לתושבים המפונים.

לדברי עו"ד עינבר לב, התובע מצא את עצמו במאבק קפקאי נגד עשרות נושים קצרי רוח, כשהוא מתקשה להוכיח למוסדות הגבייה כי מעולם לא ביצע את העיסקאות, ומדובר בצ'קים גנובים מחשבונות ישנים וסגורים. שמו נרמס והוכפש, ועבודתו נפגעה ללא הכר.

הפרשה נגרמה לדברי עו"ד לב משרשרת של מחדלים, אותה עשה כל אחד מהנתבעים לכאורה - אם על ידי המנהלת, בשכירת חברה קבלנית שאמורה היתה לטפל במטלטלין הרגישים והאינטימיים של התושבים המפונים, אם על ידי החברה הקבלנית עצמה ששכרה, לכאורה, קבלן משנה ללא התניות ופיקוח ראוי, אם על ידי המובילים עצמם, שלחלקם יש קשר, על פי החשד, עם גורמים פליליים.

כמו כן תובע האיש את שני הבנקים, אשר פקידיהם החתימו לכאורה בחותמת שגויה את השיקים, וזאת ללא סיבה נראית לעין - עובדה שאפשרה לאוחזים בהם להפעיל את ההוצאה לפועל נגד  א'.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS