מתנגד מפתיע לחוק צוהר:הרב אריאל, נשיא ארגון רבני צהר

נשיא ארגון רבני צוהר הרב אריאל הצהיר כי הוא מתנגד ל''חוק צהר'' ולכך שהכנסת תכפה על הרבנות הראשית לאפשר לזוגות להירשם לנישואים בכל עיר.

עידן הראל ו08/01/2012

(צילום: כפיר מאיר באדיבות דוברות עיריית רמת גן)

כתב ''מקור ראשון'' זאב קם, חשף מתנגד מפתיע ל''חוק צהר'' שמקדמת מפלגת ''ישראל ביתנו''. שבוע לאחר אישורו של 'חוק רבני צוהר', מתברר כי מי שמכהן כנשיא ארגון רבני צוהר, הרב יעקב אריאל, מתנגד דווקא לחוק המדובר, כמו גם לעצם ההתערבות של הכנסת בנושא.

 עוד מתברר כי הרב אריאל לא עודכן כלל בדבר מהלך החקיקה הזה, שיזמו רבנים מהארגון שבראשו הוא עומד. "דעתי לא נוחה מההתערבות של הכנסת בענייני הרבנות הראשית", אמר הרב אריאל בשיחה עם קם. "לרבנות יש תפקיד והיא צריכה לעשות את מלאכתה, ולא יכול להיות שנגיד לה איך לפעול". בנוגע לעצם החלטת הארגון לקדם את החוק, הסביר הרב אריאל כי לא היה מעורב בעניין וכי כלל לא היה מודע לו, כאמור. "זה לא על דעתי", הדגיש. "לא שאלו אותי ולא אמרו לי".

כזכור, הצעת החוק המדוברת קובעת כי ייפתחו אזורי הרישום לנישואים, וכי זוג יוכל להירשם לנישואין בכל עיר ברחבי הארץ, ולא רק בעיר מגוריו. עם זאת, הרב אריאל הודה כי אכן יש בעיה עם החלטות שהרבנות הראשית קיבלה בנוגע לרבני צוהר, בהתייחסו להחלטה להגביל את מספר היתרי הרישום לנישואין המיועדים לרבני צוהר. "יש לי ויכוח עמוק עם הרבנות בעניין הזה", אמר.

 הרב אריאל סיפר בהקשר הזה כי בעבר, כשהתגורר בנגב ופעל בשליחותו של הרב הראשי לישראל, יצחק נסים, קידם בעצמו עריכת חופות בקיבוצים חילוניים בידי חברי קיבוץ דתיים, במקום חופות שעורכים רבנים - וכך נמצא הפתרון ההלכתי גם לקיבוצניקים שלא רצו להתחתן דרך הרבנות. "אז יש לי ויכוח עם חלק מהרבנים בעניין הזה", חוזר הרב אריאל לימינו אנו. "אבל מצד שני, לא טוב שהכנסת מתנגדת לעמדת הרבנות. השינוי צריך לבוא מתוך הרבנות עצמה ולא על ידי הצעת חוק". הרב אריאל מוכן לקבל אפשרות של חקיקה בנושא רק כמוצא אחרון, ולדבריו אנחנו עדיין לא שם. "רק אם לא תהיה ברירה, אז אולי החוק יפתור את הבעיה", אמר. "אבל לדעתי הבעיה צריכה להיפתר בתוך הרבנות עצמה ועדיין לא מאוחר מדי לזה".

גורם בצוהר אמר בתגובה: "כמו שהרב אריאל אומר, חקיקת חוק צהר הוא באמת מפלט אחרון לאחר שנה וחצי של נסיונות הידברות ושכנוע עם כל הגורמים הפוליטיים שיכולים היו למנוע את סגירת מיזם הנישואין. לצערנו כל אלו לא צלחו ולכן סוכם עם השר מרגי על חקיקה שתסדיר את המשך פעילותו. חשוב להזכיר שחוק אזור רישום הנישואין היה התירוץ העיקרי של שר הדתות לסגירת המיזם".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', כ"ה טבת התש"פ 22.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS