דעה:''הלינץ' התקשורתי נגד הרב דרוקמן חצה את כל הקווים האדומים''

ח''כ זבולון אורלב, יו"ר הוועדה לזכויות הילד זועם על הקמפיין הציבורי המונע משיוקלים זרים כנגד הענקת פרס ישראל לרב דרוקמן מנהיגה החינוכי והרוחני של הציונות הדתית.

ח''כ זבולון אורלב ו26/03/2012

אורלב.דרכה של הציונות הדתית ניצחה (צילום: עמיעד טאוב)

מאז פורסמה החלטתו של שר החינוך,גדעון סער לאמץ את המלצת ועדת פרס ישראל בראשות השופט טירקל,להעניק השנה את פרס מפעל החיים לרב חיים דרוקמן, החל קמפיין מאורגן הגובל בלינץ' תקשורתי כנגד ההחלטה. הלינץ' הציבורי כנגד הרב דרוקמן חצה את כל הקווים האדומים. נכון, הרב דרוקמן הודה כי טעה בתום לב לפני כ-20 שנים, בכך שלא דיווח במועד לרשויות המוסמכות על הרב קופולוביץ והביע חרטה על כך ואמר בשפה ברורה כי פשוט לא ידע ולא היה מודע לחובת הדיווח. הכול יודעים כי ביום שהגיעו השמועות לרב דרוקמן על מעשיו של הרב קופולוביץ, בו ביום הוא הפסיק את עבודתו בישיבה.היועץ המשפטי לממשלה באותה תקופה, אליקים רובינשטיין החליט שלא להגיש נגדו כתב אישום.הרב דרוקמן גם זכה בתביעת דיבה בסוגיה זו.

כיו"ר הוועדה לזכויות הילד העוסק כיום בהגנה על ילדים מפני פגיעות מיניות, בטוחני כי כיום הרב דרוקמן היה רץ לדווח. לפני 20 שנה לא הייתה עדיין מודעות מפותחת בדבר חובת הדיווח. פרשת קופולוביץ תרמה מאוד בזמנו לפיתוח ההכרה בדבר חובת הדיווח.

התביעה לפסול את הרב דרוקמן מלקבל את פרס ישראל למפעל חיים בשל שגיאה בתום לב היא חסרת פרופורציה לחלוטין, מעוותת ועליה נאמר "כל הפוסל במומו פוסל". יש לי תחושה כבדה כי אין מדובר כאן בקמפיין בתום לב. לפתע פתאום צצים מכל החורים אישים כמו למשל, אברום בורג, שיש להם כנראה נימוקים זרים לא עניינים.

פרס ישראל על מפעל חיים כשמו כן הוא. ועדת הפרס בוחנת את מכלול מעשיו ותרומתו של המועמד לפרס למען המדינה והחברה בישראל. הוועדה לוקחת בחשבון את פעולותיו, הישגיו והשפעתו של המועמד לאורך עשרות שנים על תחומי הפעילות שבו עסק המועמד. כל אדם עשה שגיאה כזאת או אחרת בחייו. שגיאותיו של מועמד נמדדות ביחס למרקם הכולל של מעשיו ופעולותיו של המועמד לאורך שנים רבות.

לזכותו של הרב דרוקמן עומדת פעילות ענפה בתחומי החינוך הציוני דתי, הפורמאלי והלא פורמאלי, פיתוח וביסוס של הישיבה הקדם צבאית, הנהגת, פיתוח והרחבת מפעל ישיבות ההסדר, הנהגה רוחנית של תנועת הנוער בני עקיבא, הקמת מדרשות לבנים ולבנות, ייסוד גרעינים תורניים העוסקים בחינוך וברווחה בעיירות הפיתוח , הובלת מערך הגיור הממלכתי ובכלל זה הקמת רשת נרחבת של בתי דין לגיור ממלכתי.

הרב דרוקמן הפך להיות המחנך הראשי של הציונות הדתית. הוא ידע לגבש את ערכיה של הציונות הדתית למציאות החיים ולתרגם את משנתה של היהדות הדתית לאומית לדרך חיים הן ברמה האישית והן ברמה הלאומית. רבים מאוד מאיתנו רואים חשיבות וצורך להתייעץ עמו בכל הדילמות הרבות שניצבו בפנינו בחיבור החדשני של ציונות עם דת, של ממלכתיות עם תורה.

אולם מעל כל אלה הרב דרוקמן הפך להיות מנהיגה החינוכי והרוחני של הציונות הדתית לאחר פטירתו של הרב משה צבי נריה זצ"ל. ככזה הוא עמד בראש חץ המאבקים על המשמעות הציונית והממלכתית של מדינת ישראל. המאבק המפורסם ביותר הוא על הגיור הממלכתי והידידותי. העובדה שבית דין חרדי פסל את גיוריו מעידה יותר מכל על אומץ לבו ועל נכונותו להטביע חותם ציוני ממלכתי על הגיורים. כך גם מצא את הדרך לאחד את ישיבות ההסדר סביב שרות בני הישיבות בצה"ל וההתמודדות עם סוגיות כיבוד פקודות מפקדי צה"ל ושירת נשים באירועים ממלכתיים או רשמיים.

אין עוד אישיות רבנית ציונית היכולה להשתוות לפעולותיו והישגיו של הרב דרוקמן בתחומים אלה. לכן זכה הרב דרוקמן להיות האישיות הרוחנית והחינוכית הנמצאת בהסכמה רחבה ביותר בתוך הציבור הישראלי בכלל ובציונות הדתית בפרט.

פרס ישראל יוענק לו בזכות שפע המעשים, ההצלחות, ההישגים ואומץ מנהיגותו הרוחנית הנחושה להוביל את הציונות הדתית בדרך המחברת בין תורה ומדינה, בין תורה ומדע, בין תורה וצבא ובין הציבור הציוני דתי לבין כלל הציבור בישראל.

כשפורסמה החלטת שר החינוך להעניק את פרס ישראל לרב דרוקמן התמלא הציבור הדתי לאומי גאווה וסיפוק. סוף סוף זכתה הציונות הדתית, שהרב דרוקמן מגלם באישיותו ובמעשיו את מיטבה, להוקרה ממלכתית. סוף סוף יש הערכה לתרומתה של הציונות הדתית למדינת ישראל בתחומי החינוך, החברה, אהבת ישראל ואהבת התורה והארץ.

ביום העצמאות, בעת הענקת פרס ישראל לרב דרוקמן נדע כי דרכה של הציונות הדתית ניצחה. לא ניתן למשביתי שמחה למנוע ניצחון זה.

 פורסם לראשונה באתר ynet

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', י"א כסלו התש"פ 09.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS