לאחר 30 שנה: פגישת מחזור של חיילי פלוגת חי"ר הראשונה בהסדר

לאחר 30 שנה, במהלכן לא נפגשו, נערכה  בישוב אלקנה פגישת מחזור לפלוגת החי"ר הראשונה של מסלול ההסדר. כ-70 בוגרים השתתפו באירוע המרגש.ע ד גיוס אפריל 1982, תלמידי ישיבות ההסדר השתלבו בחטיבת השיריון בלבד. באותה שנה החליט הרמטכ"ל דאז רפאל איתן(רפול) כי הוא מעוניין בחיילי ההסדר גם בחי"ר וכך השתלבו לראשונה תלמידי ישיבות ההסדר בגדוד שקד.

ענת בוקסנבוים בלזר ו22/04/2012

(צילום: באדיבות דינה כהן תקשורת)

(צילום: באדיבות דינה כהן תקשורת)

 לאחר 30 שנה מאז גיוסם, נפגשו חיילי פלוגת הביינישים הראשון בחי"ר. האירוע התקיים ביישוב אלקנה בשומרון בהשתתפות כ-70 בוגרים.מכבי לוז, בוגר המחזור ואחד מיוזמי האירוע מסביר כי כבר לפני 10 שנים תכננו לערוך את המפגש: "לפני כ- 10 שנים, החלטנו לערוך מפגש בין הבוגרים אך הדבר לא צלח. השנה, הבנו שלא נוכל לחכות עוד, ויש לקיים את המפגש. התחלנו להתארגן לפני כשלושה חודשים והינה הגענו לאירוע המיוחל".

לוז מסביר כי באותה תקופה בה התגייסו, עוד לא היה מסלול מאורגן בחי"ר לחיילי ההסדר ולכן הם עשו טירונות בבית ספר למכי"ם של חטיבת גולני ורק לאחר מכן עברו לגדוד שקד שהיה שייך לפיקוד דרום: "שילוב חיילי ההסדר בשקד נועד להרחיב את הגדוד במטרה להפוך אותו לחטיבה. כך הוקמה חטיבת גבעתי.

המפקדים הופתעו לטובה מאיכות החיילים ומהמוטיבציה הגבוהה ובאותה שנה פלוגת הביינישים שברה שיא צה"לי בבוחן ברור. הרושם מחיילי ההסדר היה מאד חיובי".עוד מוסיף לוז: מעבר לכך, שילובם של חיילי ההסדר בחי"ר בא במטרה לחזק את מערך המילואים. אני זוכר כי בעקבות הגיוס שלנו בשקד, הגיע מפקד גדוד המילואים באותם שנים לכינוס ראשי ישיבות ההסדר שנערך בישיבת ימית על מנת לבקש כי תלמידי ההסדר יתגייסו גם לצנחנים. "אני לא צריך אוגדת מילואים בלוס אנג'לס אלא בארץ", הדגיש המפקד".

בערב נדהמו הבוגרים לגלות כי אף אחד מהם לא ירד מהארץ וכי רובם שירת שירות מילואים מלא עד גיל 38.במהלך הערב העלו הבוגרים זיכרונות מהשירות והערב היה מרגש במיוחד.כיום, מסלול ההסדר מונה קרוב ל-5000 תלמידים מתוכם למעלה מ-2000 חיילים המשרתים כעת במיטב היחידות בצה"ל. חיילי ההסדר ידועים בצה"ל בשל המוטיבציה הגבוהה שלהם ומסירותם למשימה. בשנים האחרונות אף נפתחו ביוזמת הצבא מסלולים חדשים לחיילי ההסדר בחיל הים, בחיל האיסוף הקרבי ובחיל התובלה מתוך רצון של היחידות לקבל ולשלב את אותם לוחמים לשורותיהן.

ישיבת ההסדר הראשונה "כרם ביבנה" הוקמה בשנות ה-60 ועד כה עשרות אלפי חיילים השתלבו במסלול זה. מסלול ההסדר המסורתי מורכב מלימוד תורה בישיבה לתקופה של שלוש וחצי שנים ומשירות פעיל בצה"ל במשך שנה וחצי.מסלול שילובים שנפתח השנה בחסות איגוד ישיבות ההסדר מציע שירות של שנתיים בצה"ל ותקופת לימוד בישיבה של שנתיים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ו טבת התש"פ 23.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS