בטקס לציון 30 שנה לפינוי ימית:יו"ר הכנסת: מחויבים לשלום על אף כאב העקירה

 ריבלין הוסיף: "אינני חושש שאירוע זה יעורר הדים מדיניים שלילים, הכנסת מקיימת אירוע רשמי זה, דווקא בגלל שהיא מוצאת לנכון להבחין בין זיכרון העקירה לבין המחויבות הברורה לשלום''.

עידן הראל ו15/05/2012

(צילום: באדיבות איציק הררי דוברות הכנסת)

טקס לציון 30 שנה לפינוי ימית התקיים ביום (ב') בכנסת במעמד יו"ר הכנסת ח"כ ראובן ריבלין, ח"כ אורי אריאל, ותושבי ימית ויישובי סיני לשעבר.

יו"ר הכנסת אמר כי: " מחירו של השלום עם מצרים היה רב, מדינת ישראל שילמה במיטב נכסיה, בטוחות אסטרטגיות, מרחבי ארץ, ושדות נפט. העם בישראל ויתר על חבלי ארץ שנקנו בדם". לדברי ריבלין, "בניגוד לאזהרות שהושמעו באוזניי אינני חושש כלל שאירוע זה יעורר הדים מדיניים שלילים. הכנסת מקיימת אירוע רשמי זה, דווקא בגלל שהיא מוצאת לנכון להבחין בין זיכרון העקירה הכואב, לבין המחויבות הברורה לשלום".

במהלך נאומו, יו"ר הכנסת פנה למפוני חבל ימית ואמר: "אתם, בני חבל סיני, שילמתם את המחיר היקר מכל. חלקכם התנגד לפינוי אך הרכנתם את ראשכם בפני ההכרעה הדמוקרטית ונאבקתם תוך שמירה עיקשת על כללי המשחק. לצערי, במשך שנים רבות, נדחקתם מהזיכרון של החברה הישראלית. היום, שלושים שנה אחרי הנסיגה מסיני, כבר מותר לנו להביט במראה, לשוב ולהיזכר".

ריבלין אמר עוד כי: "מחויבותנו להסכם השלום עם מצרים ברורה וידועה ולכן אין לנו צורך לפחד מהזיכרון. אנחנו צריכים לזכור את העקירה ולכבד את השלום. יש לנו מחויבות מלאה להסכם השלום, אנו רואים בו אינטרס הדדי מובהק של שתי המדינות, ועושים הכל כדי שאזור סיני, לא ישוב להיות אזור של טרור ושל מלחמה". לדברי ריבלין: "מדינת ישראל צריכה לתקן את עוול השכחה ולזכור את מפוני ימית כמי ששילמו את מחירו של השלום ואת מחויבותה העמוקה של ישראל לדמוקרטיה ".

בטקס נכחו עשרות תושבי ימית ויישובי סיני לשעבר וכן תושבי גוש קטיף אשר באו להצדיע למתיישבי ימית. את הטקס יזם המרכז הממלכתי להנצחת גוש קטיף וצפון השומרון בעקבות פנייה של תושבים וגורמים נוספים. מוכי בטר מנהל מרכז קטיף מדגיש כי המרכז שמח ליזום את הטקס וכי תושבי גוש קטיף וצפון השומרון לשעבר מרגישים חיבור עמוק לימית ותושבי יישובי חבל סיני: "במהלך 35 השנים של התיישבות בחבל עזה נהגנו לציין את יום ימית בישיבת ההסדר נוה דקלים ואנו חשים חיבור עמוק לתושבי המקום אשר חלקם עברו להתגורר לאחר הפינוי בגוש קטיף.

אנו מברכים על קיום הטקס לציון 30 שנה לפינוי ימית ומאחלים כי מתוך הזיכרון של ההתיישבות הפורחת בחבל ימית ובחבל עזה נצמח יחד למען מדינת ישראל".במהלך האירוע, הוצגה תערוכה בנושא ההתיישבות בחל ימית והתקיימה הרצאה בנושא "התרומה של החקלאות בסיני ובגוש קטיף לחקלאות הארץ והעולם" מאת פרופ' יפתח בן- אשר ראש מרכז "קטיף" לחקר מדבריות החוף אשר חשף כי תרומתה של החקלאות בחבל ימית ובגוש קטיף נמדדת היום במאות מיליוני דולרים.רצ''ב הנאום המלא

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', כ"ז טבת התש"פ 24.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS