הבית היהודי נגד ש''ס:''לא ניתן להכניס רבנים חרדים לתפקיד הרבצ"ר''

בציונות הדתית זועמים על הצעת חוק חדשה של ח"כ נסים זאב (ש"ס) המבקשת לקבוע כי בתפקיד הרב הצבאי הראשי יוכל לכהן רק רק עיר או רב המוסמך לדיינות.הרב רונצקי:''מנסים ליצור מחטף לרב צבאי חרדי''.שר המדע הרב הרשקוביץ אמר:''יש גבול לציניות. תפקיד הרב הצבאי הראשי אינו ג'וב שניתן לחלק למקורבים פוליטיים''.

לילך בן צבי ו27/06/2012

הרב רונצקי בצבא.מנסים ליצור מחטף (צילום: דובר צה''ל)

רב צבאי ראשי שלא שירת בצבא? ח"כ נסים זאב (ש"ס) הגיש שלשום (ב') לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק פרטית, לפיה ימונה רב צבאי ראשי על-ידי הרמטכ"ל, רק אם "הוא מכהן או כיהן כדיין או כרב עיר, או שיש לו כשירות לכהן כדיין או כרב עיר", כך לשון החוק. נכון להיום, תפקידים אלו מאויישים בעיקר על-ידי רבנים מהמגזר החרדי מה גם שהצעת החוק כלל אינה מחייבת את הרב הצבאי הראשי לשרת בצה''ל לפני קבלת התפקיד.

בדברי ההסבר לחוק, תולה זאב את הסיבה העיקרית להצעתו, בהתנהלותו של מערך הגיור הצבאי. "לאחרונה נושא הסדרת הגיור בצה"ל עומד לפתחו של בית במשפט הגבוה לצדק... המצב מחייב הסדרת מינויו של הרב הראשי לצה"ל על פי קריטריונים של נהל תקין, על פי חוק ולאחר התייעצות עם הרבנים הראשיים".

אם הצעת החוק אכן תעבור עשוי להיווצר מצב שבו הרב הצבאי הראשי יהיה חרדי, וייתכן שלא שירת בצבא. יתרה מזאת, דיינים רבים מסרבים להכיר בגיור של צה"ל, והדבר משפיע על חיילים עולים רבים שבאים לאחר הגיור להירשם לנישואים.

בציונות הדתית מותחים ביקורת על היוזמה. שר המדע הרב דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי), החבר בוועדת השרים לענייני חקיקה, הודיע אמש (ג') כי יטרפד את החוק. "יש גבול לציניות. תפקיד הרב הצבאי הראשי אינו ג'וב שניתן לחלק למקורבים פוליטיים. הרב הצבאי הראשי יהיה ציוני-דתי, כי הרבנות הצבאית זקוקה לרבנים שמעבר להיותם סמכות הלכתית ראויה הם גם יושבים בתוך עמם, מעורבים עם הבריות ומכירים מקרוב את צרכי החיילים מכל חלקי החברה הישראלית". עוד מוסיף הרשקוביץ ואומר כי "כשכוחנו הפוליטי יהיה גדול יותר נפעל לבצע מהפך גם ברבנות הראשית ובמערכת בתי הדין הרבניים, כך שתהיה בהן דומיננטיות ציונית".

גם הרב רונצקי לשעבר הרב הצבאי הראשי תקף את הצעת החוק:''אם הצעת חוק זו תתקבל, אזי מירב הסיכויים שהרבצ"ר הבא יבוא משורות העולם החרדי, מפני שרוב רובם של דייני בתי הדין ורבני הערים הם חרדים. לא שאין רבנים מהעולם הציוני דתי שראויים לכך, אלא שהקביעה מי יהיה דיין או רב עיר אינה לגופו של אדם אלא שיוכו הפוליטי/עדתי בלבד. אף אני חוויתי זאת על בשרי, כשנפלתי מלשמש כרב העיר פתח תקווה ע"י גורמים בכירים מתנועת ש"ס, בנימוק שאני יותר מדי ציוני. בתקופת כהונתי כרבצ"ר היו נסיונות מצד גורמים חרדיים להשפיע על מינויים ברבנות הצבאית, ואם אכן העומד בראש המערכת יבוא משם, תהיה לכך השפעה רבה על דמותם של רבני צה"ל''.

''במקום מאות הרבנים הצבאיים בסדיר ובמילואים, תלמידי חכמים ששירתו בצה"ל ביחידות קרביות, יתפסו את מקומם רבנים מהעולם החרדי שלא מכירים את הווית החיים שבצבא. זו הסיבה שקרנה של הרבנות יורדת, ורבים מדירים את רגליהם מלהכנס בשעריה. ומנגד רבני צוהר, הדתיים לאומיים, ששירתו בצה"ל ומעורים היטב בחברה הישראלית, מתקבלים באהדה רבה. לדעתי, לצד המחאה החברתית נכון שישמע קול שיקרא לשידוד מערכות ברבנות הראשית לישראל ובבתי הדין. כך נושאי הגיור, הנישואים, הכשרות ועוד, הינם חשובים דיים כדי שלא יהיו נחלתם הבלעדית של אלו שאינם משרתים בצה"ל ומרוחקים מתרבותם ושפתם של אזרחי המדינה."הוסיף הרב רונצקי.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ו', כ"ז טבת התש"פ 24.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS